maffiaállam;Magyar Bálint;

Magyar Bálint : "Imádunk áldozatok lenni"

Imádunk áldozatok lenni - mondta Magyar Bálint A magyar maffiaállam anatómiája című, új könyvének bemutatóján a Mozsár Kávézóban. Az egykori miniszter, szociológus, az SZDSZ egyik alapítója és volt elnöke magyarázatképpen hozzátette, új műve nemcsak a Fidesz maffiaállamának konkrét témájáról szól, hanem egy kicsit saját magunkról is. A méltóságról, a panasz és szenvedéskultúráról, amit ő maga főleg az ellenzéki „betelefonálós” műsorok nézése közben érez. 

A szerző nem egy rendszerleíró irodalmat akart írni, hanem inkább egy modellt, ami megközelíti a valóságot. Magyar célja többek között az volt, hogy lerántsa a leplet a Fidesz rendszeréről és felszabadító hatása legyen a könyvének. A baloldali rendszerkritika megengedőbb a Fidesszel szemben, mint az, amit akár magáról gondol a kormányzó párt. Ezt hatalmas problémának látja. Hozzátette, indulatai szinte egyáltalán nincsenek a Fidesz és Orbán Viktor iránt, hiszen nem is várt tőlük többet, viszont ezek az indulatok léteznek benne a rendszer ellenzékével kapcsolatban.

A könyv elsősorban (bal)esetről szól, ezt már Csepeli György szociológus tette hozzá. Továbbá keresi a választ, hogy egy liberális demokrácia, működő piacgazdasággal, hogyan fejlődhetett ennyire vissza. Kiemelt a könyvből egy részletet, amelyben a szerző táblázatban foglalja össze azt, amit a Fidesz gondol tevékenységéről szembe állítva a saját véleményével.  A tegnapi könyvbemutatón Csepeli a közönség ovációját váltotta ki azzal, amikor fölolvasta Magyar sorait, melyekkel a Nemzeti Együttműködés Rendszerét egyszerűen Maffiaállamként definiálta.

Závada Pál író, talán a Fideszhez köthető legközelibb példát hozta fel. Úgy érzi, és a véleményével szerinte nincs egyedül, hogy Magyarország jelenleg olyan, mint egy focimeccs, azzal a hibával, hogy nem látjuk a labdát. Tulajdonképpen ezt hívják úgy, hogy Fideszmaffia. Závada szerint a könyv egyik legérdekesebb kérdése az, hogy mennyire hálóz be bennünket ez a maffiaállam. Tűpontos közvetítést ad a Fidesz logikájáról, így már végre láthatjuk azt a bizonyos labdát is és értelmet nyer minden, amit jelen pillanatban nem észlelünk. A Fidesz lelepleződött, mindenben lebuktak, számos ésszerűtlen döntést hoztak, ami megcsúfolja az Európai Unió szinte összes létező normáját, de mégse inog meg igazán a hatalmuk, miért - tette fel a kérdést, amit rögtön meg is válaszolt. A racionális kritika nem lát tovább a saját orránál, kihagyja a hatalmi tényezőt Magyar könyve azért nagyon fontos olvasmány, mert képes bemutatni a mozgatórugókat. A műnek önkritikai ereje is van, olyan dolgokat és életünket befolyásoló tényezőket tudunk meg, amelyekre magunkról valószínűleg sosem jövünk rá – értékelt Závada.

Csepeli ezután feltette az egyszerűnek tűnő, ám borzasztóan nehéz kérdést a szerzőnek: mi lesz velünk, mi lesz ennek a vége. A rendszer lényegében olyan, mint Oroszországban, vagy Azerbajdzsánban, egyetlen egy szerencsénk van, azt pedig úgy hívják, hogy Európai Unió – reagált Magyar. A Fidesznek szüksége van ez EU-ra, aki viszont egy fajta erőszakkorlátot állított fel, amit a Fidesz nyilván nem mer megugrani. Egyszer már átéltünk egy rendszerváltást, kérdés, hogy képesek vagyunk ilyen rövid időn belül átélni-e egy újat. Miután ennek a velejéig romlott rendszernek vége szakad, fellelőségre kell vonni az összes résztvevőjét. A liberális- baloldal ezt még nem veszi tudomásul - tette hozzá a szerző.

A magyar maffiaállam anatómiája kapcsán Magyarnak egyébként már volt lehetősége Oroszországban egy liberálisabb egyetemen előadást tartani. A prezentáció utáni kommentek legtöbbje szólt arról, hogy a magyar maffiaállamot nyugodtan kicserélhetik orosz maffiaállamra is. A szerző ráadásul már nem először foglalkozik ezzel a témával. Tavaly jelent meg A Magyar polip – A posztkommunista maffiaállam című könyv, amelyet szerkesztett és előszóval látott el. A mű a második Orbán-kormány tevékenységének a baloldali liberális értelmiségi ellenzék több képviselője által megfogalmazott éles kritikáját tartalmazta. Az új könyvet pedig a Kossuth Kiadó azzal a kommentárral adta ki, hogy Magyar Bálint a posztkommunista maffiaállam fogalmával új értelmezési keretet és nyelvhasználatot teremtett Orbán rendszerének leírására. Ennek pedig ma már mind a tudományos, mind a politikai diskurzusban megkerülhetetlen magyarázó ereje van.