fogyasztás;infláció;árak;vásárlóerő;

Az infl áció csökkenésében és emelkedésében is kulcsszerepet játszanak az olaj- és üzemanyagárak FOTÓ: TÓTH GERGŐ

- Óvatosan nő az infláció

Kis lépésekkel, de megindult az árak növekedése. Ebben szerepet játszott a vásárlóerő bővülése, de a forint gyengülése is. Az idei előrejelzéseket még befolyásolhatják a mezőgazdaság eredményei, a fogyasztás alakulása és a forintárfolyam. Ha az amerikai FED megkezdi a kamatemelést, az a magyar jegybankot is hasonló lépésre kényszerítheti.

Hosszú hónapok után ismét nekirugaszkodott az infláció, igaz meglehetősen visszafogott tempóval. A májusi, éves visszatekintésű fogyasztói árindex 0,8 százalékponttal, a maginfláció 0,1 százalékponttal emelkedett az előző havihoz képest - derült ki a Központi Statisztikai Hivatal legfrissebb jelentéséből. A keresletérzékeny termékek inflációját jelző mutató az áprilisi 1,9 százalékról 2,0 százalékra, a ritkán változó árú termékek inflációja 2,2-ről 2,3 százalékra emelkedett májusban.

A tartós és a nem-tartós iparcikkek árai enyhén emelkedtek az előző év azonos időszakához képest. A piaci szolgáltatások árai havi összevetésben 0,1 százalékkal nőttek. A feldolgozott élelmiszerek árszintje lényegében változatlan maradt az előző hónaphoz képest.

A Magyar Nemzeti Bank (MNB) legutóbbi inflációs jelentésében nulla százalék körüli átlagos inflációt jelzett előre az idei évre, míg 2,6 százalékosat 2016-ra. A 2015-ös pénzromlást kockázati tényezők meg is emelhetik, az infláció így éves átlagban enyhén pozitív is lehet. (A jegybank következő negyedéves inflációs jelentése a júniusi kamatdöntést követően, június 23-án jelenik meg.)

A magyar jegybanknál úgy vélik, hogy szeptembertől a tervek szerint fokozatosan bevezetett módosítások tompítják majd az amerikai jegybank szerepét betöltő Fed küszöbön álló kamatemeléseinek várható hatását is. Szükség esetén az MNB természetesen lépni fog - ígérte a jegybank. Ez akár újra indíthatja az alapkamat emelést. Karsai Gábor, a GKI Gazdaságkutató Zrt. vezérigazgató-helyettese is egyetértett ezzel a véleménnyel, és a Népszavának jelezte, 1-2 tizedpontos lépésekkel felfelé indulhat az alapkamat.

Barczel Vivien és Ürmössy Gergely az Erste Bank elemzői arra hívták fel a figyelmet, hogy tavaly óta először újra a pozitív tartományba került az infláció Magyarországon. Az áprilisi -0,3 százalékot követően májusban már 0,5 százalék volt éves összevetésben a pénzromlás üteme. A maginfláció – amely kiszűri például az üzemanyagárak változásának hatását – egytized százalékponttal 1,3 százalékra gyorsult májusban. Ez jelzi, hogy az inflációs főmutatót elsősorban a kiszámíthatatlan olajár mozgatta. Ha az olajárak nem változnak jelentősen az év hátralevő részében, az infláció az év vége felé akár át is lépheti a 2 százalékos küszöböt.

Az MNB Monetáris Tanácsa júniusban 1,5 százalékra vághatja az alapkamatot. Az elemzők szerint az ülést követően kiderülhet, hogy folytatja-e a második félévben a lazítási ciklust a jegybank. Ez a forgatókönyv reális, így július végén akár 1,5 százalék alá is csökkenhet az alapkamat. A GKI is 1,5 százalékos alapkamatra számít, de a vezérigazgató-helyettes szerint önmagában az alacsony alapkamat nem ösztönzi a gazdasági növekedést. Elvileg a csökkenő hitelkamatok lendíthetik a gazdaság bővülését, de Magyarországon az MNB rendkívül kedvező hitelkamatai ellenére, idén márciusban a vállalati hitelállomány 9 éves mélyponton volt - emlékeztetett Karsai.

A gazdaságkutató szerint az, hogy a magyarországi infláció is pozitív tartományba került, normális és összhangban van az európai folyamatokkal. A tavalyi rezsicsökkentések miatt az év vége felé várható némi fogyasztói árindex növekedés, decemberben akár valamivel 2 százalék alatt is lehet a havi pénzromlás üteme. Nyáron viszont, egészen szeptemberig a havi 0,5 körüli infláció valószínű - vélte Karsai Gábor.

A májusi infláció erősödésében már benne van a forint gyengülése, de a vásárlóerő bővülése is. Felfelé nyomták az árakat a kereskedőket terhelő adók, a vasárnapi zárva tartás miatt a hét utolsó napján nyitva tartó boltok áremelései is, illetve az online pénztárak bevezetése, a gazdaság kétségtelen fehéredése ugyancsak hatással volt az inflációra.

A Magyar Nemzeti Bank (MNB) szándéka szerint forintosítják a devizaalapú autó- és személyi hiteleket is. Ehhez 1,1 milliárd euró értékben forrást biztosít a devizatartalék terhére a pénzügyi szolgáltatók részére, hogy azok forintosítsák ügyfeleik hiteleit, így szabadítva meg őket a árfolyamkockázattól. A jegybank korábban már jelezte, készül erre a lépésre, a jelenlegi bőséges devizatartalék-többlet erre lehetőséget is nyújt. A jelzálog-alapú hitelek forintosításhoz mintegy 9 milliárd euróra volt szükség.