Olaszország;Matteo Renzi;

Renzi szerint négy tartomány megszerzése is sikerrel érne fel FOTÓ: EUROPRESS/GETTY IMAGES

- Matteo Renzi erőpróbája

Komoly erőpróba előtt áll Matteo Renzi olasz miniszterelnök. A hétvégén megrendezendő részleges regionális választáson ugyanis ki kell derülnie annak, mennyire áll mögötte a közvélemény, támogatja-e reformjait. A közvéleménykutatások szerint az általa irányított Demokrata Párt (PD) messze a legnépszerűbb, kérdés azonban, hogy ez a voksoláson is tükröződik-e.

Matteo Renzi tavaly februárban óriási elánnal vetette bele magát a munkába. Minden hónapra reformokat ígért. Ez ugyan elmaradt, de már az is nagy szó, hogy elfogadták a választójogi reformot, amely az eddiginél jóval stabilabb viszonyokat teremthet a politikai életben, s megszületett a felmondást megkönnyítő munkaügyi reform, amely Renzi reményei szerint hozzájárulhat a gazdaság élénkítéséhez. Másként látják ezt a PD balszárnyához tartozó politikusok, akik szerint a kormányfő hűtlenné vált a demokraták alapelveihez. A szakszervezetek pedig több tiltakozó megmozdulást tartottak. A gazdaság valóban kezd életjeleket mutatni: a GDP először növekedett hat negyedév után: 2015 első három hónapjában 0,3 százalékkal emelkedett - közölték tegnap.

Renzi számára azért is ér fel komoly erőpróbával a vasárnapi választás, mert a tavaly májusi európai parlamenti voksolás óta a demokratáknak nem kellett megmérettetniük magukat jelentősebb voksoláson. Ezúttal hét régióban és több mint ezer önkormányzatnál járulhatnak az urnákhoz a választók. E régiókból a PD jelenleg hétben alkot többséget. A párt a felmérések szerint továbbra is messze a legnépszerűbb Olaszországban. Egyeduralkodását az ellenzék megosztottságának is köszönheti.

Egy három hete, az Ixe iroda által közölt felmérés szerint a PD-re 37 százalék adná a voksát, ami azt jelzi, hogy népszerűsége alig változott (némelyest csökkent) az eltelt fél évben. Második helyen áll a populista Öt Csillag Mozgalom (M5S) 19,7 százalékkal, harmadik a bevándorlásellenes Északi Liga 13,6-tal, s csak negyedik Silvio Berlusconi súlyos válságban lévő Forza Italiája 11,8 százalékkal. Berlusconi egyébként egy régi trükkel próbál ismét szavazókat édesgetni magához: megváltoztatná pártja nevét.

Ugyanezen felmérés szerint Renzi népszerűsége 35 százalékos, ami jelentős visszaesés ugyan egy év alatt, de még így is a legkedveltebb politikusok közé tartozik. Az viszont már aggasztóbb lehet számára, hogy a kormányba vetett bizalom harminc százalék alattira csökkent, ez arra utalhat, hogy egyre kevesebben bíznak a reformok sikerében.

A vasárnapi voksoláson a jobbközép legfontosabb célja, hogy megőrizze többségét Veneto tartományban. Itt az Északi Liga az úr. Az euroszkeptikus tömörülést irányító Matteo Salvini az ellenzék legnépszerűbb politikusa. Ez azért aggasztó, mert Salvini egyre inkább a szélsőjobb felé kacsint. Február 28-án, Rómában a szélsőséges CasaPound mozgalommal vonult fel.

A PD győzelemre számíthat Toscanában, Umbriában, Marchéban, továbbá Pugliában. A legnagyobb kérdés Campania és Liguria sorsa. Itt ugyanis a baloldal nem egy jelölttel indul, ami gyengítheti a PD esélyeit. Campániában az egyik PD-jelölt, Vincenzo De Luca személye is megosztja a közvéleményt. A politikust ugyanis hivatali visszaéléssel vádolják egy korábbi ügy miatt. A kormányfő mindenesetre kiállt mellette, ugyanakkor az eset azért arra is rámutat, hogy Rómának nincs igazi hatalma a regionális tagszervezetek felett.

Matteo Renzi megszokott magabiztosságával tekintett a voksolás elébe. Mint mondta, azt is sikerként könyvelné el, ha a hétből négy tartományban nyerne a PD. Kérdéses az M5S szereplése. Beppe Grillo pártja évek biztosan tartja 20 százalék körüli eredményét, kérdés azonban, hogy ez mire lesz elég. Grillóék a spanyol radikális baloldali párt, a Podemos sikeréből merítene erőt: a tömörülés jól szerepelt a múlt heti tartományi választáson.

Továbbra is tömegesen veszik ki a pénzüket a görögök az ország pénzintézeteiből. A bankbetétek összege 11 éves mélypontra jutott, s áprilisban elérte a 139,4 milliárd.