elnökválasztás;Mexikó;Enrique Pena Nieto;Forradalmi Párt;

Egyfajta népszavazásnak tekintették a voksolást Enrique Pena Nieto háromévi teljesítményéről FOTÓ: EUROPRESS/GETTY IMAGES

- Visszaestek a nagy pártok Mexikóban

Fellélegezhet Enrique Pena Nieto, Mexikóban a részleges ellenzéki bojkott ellenére a hivatalban lévő elnök pártja, az Intézményes Forradalmi Párt (PRI) két szövetséges tömörüléssel együtt többséget szerzett a félidős választásokon a még nem végleges adatok szerint. A két elnökválasztás közötti törvényhozási voksoláson 1997 óta a legmagasabb, 48 százalékos volt a részvétel.

Súlyos erőszakcselekmények, gyengülő gazdaság, korrupció, romló közhangulat közepette szavaztak a mexikóiak. A félidős választásokon az alsóház 500 képviselői helyéről, kilenc állam kormányzói posztjáról szavaztak (Baja California Sur, Campeche, Colima, Guerrero, Michoacan, Nuevo León, Queretaro, San Luis Potosi és Sonora), s 17 szövetségi állam helyi képviselőit is megválasztották. A szenátusi voksolás nem volt most esedékes.

A voksolásra úgy tekintettek, mint egyfajta népszavazásra az államfő, Enrique Pena Nieto előző három évi teljesítményéről. Egy IMCO-felmérés jól jellemzi a mexikóiak kiábrándultságát: 91 százalékuk nem bízik egyetlen politikai pártban sem, 81 százalékuk bizalmatlan a kongresszusi honatyákkal szemben, s csupán a megkérdezettek 27 százaléka nyilatkozott úgy, hogy elégedett a mexikói demokrácia állapotával.

Különösen dühödtek és elkeseredettek voltak a választók az egyik legszegényebb mexikói szövetségi államban, Guerreróban, ahol tavaly szeptemberben máig tisztázatlan körülmények között eltűnt 43 tanítóképzős diák. A fiatalok azóta sem kerültek elő, valószínűleg a helyi drogmaffia végzett velük, s holttesteiket egy szeméttelepen elégették. Mindössze egyetlen diák tetemét sikerült DNS-minta alapján azonosítani. Az eltűnt diákok szülei bejelentették, hogy nem mennek el szavazni.

De a guerrerói Tixtlában – odavalósiak voltak a diákok – a lakosság egy része szintén bojkottálta a szavazást, s a tanárszakszervezetek és különféle emberi jogi szervezetek egész Mexikóra ki akarták terjeszeni a bojkottot. A húszezer lakosú Tixtlában, mint a madridi El País tudósítója jelentette, a falakon az díszelegett: “Se PAN, se PRI, se PRD” – azaz valamennyi nagy pártot elutasították.

A városban végül a szavazóhelyiségek mintegy felét sikerült megnyitni, de egész nap összecsapások voltak. Guerrero állam más településein is tízezrével égették el a szavazócédulákat. Oaxaca és Chiapas államokban is tüntettek, igazságot, az eltűnt diákok sorsának felderítését követelve. Egy volt helyi polgármestert megöltek. Több helyen a drogmaffia követett el erőszakcselekményeket a választás napján. Országszerte mintegy 40 ezer rendőr és katona felügyelte a voksolást.

A még nem hivatalos végeredmény szerint a Mexikóban majd hét évtizedig (1929-től 2000-ig) gyakorlatilag egyeduralkodóként kormányzó PRI a voksok 27,51 százalékát szerezte meg, s két kisebb szövetségesével, a zöldekkel és az Új Szövetség nevű tömörüléssel együtt többségre tehet szert a képviselőházban, s zökkenőmentesen kormányozhat. A PRI azonban képviselői helyei tizedét elveszítette, a választók büntették a korrupciós botrányokért, s azért, mert sokáig semmit sem tettek az eltűnt diákok ügyének felderítéséért.

E veszteséget a Zöld Párt népszerűségnövekedése ellensúlyozhatja a törvényhozásban. Második helyen a konzervatív Nemzeti Akció Párt (PAN) végzett, a tömörülés 2000-ben törte meg a PRI hegemóniáját, s két hivatali időre is elnyerte az elnöki posztot: Vicente Fox és Felipe Calderón állt 6-6 évre a közép-amerikai állam élén. A majdnem állampártnak tekintett PRI azonban 2012-ben visszatért. Harmadik helyen a baloldali Demokratikus Forradalmi Párt (PRD) végzett, de a korábbiakhoz képest visszaestek.

A PAN mindazonáltal elégedett lehet a 20,98 százalékos szavazataránnyal, megőrizte második helyét a pártok rangsorában, noha visszaesett 2012-es eredményéhez képest. Gustavo Maderónak, a pártelnöknek ugyanakkor kihívója akadhat a volt államfő, Felipe Calderón felesége, Margarita Zavala személyében, aki már jelezte, hogy megpályázza a PAN vezető helyét, s az El País szerint előrevetíti, hogy kemény csatározások közepette választják majd ki, kit indítanak az elnökségért legközelebb a konzervatívok.

Érzékeny veszteséget szenvedett ugyanakkor a baloldali PRD, amely a voksok mindössze 10,3 százalékát kapta, s 40 képviselői helyet elveszített. A baloldal megosztottan indult, a PRD-ből távozott a volt elnökjelölt, a karizmatikus Andrés Manuel López Obrador, s Morena néven új pártot alapított. Az új tömörülés a negyedik helyre futott be, s több helyen sikerült a PRD-t meg is előznie.

Ez López Obrador, Mexikóváros népszerű volt polgármestere számára személyes siker, a kettészakított baloldali erő egyik pártja sem lehet azonban képes önálló jelöltet indítani a 2008-ban esedékes következő elnökválasztáson, figyelmeztetnek elemzők.

A kormányzó párt veszteségeit a szövetséges Zöld Párt népszerűségének növekedése ellensúlyozhatja a törvényhozásban. A PRI azonban valószínűleg önvizsgálatra kényszerül, s Pena Nieto várhatóan kormányátalakítást is végre fog hajtani. Pena Nietónak saját posztjáért nem kell aggódnia, Mexikóban az államfő csak egy hivatali időt szolgálhat, igaz, jogában áll személyesen kiválasztani utódjelöltjét.

A Vadló lett a befutó

Első alkalommal független jelöltek is indulhattak, s egyikük győzelmet is aratott. Nuevo León szöveségi állam új kormányzója Jaime Heliodoro Rodríguez Calderón, becenevén “El Bronco” (A Vadló) lesz. A stratégiai fontosságú állam eddig a PRI bástyája volt. Rodríguez 57 éves agrármérnök, s ő az első, aki úgy tudott győzni, hogy egyetlen nagy politikai párt sem állt mögötte. Rodríguez a voksok 49,3 százalékát szerezte meg, s miközben szerte Mexikóban nem keltett izgalmat a voksolás, Nuevo Leónban nagy volt a lelkesedés.

“Hat évre vakációzni küldtük a politikai pártokat” – nyilatkozta a megválasztott polgármester, aki 33 évig az Intézményes Forradalmi Párt színeiben politizált, s a 150 ezer lakosú García városban a PRI képviseletében volt polgármester. “El Bronco” mesterien használta a közösségi médiát, ez is hozzájárulhatott nagy sikeréhez. Nuevo León államban található Monterrey, Mexikó egyik legvirágzóbb üzleti központja.



A világ legfejlettebb iparú országait összefogó G7 csoport elítéli az ukrajnai Krím félsziget bekebelezését Oroszországba, és tagjai egyetértenek abban, hogy szükség esetén meg kell szigorítani az Oroszország elleni szankciókat - mondta a német kancellár a G7 csoport németországi csúcstalálkozója után.