Mohammed Morszi alig egy évig állt Egyiptom élén, az arab tavasz felkelései nyomán, a korábban betiltott Muzulmán Testvériség képviseletében választották államfővé, a harminc év után lemondatott Hoszni Mubarak elnök utódaként.
Morszit 2012 június végén iktatták be hivatalába, s egy évvel később, 2013 júliusában, a kaotikus állapotok miatti újabb tömegmegmozdulások nyomán menesztette a hadsereg, akkor került a nemrég Magyarországon is járt volt tábornok, Abdel Fattah esz-Szíszi az elnöki székbe. Szíszi tábornok ismét betilttatta a Muzulmán Testvériséget, a leváltott elnök, Morszi ellen több ügyben is vádat emeltek.
A volt elnököt a tüntetők letartóztatása és kínzása miatt húsz évre ítélték, jelenleg is ezt a börtönbüntetését tölti. Egy másik perben, amelyben azzal vádolták, hogy száz társával együtt kitört a börtönből, halálos ítéletet szabtak ki rá, az ítélethirdetést azonban elnapolták, mivel azt a legfőbb vallási vezetőnek, Sauki Allam sejknek, az egyiptomi főmuftinak is jóvá kellett hagynia.
A bíróság tegnap bejelentette, megkapták a jóváhagyást, s megerősítették a halálos ítéletet. Morszi mellett a Muzulmán Testvériség szellemi atyjának tartott Mohamed Badie és négy másik Testvériség-vezető ügyében is halálos ítéletet szabtak ki. Nyolcvan vádlottat távollétében ítéltek halálra.
A tegnap zárult harmadik eljárásban Morszit azzal vádolták, hogy társaival együtt a Hamász palesztin szervezet javára kémkedett. A volt elnököt a bíróság a bíróság tegnap a kémkedési ügyben is bűnösnek találta, s életfogytiglanra ítélte (Egyiptomban ez 25 év börtönt jelent). Tizenhat másik vádlottra ugyanakkor halálos ítéletet mondtak ki. Ellenük az volt a vád, hogy 2005 és 2013 között titkos dokumentumokat csempésztek külföldre.
Morszi ezúttal mosolyogva fogadta az ítélethirdetést, első perében a rács mögül azt kiáltozta, hogy katonai puccs áldozata. Hívei a bírósági eljárásokat "komédiának", a demokrácia megcsúfolásának minősítették. Nyugati kormányok és emberi jogi szerveztek is tiltakoztak Morszi halálra ítélése ellen. Ha végrehajtanák az ítéletet, az iraki Szaddám Huszein után Morszi lenne az első volt elnök, akit kivégeznek.