uniós pályázat;Magyar Iparszövetség;Gazdaságfejlesztési és Innovációs Operatív Program;

- Csúszhatnak az új uniós pályázatok

Nehezen indulnak az új uniós pénzügyi ciklus hazai gazdaságfejlesztési pályázatai. A Gazdaságfejlesztési és Innovációs Operatív Program (GINOP) áprilisra ígért pályázatai közül kettő a múlt héten jelent meg (kkv-k termelési kapacitásbővítési lehetősége 65 milliárdos, illetve 20 milliárdos keretösszeggel). 

A kiírások megjelenésének előfeltétele az volt, hogy rendeződött a létszámtartással összefüggő vita a pályázatot kiíró Nemzetgazdasági Minisztérium és a pályázatok végső jóváhagyójaként a Miniszterelnökség között. A Portfólió elemzői szerint azonban számos jel abba az irányba mutat, hogy egy tucatnyi gazdaságfejlesztési pályázat meghirdetése akár több hónappal is csúszhat, és emiatt rövidesen át kell írni az egész évre megfogalmazott hivatalos ütemezést is. A portál úgy tudja, hogy a témában legkésőbb június 30-ig újabb rendelet jelenik meg, amely már közli az új menetrendet is.

A Figyelő friss száma és a gazdasági tárca jelzései alapján úgy tűnik, egyelőre még csak a koncepcióalkotás fázisában jár az intézményrendszer a 2014-2020-as időszakra vonatkozó 730 milliárd forintnyi visszatérítendő uniós gazdaságfejlesztési forrás kiosztása kapcsán, így valószínűsíthető, hogy a május-júliusra jelzett meghirdetések bizonyára több hónappal későbbre tolódnak.

Ebből az összegből idén 171 milliárd forintnyi pályázati keretnek kellene megnyílnia a 10 fajta kombinált termék (hitel és vissza nem térítendő forrás együtt), illetve kétfajta hitel alapú termék esetén. Utóbbi kapcsán az gazdasági tárca jelezte, hogy nagyon alacsony, akár nulla százalékos hitelek is elérhetők lesznek majd az Magyar Fejlesztési Bank közvetítésével - értesült a gazdasági portál.

A Magyar Iparszövetség (OKISZ) a kis- és középvállalkozások szempontjából kedvezőnek tartja a gazdaságfejlesztési pályázatokon való részvétel feltételeit. Vadász György OKISZ-elnök hangsúlyozta: az iparszövetség területi szakértői térítésmentesen részt vesznek a hozzájuk fordulók pályázatának előkészítésében, összeállításában, segítenek abban, hogy helyesen nyújtsák be a pályázatot. Igény esetén a garanciavállaláshoz is tud a szövetség banki lehetőséget ajánlani, bár a vállalkozások kedvezőbb helyzetbe kerültek azzal az új szabályozással, hogy elegendő az önrészt a pályázati időszak utolsó negyedévében biztosítani.

Az iparszövetség elnöke felhívta a figyelmet arra, hogy lezárt üzleti évvel nem rendelkező, kezdő vállalkozók is pályázhatnak. Felidézte, hogy a kormány szándéka szerint a pályázati források 60 százalékát gazdaságfejlesztésre fordítja, ezen belül 16 százalékot közvetlenül a kkv-k fejlesztésére, és további 16 százalék jutna a foglalkoztatás bővítésére.

Hosszú ideje ígérgette a kormány, hogy új lakástámogatási rendszert vezet be, és csodák csodája ez a régóta dédelgetett terv július 1-jétől meg is valósul. A keresztségben Családi Otthonteremtési Kedvezmény (CSOK) nevet kiérdemlő rendszert nyugodtan tekinthetjük a szocpol modernizált változatának. Már csak a bankokat kell rávenni, hogy a lakosságnak is hitelezzenek, ám ez a jelek szerint még odébb van.