református egyház;kávézó;drogperevenció;

2015-06-12 18:43:00

Drogprevenciós kávézó nyílt a IX. kerületben

Drogprevenciós kávézót nyitott Budapest belvárosában, a IX. kerületi Török Pál utcában a Magyarországi Református Egyház (MRE) Kallódó Ifjúságot Mentő Missziója (KIMM).

Czibere Károly, az Emberi Erőforrások Minisztériumának szociális ügyekért és társadalmi felzárkózásért felelős államtitkára a pénteki megnyitón kiemelte: a református egyház drogmissziós szolgálata megmutatja, hogy van reménység, van gyógyulás. A mai magyar társadalomnak pedig "mindennél jobban kell ez az élmény". Akkor tartozunk össze, akkor tudunk erős Magyarországot építeni és szociális biztonságot teremteni, ha senkiről nem mondunk le - fogalmazott.

Az államtitkár szólt arról, hogy a legtöbb ember komfortosan próbálja berendezni azt a zsákutcát, amelybe beletévedt, a gyógyulás útja azonban nem ez, hanem a 180 fokos fordulat. Az Adna Caféban olyan emberekkel lehet majd találkozni, akik képesek voltak erre a fordulatra, és ez üzenet nemcsak a kábítószer-fogyasztóknak, hanem minden szenvedélybeteg embernek.

Czibere Károly négy mondatban foglalta össze a kormány drogstratégiáját: szeretnék megerősíteni azokat, akik soha nem próbálták ki a drogot; elérni, segíteni azokat, akik kipróbálták, hogy soha többé ne használják; megmutatni azoknak, akik függővé váltak, hogy van gyógyulás; és nyilvánvalóvá tenni, hogy "ha terjeszted, akkor elkapunk és lecsukunk".
Bogárdi Szabó István, az MRE zsinatának lelkészi elnöke izgalmas és örömteli vállalkozásnak nevezte az Adna Café megnyitását. Fontosnak tartja, hogy legyen egy olyan, jól megközelíthető hely a fővárosban, ahol le lehet ülni, és ahol a fogyasztás csak "kelléke" a beszélgetésnek, az együttlétnek, az életvezetésnek és az élet megváltoztatásának.

A református püspök azt mondta: pimasz ember lévén ő maga is jól tudja, mi a pimaszság, és azt is, milyen sok kísértés, félrecsúszás, jóvátehetetlennek tűnő, sőt azzá váló életút kezdődik ezzel a magatartással. Létezik azonban szent pimaszság is. Az isten által szent pimaszsággal felhatalmazott emberek kéretlenül avatkoznak bele mások életébe, és nem hagyják, hogy mindenki szabadon döntsön, hogy úgy tegye tönkre magát, ahogy neki jól esik - mondta Bogárdi Szabó István.

Úgy fogalmazott, az egyház egész története sem más, mint ilyen szent pimaszság: "újra meg újra beleavatkozunk az emberek életébe, ha kérik, ha nem". Ezt teszi a református egyház akkor is, amikor a kávézóval belép a nyüzsgő élet kellős közepébe. Isten azonban nemcsak beavatkozik, hanem invitál is, megnyit egy másik utat - tette hozzá.

Victorné Erdős Eszter, a KIMM vezetője arról beszélt, a drog csak tünete annak, hogy egy fiatal elakadt valahol. A problémás fiatalokért pedig nemcsak a kórházakban, szakrendeléseken, bentlakásos drogterápiás otthonokban vagy szociális ellátóhelyeken lehet tenni. A hétköznapi élet terein is lehet lelki sebeket gyógyítani, és megtanítani a fiatalokat arra is, hogyan támogathatják társaikat.

A KIMM vezetője szólt arról, hogy az Adna Caféban univerzális, célzott és javallott prevenciót szeretnének végezni. Univerzálisat, mert minden fiatalt várnak. Célzottat, mert a rizikócsoport, a kallódó, a társadalom térképéről lecsúszó fiatalok nemcsak kávét, hanem segítő szakembereket, valamint olyan programokat is találhatnak majd a kávézóban, amelyek megtartják és visszasegítik őket a boldogabb életbe. Végül javallott prevenciót is végeznek majd, hiszen a felépült volt szerhasználók biztonságos környezetet és segítő kezet találnak, hogy sikeres legyen visszailleszkedésük a társadalomba.
Fiatalos, alkoholmentes szórakozóhelyen szeretnék divatba hozni a józan kikapcsolódást - összegzett Victorné Erdős Eszter.