A felszállás után műszaki hiba lépett fel
A HM közleménye szerint június 10-én a Magyar Honvédség egyik JAS-39 C Gripen típusú repülőgépén a felszállás után a repülést veszélyeztető műszaki hiba lépett fel, ennek következtében a pilóta megfelelő biztosítás mellett 10 óra 52 perckor kényszerleszállást hajtott végre, miközben katapultált.
A pilóta állapota stabil, a gép javíthatónak tűnik
Orosz Zoltán altábornagy az esetről tartott tájékoztatón elmondta: további vizsgálatok döntik el, hogy a sérült pilótát helyben, a kecskeméti megyei kórházban ápolják, vagy a fővárosi Honvédkórházba viszik. Kádár Sándor őrnagy már sok órát repült, tapasztalt pilóta, aki megpróbálta a meghibásodott, kiképzési feladatot ellátó gépet "hasra" landolni, és akkor katapultált, amikor manőver közben a repülő balra kitört, irányíthatatlanná vált.
Az első helyszíni vizsgálatok azt mutatják, hogy javítható a JAS-39 C Gripen repülőgép. Kádár Sándor pár perccel kilenc óra után szállt fel, és kevéssel később már jelezte, hogy többszöri próbálkozásra sem sikerült behúznia a gép orrfutóját. Orosz Zoltán teljesen normális eljárásnak nevezte, hogy az eset után átvizsgálják a hazai Gripeneket, és addig a repülők földön maradnak, de a meghibásodás jellege nem olyan, hogy "a típust le kellene tiltani". Összefüggés a csehországi balesettel nincs - jegyezte meg kérdésre válaszolva, de kiemelte, "láthatóan és érzékelhetően műszaki jellegű a probléma".
A cáslavi reptéren május 19-én történt másik Gripen-balesetet továbbra is vizsgálják a cseh, a magyar és a svéd illetékesek - mondta, hozzátette: hasonló vizsgálatot folytat le a HM ebben az ügyben, mint a csehországi esettel kapcsolatban. Egy másik kérdésre válaszolva Orosz Zoltán közölte: nem gátolja az ország légtérvédelmét és vállalt nemzetközi vállalásainak teljesítését, hozzátéve, hogy a két gép kiesése természetesen okoz nehézségeket.
Részletes vizsgálatot követel a repülőbalesetek ügyében az Együtt
Az Együtt - a Korszakváltók Pártja azt követeli, hogy az illetékes kormányzati szervek folytassanak le minden részletre kiterjedő vizsgálatot a sorozatos Gripen-balesetek miatt, ennek befejezéséig pedig a vadászgépek maradjanak a földön. A közlemény arra is felszólít, hogy a vizsgálatba vonják be az Országgyűlés illetékes bizottságait és a parlamenti pártok képviselőit. A Honvédelmi Minisztérium pedig a vizsgálat befejezéséig rendeljen el repülési tilalmat a Magyar Honvédség kötelékében szolgáló valamennyi JAS-39 C Gripen-vadászgépre.
A magyar légierő egy másik Gripen típusú vadászgépe május 19-én Csehországban túlfutott a leszállópályáján, a pilóták katapultáltak.
Az MSZP a minisztertől kér tájékoztatást
Az MSZP azt követeli, hogy Hende Csaba honvédelmi miniszter azonnal adjon tájékoztatást a szerdai, illetve a két korábbi Gripen-baleset minden ismert részletéről az Országgyűlés honvédelmi és rendészeti bizottságának zárt ülésén.
Harangozó Tamás, a párt frakcióvezető-helyettese, a bizottság alelnöke arról is megkérdezné a minisztert, hogy vizsgálta-e a Honvédelmi Minisztérium ilyenkor szokásos protokolloknak megfelelően a balesetek közötti esetleges összefüggést, és megtett-e mindent a vezetés, hogy ne következhessen be újabb baleset. Ha Hende Csaba nem ad tájékoztatást, vagy nem ad megnyugtató válaszokat, akkor vizsgálóbizottság felállítását kezdeményezi az ellenzéki párt.
A Honvédkórházban kezelik a pilótát
Budapestre vitték, a Magyar Honvédség Egészségügyi Központban kezelik a pilótát. Az őrnagy nyolc napon túl gyógyuló sérülést szenvedett, állapota stabil - közölte a Honvédelmi Minisztérium (HM). A közleményben azt írták: a pilóta "példás helytállással megmentette" a magyar légierő vadászrepülőgépét, amikor kényszerleszállást hajtott végre, majd katapultált Kecskeméten.