közmunka;Váradi András Alapítvány;

Legfeljebb 60-80 ezer embernek lehet értelmes közfeladatot találni
FOTÓ: TÓTH GERGŐ

- Váradi András Alapítvány: csapda a közmunka

Csapdahelyzetnek tartja és jelentősen megváltoztatná a közfoglalkoztatás mostani rendszerét az a négy másik ellenzéki párt is, amelyik elfogadta a Váradi András Alapítvány pénteki meghívását az Együtt „Dolgozni. Boldogulni.”címet viselő foglalkoztatási programjának vitájára.

Szigetvári Viktor, a párt elnöke bevezetőjében hangsúlyozta, hogy nem a közmunka megszüntetését szeretnék elérni, de úgy gondolják, hogy legfeljebb 60-80 ezer embernek lehet értelmes közfeladatot találni. Erről is egyetértés volt a Magyar Szocialista Párt (MSZP), a Lehet Más a Politika (LMP), a Párbeszéd Magyarországért (PM), a Jobbik és az Együtt szakértői és politikusai között. A találkozóra meghívták a Fidesz-KDNP képviselőjét is, de a kormánypártok nem akartak élni a vitában való részvétel lehetőségével.

Pápa Levente, az Együtt alelnöke és egyben a Váradi András Alapítvány kuratóriumi elnöke terveik szociális hatását hangsúlyozta. A munkakeresőkkel együtt ma már több mint félmilliós tömeg nagy részét egyénre szabott, mentorok támogatásával kialakított és szerződésben rögzített programok segítenék a munkakeresésben, aminek idejét meg lehetne hosszabbítani, utazási támogatást, vagy használható tudást nyújtó képzéseket lehetne választani. A jogosultságot biztosítási alapon lehetne megszerezni.

Tordai Bence, a PM szakértője, a Megújuló Magyarországért Alapítvány ügyvezető alelnöke szerint a közfoglalkoztatás kiszorító hatása következtében vállalkozók mennek tönkre, kettéhasadt az ország. Az Együtt programjából hiányolta a fekete- vagy szürke gazdaságban megbújó dolgozók jövőképét és hangsúlyozta, hogy pártja a szolidaritást erősítené, ezt szolgálja az alapjövedelem bevezetésének terve. Ő is, és az LMP szakértője is nagyobb politikai bátorságra biztatta vitatársait, mert a kormány minden látszat ellenére már rég elengedte a közmunkások kezét. Kanász Nagy Máté arra is felhívta a figyelmet, hogy aki évek óta nyomorog, az vélhetően nem talál vissza a munkaerőpiacra, továbbá, hogy legalább százezer aktív korú ember ma semmit nem csinál az országban, nagy kérdés, hogy velük mi lesz. Az LMP összevonná a munkaügyi és a szociális ellátórendszert. Az MSZP-t képviselő Gúr Nándor úgy látta, a visszatérés a munkaerőpiacra csakis annak a 30 százaléknak sikerül, aki szakképesítéssel rendelkezik, mert a közmunkához kapcsolódó oktatások nem sokat érnek. Ő és mások is kiemelték, hogy a minimálbér összegének el kellene érni a létminimumot.

A Váradi András Alapítvány szakértői még a nyáron kidolgozzák az Együtt foglalkoztatási csomagjának következő elemét, a női foglalkoztatás javításának lehetőségeit – hangzott el az ígéret a pénteki fővárosi konferencián.

Nem létezik az az állítólagos lista Polt Péter szerint, amit Tarsoly Csaba Quaestor-vezér vezetett a politikusoknak átadott vesztegetési pénzekről - írta az Origo.