Pécsi Országos Színházi Találkozó;Magyar Teátrumi Társaság;Nemzeti Kulturális Alap;Gáspár András;

- Zuhant a POSZT árfolyama

Terítéken a POSZT címme rendeztek beszélgetést tegnap a Pécsi Országos Színházi Találkozóról, az eszmecserén szenvedélyes és személyeskedő megjegyzések is elhangoztak. Gáspár András színész moderálta a diskurzust, kiderült, azért mert ő a projektvezetője annak a csapatnak, amely a POSZT jövőjéről készít tanulmányt.

A tanulmány ötlete alapvetően a Magyar Teátrumi Társaság berkein belül született meg és végül a Mozaik Művészegyesület kapott rá megbízást, a költségekre információink szerint a Nemzeti Kulturális Alap öt milliót, a POSZT Kft. pedig három milliót biztosít. Úgy tudjuk, a több mint kétszáz oldalas dokumentumot június végéig adják le a Nemzeti Kulturális Alapnak.

Erősen borzolta a tegnapi beszélgetés résztvevőnek a kedélyét, hogy bár Gáspár András hosszasan próbálta prezentálni a tanulmány részleteit, de ebből végül is mégis csak néhány felületes megállapítás jutott el a közönséghez. Kiderült például, hogy az elmúlt tizenöt évben a POSZT nézőinek mindössze 16,4 százaléka érkezett Pécstől ötven kilométerről távolabb, tehát a találkozó elsősorban regionális hatású.

Arról is szó volt, hogy az elmúlt hónapokban az interneten nőttek a negatív irányultságú hírek a találkozóval kapcsolatban, tehát erősen zuhant az árfolyama. Nyilván ebben közrejátszottak a találkozóval kapcsolatban kirobbant viták és botrányok. Az is érdekes, hogy míg 2001-ben 138 millió forint volt a fesztivál bevétele, 2013-ban ez csupán 157 millióra nőtt.

A számokat követően Jordán Tamás, a POSZT korábbi ügyvezető igazgatója tett egy javaslatot, mely szerint a találkozó koordinálását át kellene adni egy művészekből álló testületnek és a két színházi társaságnak ki kellene szállni ebből az egészből. Jordán szerint a két szervezet a vitáikat például kispályás foci meccs keretein belül intézhetné el a jövőben. Jordán szenvedélyesen amellett érvelt, hogy a politikát ki kellene szorítani a fesztivál közeléből, bár ebben ő sem bízik, hogy lehetséges.

Arról is beszélt, hogy az elmúlt időszakban a Magyar Teátrumi Társaság rátette a kezét a színházi szakmára. A baloldalhoz köthető színházi társaság pedig ebben a küzdelemben teljesen bedarálódott. Jordán megjegyzéseihez érdemben senki sem szólt hozzá, Szabó László, a Magyar Teátrumi Társaság ügyvezető titkára viszont többször látványosan csóválta a fejét. Azt azonban hozzá is tette, hogy a vitákat le kell bonyolítani, nem szeretheti mindenki állandóan egymást.

Ők minidig igyekeztek megállapodni a Magyar Színházi Társasággal és szerinte ez sikerült is. Ami a POSZT jövőjét illeti, nem szeretnék elvinni Pécsről a fesztivált, azt viszont elismerte, hogy felvetődött a vándorfesztivál ötlete. Simon István, a POSZT korábbi másik ügyvezetője szerint nincs szükség a találkozón zsűrire. Stenczer Béla, a POSZT egyik ügyvezetője arról beszélt, hogy a jelenlegi vezetésnek ez az utolsó éve és egy új stábra és egy megújuló logisztikára van szükség.

Az eutanázia kérdése, amely évtizedek óta napirenden van szerte a világon, olyankor válik hírré, amikor egy ember életben tartása vagy „szép halála” kapcsán konkrétan összecsapnak hívei és ellenzői. A 38 éves francia Vincent Lambert esetében orvosok és jogászok állnak szemben a hozzátartozókkal. Csakhogy ezúttal megfordult a felállás: nem a kórház, nem a törvény akarja minden áron életben tartani a mind a négy végtagjára megbénult, „minimális tudatállapotban” lévő férfit, hanem – a feleséggel szemben is – a szülők és két testvér harcolnak körömszakadtáig Vincent-ért.