Robert Lewandowski;labdarúgó Eb-selejtező;

2015-06-15 07:58:00

Kizárhatják az Eb-ről a horvátokat

Ismét sikerült botrányt okozniuk a horvátoknak, de ezúttal is saját válogatottjuknak tették a legnagyobb kárt. A hétvégi Eb-forduló persze nem csak a botrányoktól volt hangos: Cristiano Ronaldo, Robert Lewandowski és Andre Schürrle is mesterhármast ért el.

Nem akármilyen bravúrt sikerült véghezvinniük az úgynevezett horvát szurkolóknak. Ugyan kedvenceik tavaly novemberi milánói tombolásuk miatt zárt kapuk előtt voltak kénytelenek fogadni az olasz válogatottat, ez a találkozó sem a pályán történtek miatt marad emlékezetes.

A drukkerek ezúttal is letették névjegyüket akkora botrányt okozva, hogy még akár a horvát válogatottnak az Európa-bajnoki csoportküzdelmekből való kizárása sem teljesen elképzelhetetlen függetlenül attól, hogy Niko Kovac együttese vezeti a tabellát, s papíron az Eb lényegében biztos résztvevője.

De kezdjük az elején. A hangulattalan találkozó elején a horvátok megszerezhették volna a vezetést: Srnát buktatta Astori a 16-oson belül, a sértett azonban nem vállalta el a büntetőt, Mandzukic megtette helyette, aki ki is hagyta a 11-est. Négy perccel később egy vélt les miatt nem adta meg a játékvezető az olaszok szabályos találatát.

Az olaszok leálltak, az ellentámadásból azonban az előbb még hibázó „Mandzo” szerezte meg a vezetést. A 36. percben aztán egyenlített Antonio Conte együttese Candreva góljával. Az 1-1 maradt a meccs végéig. Az eredménynek inkább a horvátok örülhettek.

Ennyit a meccsről. A találkozó másodlagossá vált, miután kiderült, hogy a horvát „szurkolók” ott hagyták névjegyüket a gyepen: horogkeresztet formáltak a gyeptéglákból. Sok játékos ezt nem is vette észre, csak a szünetben tapasztalhattak valami szokatlant: a gyepmesterek próbálták eltüntetni a szégyenfoltot. Nem sikerült.

A meccs után a horvátok védője, Vida szinte könyörgőre fogta, amikor azt mondta, reméli, hogy az UEFA ezúttal elnéző lesz velük szemben, hiszen nekik, játékosoknak semmi közük ehhez. A találkozó után Davor Suker, a horvát szövetség elnöke azt mondta, megint szégyent hozott néhány huligán az országra. Később ő is úgy vélte, nem kizárt hazája válogatottjának kizárása az Eb-ről.

A szervezők azt remélték, hogy a spliti stadionban elhelyezett kamerák segítségével elkaphatják az elkövető(k)et. Kiderült azonban, hogy a felvételek semmit sem érnek, mert csak a lelátót figyelik velük, a pályát nem. A horvát média szerint ha az együttest nem is zárják ki az Eb-ről, súlyos büntetés valószínűsíthető. A lapok azonban úgy vélik: ha levonnak is hat pontot a válogatottól, az Európa-bajnokságra való kijutás ebben az esetben is teljesíthető lenne.

A szombat a mesterhármasok napja volt az Eb-selejtezőkön. A lengyel válogatott 4-0-ra verte a vendég grúzokat úgy, hogy a 88. percben még 1-0-át mutatott az eredményjelző. A – hosszabbítással együtt – utolsó négy percben aztán Lewandowski háromszor is betalált. Nem maradt el mögötte Cristiano Ronaldo sem, akinek oroszlánrésze volt a portugálok idegenbeli, Örményországban aratott 3-2-es diadalában.

1-0-ra még a hazaiak vezettek, aztán 11-esből Ronaldo egyenlített,majd lőtt újabb két gólt. Végül 3-2-re győztek az ibériaiak. Apropó Portugália. Az országban, Faróban rendezték meg a Gibraltár-Németország Eb-selejtezőt. A világbajnoknak nem okozott gondot a kontinens egyik leggyengébb válogatottjának legyőzése: 7-0-ra nyert Jogi Löw együttese, a wolfsburgi Schürrle háromszor volt eredményes.