Vlagyimir Putyin;Hetek;Boko Haram;Iszlám Állam (IS);G7 csúcstalálkozó;

2015-06-09 07:32:00

Klímaegyezmény mellett a G7

A terrorizmus elleni harcról, az Iszlám Állam és a Boko Haram elleni fellépésről is tárgyaltak a gazdaságilag legfejlettebb országok vezetői a bajorországi G7-csúcstalálkozó zárónapján. Azt üzenték a hiányzó Oroszországnak, hogy a minszki megállapodás teljes körű betartása nélkül nincs esély a Moszkva elleni szankciók csökkentésére. A Hetek elítélték a Krím annektálását.

Sikerrel zárhatta tegnap a G7-es csúcstalálkozót Angela Merkel. A záróközleménybe bekerült, hogy a decemberi párizsi klímacsúcs előtt a Hetek állam- és kormányfői támogatják a német kancellár által is kulcsfontosságúnak tartott célkitűzést: az átlagos globális hőmérséklet növekedését az iparosodás előtti időszakhoz képest 2 Celsius-fok alatt kell tartani. Barack Obama amerikai elnök is elégedetten utazhatott haza, az európai vezetők kiálltak az EU-Egyesült Államok szabadkereskedelmi megállapodás, a TTIP mellett.

Merkel kancellár záró sajtóértekezletén Ukrajnával kapcsolatosan hangsúlyozta, a G7 vezetői diplomáciai megoldást sürgetnek, a közös álláspont szerint ugyanakkor, ha nincs előrehaladás, a szankciók további erősítésére is készek a Hetek. Elvárják, hogy Oroszország állítsa le a kelet-ukrajnai szeparatisták támogatását.

Líbiáról is szót ejtettek, sürgetve egy nemzeti egységkormány megalakítását. A kancellár kiemelte, hogy megindult a világgazdasági fellendülés. Hangsúlyozta, hogy a Hetek, amelyek a világkereskedelem mintegy 50 százalékát bonyolítják le, különleges felelősséget viselnek a kereskedelem zavartalan lebonyolításáért. A G7 üdvözölte a folyamatban lévő szabadkereskedelmi tárgyalásokat.

A német kancellár a klímavállalások között említette, hogy megerősítették a Hetek a még Koppenhágában tett vállalást: 2020-ig évente 100 millió dollárral támogatják a globális felmelegedés elleni harcot, elsősorban a veszélyeztetett szigetállamokat. Elkötelezték magukat a károsanyag-kibocsátás jelentős csökkentése mellett, vállalták, hogy az évszázad végéig teljesen felhagynak a fosszilis energia használatával.

Lézerfénnyel üzent a Greenpeace
Mivel a G7 vezetői az Elmau kastélyban hermetikusan elzártan tárgyaltak, a Greenpeace új módot választott mondanivalója közvetítésére. Hajnali fél 5-kor zöld lézerfénnyel írták fel a Zugspitze, a legmagasabb német hegycsúcs oldalára az üzenetet: „G7 – 100 százalék megújuló energiát!”
A környezetvédelmi szervezet klímaváltozási vezetője, Martin Kaiser reményét fejezte ki, hogy Angela Merkelnek valamennyi vezetőt sikerül meggyőznie a 2 Celsius fokos klímacél támogatásának fontosságáról. Japán és Kanada végülis beadta a derekát, s a G7 egységes álláspontot képvisel a párizis klímacsúcson.

Az ingujjas csúcs második napján jórészt a terrorizmus elleni közös fellépésre, illetve az afrikai államok problémáira koncentráltak. A G7 valamennyi tagja részese az IS elleni nemzetközi koalíciónak, katonai és humanitárius segítséget nyújtanak az IS megállítására, a térség stabilizálására. Külön hangsúlyt helyeznek a terrorszervezetek finanszírozási csatornáinak lezárására.

A Hetek meginvitálták több afrikai állam vezetőjét, köztük a frissen megválasztott nigériai elnököt, Muhammadu Buharit. Szenegál, Etiópia, Libéria, Tunézia államfője is részt vett a megbeszélésen. A G7 második napjára Haider al-Abadi iraki kormányfő is Németországba érkezett, akivel áttekintették az IS elleni stratégiát. Az Ebola-válság tanulságait levonva a járványos betegségek áttekintése is napirenden szerepelt. Merkel kifejezetten úgy ítélte meg, a nemzetközi közösség rosszul kezelte a járványt.

Barack Obama sajtóértekezletén elégedettségét fejezte ki, hogy a Hetek egységesek a világ legsürgetőbb problémáinak megoldásában. Obama is jelezte, ha Oroszország nem tartja magát a minszki megállapodáshoz, újabb jelentős szankciók sem kizártak. Elismerte, tárgyalások folynak további esetleges lépésekről, egyelőre technikai szinten. Méltatta, hogy erős klímaegyezmény mellett kötelezte el magát a G7. Felhívta Iránt, hogy ragadja meg a lehetőséget, s a hónap végéig kössék meg a nukleáris megállapodást. Az IS elleni harcban az iraki hadsereg megerősítését szorgalmazta.

A bajorországi G7 csúcs margóján több kétoldalú megbeszélést is lebonyolított Obama. Az amerikai elnök tárgyalt Francois Hollande francia elnökkel, egyetértettek abban, hogy az Oroszország elleni szankcióknak érvényben kell maradniuk mindaddig, amíg teljes mértékben nem érvényesítik a minszki megállapodást Kelet-Ukrajnában. Obama és Hollande egyaránt megerősítette, mindkét ország szorgalmazza az iráni nukleáris megállapodás tető alá hozásában.

A G7 házigazdája 2016-ban Japán lesz. Idén ősszel Törökországban, a G20-as csúcson a legfejlettebb ipari államok és a feltörekvő gazdaságok vezetői ülnek össze, ott Vlagyimir Putyin is a meghívottak között szerepel.

Alkoholmentes volt a sör

Megfejtették a titkot a tudósítók, hogyan lehetséges, hogy vasárnap, még a csúcs kezdete előtt sörözni indult Merkel és Obama. A meglátogatott német városka, Krün polgármesterétől megtudták, hogy bármilyen nagy volt a pohár, impozáns a hab, alkoholmentes sört ivott a német kancellár és az amerikai elnök. Erről a fontos államügyről előzőleg Josh Earnest fehérházi szóvivő is nyilatkozott, biztos volt abban, hogy Obama nem fogyasztott alkoholt.