egészségügy;ápolók;Zombor Gábor;

2015-06-18 18:17:00

Ismét utcára vonulnak az ápolók

Újabb ígéretcsomagot kaptak az egészségügyi szakdolgozók Zombor Gábor államtitkártól balatonfüredi kongresszusukon, de a bérrendezésről csak egy júliusi kormánykonferencián születhet döntés. Szakmai kamarájuk szerint e nélkül nem áll meg az ápolók elvándorlása, július elsején utcára vonulnak.

Diszkrét tapsot kapott a résztvevőktől Zombor Gábor, amikor az egészségügyi szakdolgozók éves országos kongresszusán képzési programok elindítását és egy konferencia szervezését jelentette be. Az ágazatért felelős államtitkár Balatonfüreden tartott beszédét egyedül akkor díjazták felhőtlen mosollyal a szakma képviselői, amikor megerősítette, hogy hamarosan pályázatot írnak ki az országos főápolói posztra, tehát valóban visszakapják minisztériumi szintű képviseletüket. Balogh Zoltán, a Magyar Egészségügyi Szakdolgozói Kamara (MESZK) elnöke a Népszavának úgy fogalmazott, hogy megint sok hasznos fejlesztésre kaptak ígéretet, de amíg az alapbéreket nem emeli meg a kormány, addig az ösztöndíjprogramok sem érnek célba, csak még több magasan képzett szakember távozik a pályáról, vagy az országból.

Az államtitkár arról beszélt, hogy jövőre 13 milliárd forint jut az egészségügyi szakdolgozók béremelésére, ami azonban csak annyit takar, hogy idén július 1-től a 2011-ben meghatározott bérkiegészítést végre beépítik az alapbérbe, ami önmagában megemeli az erre épülő mozgóbérelemeket. Megismételte, hogy megvan az idén szükséges 5,3 milliárd forintos pluszpénz a túlóra-,készenléti- és ügyeleti díjak rendezésére. A szakdolgozói kamara elnöke szerint munkatársaik üdvözlik a lépést és remélik, hogy az augusztusi bérekkel már az emelt összegeket kapják meg, de változatlanul ragaszkodnak márciusban megfogalmazott 12 pontjuk követeléseihez és az abban szereplő idei 50 ezer forintos alapilletmény emeléshez. Zombor Gábor viszont úgy fogalmazott, hogy „érzékelhető béremelésről” legkorábban egy júliusra tervezett kormánykonferencián tudnak majd beszélni, ahol a miniszterek áttekintik a hazai egészségügy helyzetét, ám arról, hogy a jövő évi költségvetésben erre semmilyen tartalék nem látszik, nem ejtett szót az államtitkár.

A bérek meghatározásával párhuzamosan az elvégezhető munkamennyiséget is rögzíteni kell – hangsúlyozta Zombor és Balogh Zoltán is támogatná az ágazati kollektív szerződés megkötését, amivel a dolgozók csak jól járhatnának, mert elmondása szerint a szakmában ma nem 40 órát dolgoznak hetente, hanem legalább 48 órát, vagy ennél is többet. Nem véletlen, hogy munkatársaik igyekeznek nyugdíjba menni, amint ezt megtehetik, mondjuk a Nők 40 program keretében, utánuk pedig egyre nagyobb a hiány. Az elvándorlás megállíthatatlannak látszik, hiszen itthoni fizetésük több mint tízszeresét kapják Nyugat-Európában az ápolásban munkát vállalók, de még azok is három-négyszer többet keresnek, akik kisegítő munkán helyezkednek el.

Mindezek figyelembe vételével mérsékelten lelkesen fogadták a kongresszuson megjelent egyetemi, főiskolai végzettséggel rendelkező, átlagban nettó 141 ezer forintot kereső szakápolók, hogy a kormány javítani akarja a képzés feltételeit. Csaknem kétezer olyan kollégájuk szerezhet ösztöndíjprogram segítségével szakképzettséget, aki eddig valami miatt nem tudott tanulni, így most a bértábla legalján található. Az erre a célra szánt egyszeri legfeljebb kétmilliárd forint mellett elindul a diákok ösztöndíjprogramja is évente 2,5 milliárd forintos kerettel. Ezek eredményére azonban éveket kell várni – hangsúlyozta a Népszavának Balogh Zoltán. A MESZK elnöke úgy látja, évente legalább 1200-1500 fiatal szakápolót kellene képezni az országban, mert sehol nincs elég intenzíves vagy gyermekosztályos szakember. A szakképzéseken inkább az ápolóként már gyakorlatot szerzett harmincas-negyvenes korosztály vesz részt, ami nem biztosít elegendő utánpótlást.

Köszönik a technikai segítségről szóló ígéreteket is – például az Állami Egészségügyi Ellátó Központ főigazgatójának bejelentését arról, hogy egységes munkaruhákat vezetnek be valamennyi állami kórházban, a MESZK elnöke azonban biztos jövőképet sürgetett az egészségügyi szakdolgozók balatonfüredi kongresszusán. Amíg erre nincs kormányzati akarat, addig az utcán ünnepelnek a Semmelweis Napon. Július 1-jén a Kossuth térre hívja tagjait a kamara, ezreket várnak, hiszen a nap három éve munkaszünet. Az egészségügyben, a szociális és a gazdasági-műszaki területen dolgozókat is hívják, mindenkit várnak, aki felelősséget érez a betegellátásért. Balogh Zoltántól megtudtuk, hogy mindenben egyetértenek azokkal a társaikkal is, akik szegénykórházat telepítenek a Nemzetgazdasági Minisztérium elé. Mint mondta, maga is felkeresi majd a József nádor téri demonstrációt, az egészségügyi államtitkársággal pedig azután is közösen folytatják a tárgyalásokat, amíg el nem érik a béremelést az ágazat dolgozói számára.