A szenátorok hétfőn, majd kedden is tovább folytatták a vitát a hírszerzési reformtörvényről. A képviselőházban kétpárti támogatással már elfogadott Szabadság törvényhez (USA Freedom Act) több szenátor is módosító indítványokat fűzött, ha azonban ezeket elfogadják, a képviselőházban is újra szavazásra kell bocsátani a törvénytervezetet.
Mitch McConnell, a szenátusi republikánusok vezetője ismét megpróbálta gyorsított eljárással átvinni a törvényt, de Rand Paul szenátor ellenkezésén ez újra elbukott. A szenátorok így tegnap a módosító indítványokat vették sorra, hogy McConnell szavaival, "jobbá tegyék" a törvényt, amelyet Obama elnök is támogat.
A képviselőház republikánus többségi vezetője, Kevin McCarthy ugyanakkor azt szorgalmazta, hogy a szenátorok szavazzák meg a Szabadság törvényt változtatások nélkül, mivel csak ekkor van esély a jelenleg szünetelő hírszerzési jogosítványok újbóli életbe léptetésére, s Barack Obama akár már szerdán aláírhatja a törvényt. A módosításoknak, jelezték a törvény képviselőházi benyújtói is, esélyük sincs arra, hogy gyorsan átmenjenek, annál is kevésbé, mert azokban a honatyák a tervezet "felvizezését" látják.
A Szabadság törvényt több hónapos alkudozás nyomán sikerült tető alá hozni. A hírszerzési reformtörvény hat hónapos átmeneti időszakot szab meg, amelyet követően már nem az NSA, hanem a telefontársaságok tárolnák a telefonhívások metaadatait, s a kormányzat csak konkrét ügyekben, bírósági felhatalmazással kérhetné le azokat. A szenátorok egyik módosító javaslata ezt az átmeneti időszakot egy évre hosszabbítaná meg.