korrupció;DNA;OLAF;

- Ördög és a tömjénfüst

Kormánykörökben járatos ismerősöm mesélte: meglehetősen sokan vannak a Fidesz környékén, akik gyorsan bekapnak egy-egy nyugtató pirulát, mielőtt belefognának a romániai korrupciós ügyekről szóló hírek olvasásába. Egy korrupcióellenes ügyészség hazai felállításának még a gondolatától is úgy tartanának, mint ördög a tömjénfüsttől.

Pedig a gondolat egyre jobban érik az ellenzéki oldalon. A Párbeszéd Magyarországért még a héten szeretné beterjeszteni a T. Háznak az erre vonatkozó javaslatát, noha ők maguk is tisztában vannak azzal, hogy az elképzelésük elfogadásához módosítania kellene az országgyűlésnek a „gránitnál is szilárdabb”, de eddig már ötször korrigált alaptörvényt. A párt EP-képviselője által vázolt törvényjavaslat felállítana egy, a kormány befolyása felett álló ügyészi apparátust, de ez az ötlet már-már a gyermeki naivitás határait súrolja. Feltételezi, hogy a korrupció mocsarába már nyakig belesüppedt kormánypárti politikusok voksukat adnák a saját öngyilkosságukhoz, szabad kezet kapjanak az ügyészek a trafik- és földügyek feltáráshoz, a kézen-közön elnyerhető közbeszerzések nyomán ide-oda vándorló baksisok leleplezéséhez? Még tán azt is kiderítenék, hogy hivatkoztak-e közpénzre jelentkezők a miniszterelnökhöz, vagy családtagjaikhoz fűződő kapcsolataikra, vagy milyen úton-módon tűntek el a befektetők milliárdjai a kormánypárti politikusokhoz kötődő brókerek kezén?

Na ebből aligha kérnek! Most még megteheti a kormány „családi ügyésze”, hogy nem veri nagydobra azt a listát, amely Tarsoly Csaba gondosan vezetett „naplójából” már kiderülhetett, az elmúlt években a kormányközeli politikusok közül mikor, kinek mennyi kenőpénzt juttatott a lebukott „üzletember”.

Brüsszelben is híre ment már a gyanús hazai pályáztatási gyakorlatnak, az OLAF, a csalás elleni hivatal is „szagot kapott”, nem hiányzik a kormánynak egy újabb vizsgálódó hatóság. Az volna a legmegnyugtatóbb – véli az illetékes hivatalnok -, ha a magyar kormány maga nyomozhatna önmaga ellen.

Ahogyan a NAV korrupció ügyében ez Vida Ildikó esetében is bevált. Ha történt is valami, családban maradt.