Szijjártó Péter;vasfüggöny;határzár;

2015-06-17 19:55:00

Vasfüggöny a szerb-magyar határon

Fizikai határzárról döntött szerdai ülésén a kormány. Szjjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter bejelentette, a kabinet arra utasította Pintér Sándor belügyminisztert, hogy jövő szerdáig készítse elő a magyar-szerb határ lezárását. Ez azt jelenti, hogy 175 kilométer hosszan négy méter magas kerítést húznak fel a menekültek feltartóztatására. Szijjártó szerint ezzel Magyarország semmilyen nemzetközi szerződést nem szeg meg. Rogán Antal az M1-en már reggel kijelentette, ha a nyugatiak lezárják a határaikat, akkor nekünk is le kell zárni a déli határt. Kósa Lajos viszont a TV2 Mokkában még nem nevezte szükségesnek a fizikai határzár kiépítését.

Vasfüggönnyel záratja le Magyarország déli határát a kormány. Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter szerdán, a kabinet ülését megszakítva bejelentette, arra utasították Pintér Sándor belügyminisztert, hogy jövő szerdáig készítse elő a magyar-szerb határ lezárását. Ezek szerint 175 kilométeres szakaszon négy méter magas kerítést húznak fel. A belügyminiszternek jövő szerdáig kell elvégeznie a határ fizikai lezárásával kapcsolatos előkészítési munkákat, amelyekről aznap kell tájékoztatást adnia a kormánynak.

"Arról tájékoztatom önöket, hogy a kormány a mai ülésén meghallgatta Pintér Sándort a magyarországi illegális bevándorlási helyzetről, a Magyarországra nehezedő nyomásról és az uniós tagországok belügyminisztereinek tanácskozásán történtekről. Leszögezném, hogy a legsúlyosabb kihívásról beszélünk, ami jelenleg az Európai Uniót érinti" - kezdte Szijjártó, aki szerint az uniós tanácskozáson kiderült, "Magyarországot érinti a legsúlyosabban a bevándorlási kihívás az uniós országok közül". A külügyminiszter arról beszélt, az uniós tagállamok keresik a választ a jelenlegi helyzetre, de a közös válaszhoz vezető út időigényesnek és hosszúnak tűnik, Magyarország pedig nem engedheti meg magának, hogy tovább várjon. A kerítés felállításával semmilyen nemzetközi kötelezettséget, szerződést nem szeg meg a kormány - állította Szijjártó. Arra hivatkozott, hogy a görög-török, valamint a bolgár-török határon is volt kerítésépítés, és spanyol városok Észak-Afrikában is így védik magukat a bevándorlási nyomással szemben. Július 1-jén a magyar és a szerb kormány csúcstalálkozót tart, amelyen részletesen tájékoztatni fogják a szerb felet a magyar intézkedésekről - közölte a miniszter. Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes hétfőn úgy vélekedett, nem lesz egyszerű a déli határok védelmét a szerb féllel megértetni.

A kormány szerdai ülésén arra is utasítást adott, hogy el kell végezni azokat a szükséges jogi előkészítő munkálatokat, amelyek nyomán Magyarország az összes EU-s és EU-tagjelölt államot biztonságos országnak minősíti. A tájékoztatón, amelyen az újságírók nem kérdezhettek, Szijjártó tudatta, a térségben élő gazdák súlyos problémának tekintik a bevándorlók vonulását az adott határmenti területeken. Erről felmérésre hivatkozva Fazekas Sándor földművelésügyi miniszter tájékoztatta a kabinetet. A külügyminiszter szerint a kormány elkötelezett aziránt, hogy megvédje Magyarországot és a magyar embereket a bevándorlási nyomással szemben.

Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter (b) és Kovács Zoltán kormányszóvivő sajtótájékoztatót tart a kormányülés szünetében. A kormány utasította Pintér Sándor belügyminisztert, hogy június 24-ig készítse elő a magyar-szerb határ lezárását, amely egy négy méter magas kerítéssel történhet meg. MTI Fotó: Bruzák Noémi

Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter (b) és Kovács Zoltán kormányszóvivő sajtótájékoztatót tart a kormányülés szünetében. A kormány utasította Pintér Sándor belügyminisztert, hogy június 24-ig készítse elő a magyar-szerb határ lezárását, amely egy négy méter magas kerítéssel történhet meg. MTI Fotó: Bruzák Noémi

A nyugat-európaiakhoz hasonló lépések megtételére kérte a kormányt a Fidesz országgyűlési képviselőcsoportja, hogy ne rekedjen Magyarországon az idén akár százezres "bevándorlóáradat". Erről még szerda reggel beszélt az M1 csatornának Rogán Antal. "Ha a nyugatiak lezárják a határaikat, akkor nekünk is le kell zárni a déli határt, mert ha ez nem következik be, akkor, ha Ausztria felé nem tudnak továbbmenni, más irányba nem tudnak továbbmenni, az fog történni, hogy ez az idei évben már százezres bevándorlóáradat Magyarországon fog rekedni" - fogalmazott a Fidesz frakcióvezetője, aki végső esetre szóló lépésnek nevezte egy határzár kiépítését. Rogán arra figyelmeztetett, hogy egyes tagállamok, megelégelve "a brüsszeli totojázást" és a most kialakult helyzetet, gyakorlatilag lezárták a belső határokat, ezzel részben fel is mondva a schengeni szerződés bizonyos elemeit. Ismét amellett érvelt, hogy legkésőbb őszre Magyarországnak vissza kell hoznia azokat az intézkedéseket, amelyeket 2012 előtt alkalmazott, vagyis őrizetbe kell venni a határt törvénytelenül átlépőket, mert az Európai Unió által jelenleg tiltott intézkedésnek visszatartó ereje lesz. Közölte, ha a nyugati államok lezárják határaikat, "jó lenne, hogy ha Magyarországon a szocialisták meg a liberális pártok félretennék ezt az ideológiailag motivált bevándorláspárti politikát, mert ennek semmi értelme nincs. (...) Magyarországon semmire nem megoldás a bevándorlás, Európában sem megoldás semmire, nem tudunk kezdeni semmit ilyen hatalmas mennyiségű gazdasági bevándorlóval".

Kósa Lajos viszont a frakcióvezetőnek és a kormány néhány órával később bejelentett döntésének ellentmondva a TV2 Mokka című műsorában reggel kijelentette, a fizikai határzár kiépítése "nem látszik szükségesnek, végső esetben ezt is lehet csinálni". A Fidesz ügyvezető alelnöke, az Országgyűlés rendészeti bizottságának elnöke szintén amellett érvelt, hogy Magyarország nem lehet befogadója a világ összes illegális bevándorlójának. "Ezt az áradatot le kell fékezni, különben nagyon komoly problémánk lesz" - mondta. Hozzátette, hogy az érkezők kevesebb mint egy százalékát jelentő politikai menekülteket be kell engedni, az illegális bevándorlókat viszont vissza kell toloncolni abba a biztonságos harmadik országba, amelyen keresztül ide vezetett az útjuk. Aki valóban menekült, annak ott kell megállnia, ahol már nem fenyegetik az életét. Kósa szerint "óriási a nyomás, ötmillióan vannak úton Európába illegálisan, ezeknek töredéke politikai menekült, akit be kell engedni".

"Hogyan süllyedhettünk idáig?"

Hogyan süllyedhettünk idáig? - tette fel a kérdést délután Tóbiás József. Az MSZP elnök-frakcióvezetője rosszul van attól a gyűlöletkampánytól, amit a Fidesz az elmúlt hetekben folytatott. A nap folyamán bejelentett döntés felteszi erre a koronát - mondta. Tóbiás közölte, pártja elvárja a kormánytól, hogy Magyarországot, a magyar embereket megvédje minden eszközzel, de ugyanilyen fontos, hogy a magyarok továbbra is szabadon mozoghassanak az EU-ban és ne legyen még egy határ. Az MSZP egyébként elutasítja, hogy kerítést állítsanak fel a magyar-szerb határon, mert nem tartja jó eszköznek a menekültkérdés megoldására. A pártelnök szerint az európai határok védelméről az uniós tagállamokkal kell egyeztetni. Ehhez józan észre van szükség.

A DK véleménye szerint az Orbán-kormány "csúcsra járatja az idegengyűlöletet". Gréczy Zsolt arról beszélt, hogy az emberek félelmére apelláló kampány tele van hazugságokkal, mert hazugság, hogy a menekültek özönlenének Magyarországra, hogy a szállásuk, élelmezésük és orvosi ellátásuk költségeit az adófizetők állják. Az EU ugyanis már 3,5 milliárd forintot utalt át erre a célra, miközben Magyarország saját büdzséjéből kevesebbet költ a problémára, mint a készülő felcsúti kisvasútra. A párt szóvivője azt kérdezte a minisztertől és a belügyminisztertől mennyibe kerül a "szögesdrót felhúzása", a határon "állomásozó erők" szállása, élelmezése, felfegyverzése. Az Együtt arra figyelmeztetett, egyetlen európai ország, így Magyarország sem tud egyedül megbirkózni a várható menekültáradattal, ebben az ügyben az Uniónak közös megoldást kell találnia.

A Fidesz szerint a kormány az egyetlen felelős döntést hozta meg.

Szerbia számára is könnyebbséget jelenthet, ha Magyarország fizikailag lezárja a magyar-szerb zöldhatárt, mert ha a migránsok ezen az útvonalon nem tudnak bejutni az Unióba, akkor "nagy valószínűséggel meg fogják kerülni ezt a területet" - reagált a kormány döntésére Pásztor István, a Vajdasági Magyar Szövetség (VMSZ) elnöke. Az MTI belgrádi tudósítójának azt is elmondta, hogy a magyarországi határzárral Szerbia számára nem oldódik meg a probléma. "A mi számunkra akkor oldódik meg igazából a probléma, ha a szerb bejövő oldalon is meglesznek ezek az intézkedések" - tette hozzá. Kifejtette, hogy pártja támogatja a szerb kormány azon törekvéseit, amelyek az illegális bevándorlók megfékezésére vonatkoznak. A VMSZ elnöke, Nebojsa Stefanovic szerb belügyminiszter szavaira emlékeztetett, aki kedden közölte, Szerbiának nincs lehetősége arra, hogy több ezer menedékkérőt és migránst befogadjon, illetve ellásson. Pásztor szerint azokat az illegális bevándorlókat, akik jelenleg Szerbiában tartózkodnak, vissza kell toloncolni.

Orbán egykor szerette a bevándorlókat
Mesterházy Attila, az MSZP volt elnöke saját Facebook-oldalán azt írta: "Nem találok szavakat...pontosabban de, csak az nem tűr nyomdafestéket". Ujhelyi István szocialista EP-képviselő azt az ismert fotót posztolta a közösségi oldalon, képet posztolta, amelyen Horn Gyula vágja a kerítést az osztrák-magyar határon.
"Van, aki bontja. És van, aki építi..." - olvasható a fotó alatt. A politikus néhány perccel később Orbán Viktor 2001. júniusi beszédét idézte a Facebookon: "Több millió bevándorlót kellene befogadnia Magyarországnak, mert így tudja biztosítani a gazdasági növekedés ütemét (...) Magyarország akár 14 millió embernek is megélhetést tud biztosítani..."

L. Simon komcsizott egyet

Éles, bekiabálásokkal tarkított vita alakult ki a szocialista Harangozó Tamás és L. Simon László, a Miniszterelnökség parlamenti államtitkára között, amikor az MSZP-s politikus a menedékjogról szóló törvény módosításáról vitájában közölte, bevándorló-ellenes kampányával a kormány a korrupcióról és a nyomorról próbálja elterelni a figyelmet. Úgy vélte, a kampány célja, hogy azok a milliók, amelyek a létminimum alatt élnek, féljenek és gyűlölködjenek, mert addig sem veszik észre, hogy a nyomoruk oka a Fidesz. Bírálta az oktatási rendszert, amely szerinte visszarepíti az országot a középkorba. A kormánypártok oligarchái nem tudják abbahagyni "az ipari lopást", mert "a korrupció az önök egyetlen valódi kohéziós ereje" - fogalmazott. L. Simon László válaszában "demagógiacunaminak" értékelte a képviselő felszólalását. A korrupcióról szólva a Miniszterelnökség államtitkára arról beszélt, hogy a szocialisták ez ügyben tett egyetlen feljelentése sem állja meg a helyét. Azt mondta, egyetlen előnye lenne, ha visszarepülnénk a középkorba, hogy "azt az ötvenéves dicsőséges szocializmust és kommunizmust, amit önök a nyakunkra hoztak, azt legalább megúsznánk". Hozzátette: az "önök soraiban" a pártállam vezetői ülnek.

Demeter Márta és Gőgös Zoltán szocialista képviselők távoznak az MSZP-frakció tagjainak "Szegénység", "Kivándorlás", "Korrupció" és "Káosz az oktatásban" feliratokkal felmatricázott laptopjai mellett a menedékjogról szóló törvénymódosítás általános vitájáról. MTI Fotó: Bruzák Noémi

Demeter Márta és Gőgös Zoltán szocialista képviselők távoznak az MSZP-frakció tagjainak "Szegénység", "Kivándorlás", "Korrupció" és "Káosz az oktatásban" feliratokkal felmatricázott laptopjai mellett a menedékjogról szóló törvénymódosítás általános vitájáról. MTI Fotó: Bruzák Noémi

Az első sorban ülő szocialista képviselők felhajtották laptopjaik fedelét, és a kormány bevándorlásellenes plakátjaira hasonlító feliratokkal üzentek a Fidesznek: szegénység, kivándorlás, korrupció, káosz az oktatásban, káosz az egészségügyben. Végül a szocialisták kivonultak a teremből.

A Ház még a kormány bejelentése előtt kezdett tárgyalni a módosításról. Expozéjában Rogán Antall arról beszélt, a nyár az illegális bevándorlók kedvenc évszaka. Évről évre egyre több bevándorló érkezik Magyarországra, túlnyomó többségük azonban nem jogosult a politikai menedékjogra, törvényt sértve - csempészbandák szervezésében - megélhetési okokból jön hozzánk. Rogánék előterjesztésükkel felhatalmazást adnának a kormánynak, hogy rendeletben állapítsa meg az úgynevezett biztonságos harmadik országok listáját. Indoklásuk szerint ennek célja, hogy akik ilyen, biztonságos tranzitországból érkeznek Magyarországra, azok ne igényelhessenek politikai menedékjogot.

Kósa Lajos, a Fidesz vezérszónoka azt állította, hogy a Magyarországra érkező illegális bevándorlók száma az év végére 120 ezer körül lehet. Hiába állítja a baloldal, hogy ezzel nem kell foglalkozni, igenis sürgősen tenni kell valamit. Ötmillióan vannak úton Európába minden pillanatban, az EU statisztikái köszönőviszonyban sincsenek a valósággal, ráadásul a bevándorlóknak csak a töredéke lenne jogosult politikai menedékjogra. A Fidesz ügyvezető alelnöke szerint Brüsszel eddigi bátortalan lépései az ügyben semmire sem jók. A magyar parlamentnek ezért felhatalmazást kell adnia a kormánynak a biztonságos tranzitországok kijelölésére.

A MoMa aktivistái szerda este a gyűlöletkampány és a határzár ellen tiltakoztak a Parlament előtt FOTÓ:TÓTH GERGŐ

A MoMa aktivistái szerda este a gyűlöletkampány és a határzár ellen tiltakoztak a Parlament előtt FOTÓ:TÓTH GERGŐ