A naptárhatástól megtisztított értékesítés az élelmiszer és élelmiszer-jellegű vegyes kiskereskedelemben 1,6 százalék, ami tavaly nyár óta a legalacsonyabb adat. A nem élelmiszer-kiskereskedelemben 7,8, az üzemanyag-kiskereskedelemben 9,3 százalékkal emelkedett az értékesítés naptárhatástól megtisztított volumene. Ezzel a legnagyobb ütemben áprilisban is az üzemanyag vásárlások nőttek, de az árak már némileg emelkedtek, így ennek volumennövelő hatása már mérsékeltebb.
A gyengébb teljesítmény némileg összefügghet a vasárnapi zárva tartással, de nem egyértelműen, hiszen ott volt a „húsvét-hatás” is, vagyis elképzelhető, hogy sokan még márciusban elintézték az ünnepi bevásárlást. Ezt alátámaszthatja, hogy márciusban 6,5 százalékos volt a növekedés éves bázison. Az azonban tisztán látszik, hogy áprilisban az élelmiszervásárlás mellett csökkent a bútorvásárlás, a könyvesboltok forgalma, az online kereskedelem pedig növekedést mutat.
A vasárnapi zárva tartás ugyan okozhat átmeneti kilengéseket, azonban ezt az elkölthető jövedelem érdemi növekedése teljes mértékben ellensúlyozhatja – mondta Suppan Gergely, a Takarékbank elemzője.
A kiskereskedelmi adatokból csak egy-két hónap múlva tudjuk majd rendesen kihámozni a boltbezárás hatásait - írja az mfor.hu. Konkrét következtetéseket korai lenne levonni, ám úgy tűnik, hogy az idén elmaradt a korábbi évek tavaszi hónapjaiban megszokott gyorsulás, azaz a kiskereskedelem dinamikája lassult, és ebben szerepe lehet a vasárnapi boltzár bevezetésének – fejtette ki Németh Dávid, a K&H vezető elemzője Hozzátette: arra számít, hogy az idén a kiskereskedelmi forgalom 5-6 százalékkal növekedhet.