Csak szolidáris választ lehet adni
A menekültek problémájára csak szolidáris választ lehet adni - ezt a az Együtt-a Korszakváltók Pártja külügyi szakpolitikusa, Hajdu Nóra jelentette ki a menekültek világnapja alkalmából összehívott sajtótájékoztatón. A politikus rámutatott: a kormány és a belügyminiszter viszont szigorítani akarja a vonatkozó törvényeket, ami pártja szerint azt mutatja, hogy a kabinet nem a helyzetet akarja megoldani, hanem tovább szítaná a feszültséget. Az Együtt elnökségi tagja kijelentette, semmi nem indokolja, hogy hat nappal az Európai Tanács soron következő ülése előtt a kormány kész helyzetet teremtsen Magyarországon. Hajdu Nóra arra is kitért, hogy egyelőre nem lehet tudni, kiket gazdagít majd az a körülbelül 22 milliárd forint, amennyibe a magyar-szerb határra tervezett kerítés kerül. Hangsúlyozta, pártjuk szigorúan figyelemmel kíséri majd, kik jutnak állami beruházásokhoz ebben az ügyben. A határzár ráadásul súlyosan veszélyezteti Magyarország viszonyát Szerbiával - tette hozzá.
Fotó: Jeff J Mitchell/Getty Images
Nézzük inkább a számokat
Ma van a Menekültek Világnapja! Hagyjuk most az alapvető szolidaritási kérdést, és nézzük inkább a számokat - ezt már Szabó Tímea, a PM politikusa írja Facebook-bejegyzésében, a poszt olvasóinak figyelmébe ajánlva a Magyar Helsinki Bizottságnak Pintér Sándor belügyminiszterhez írt nyílt levelét, mondván: az írás a témában "telis tele van tényekkel". Ezek közül párat ki is emel a posztban a PM-es politikus:
1. A vasfüggöny megépítése nyolcszor(!) annyiba kerülne, mint amennyit Magyarország egy év alatt összesen költ menekültügyre! Ráadásul eddig ezt az Unió fizette, a kerítést pedig a magyar adófizetők pénzéből kellene állni.
2. Európa messze nem a legnagyobb menekültbefogadó kontinens. A világ öt legnagyobb befogadó országa: Törökország, Pakisztán, Libanon, Irán és Etiópia. 2014 végén több mint ötször annyi menekültről gondoskodott, mint az EU tagállamai együttvéve. A menekültek többsége nem akar Európába jönni!
3. Bulgáriában évente a menedékkérők 94%-át fogadják be, Olaszországban közel 60%-át, Németországban több, mint 40%-át, míg Magyarországon... igen..9%-át! A többit visszaküldik. Ennyit arról a hazugságról, hogy Olaszország és Németország bezárja a kapuit.
Ne dőljünk be az Orbán-kormány hazug gyűlölet-kampányának! Nem költhetünk 35 milliárd forintot egy kerítésre, amikor a magyar dolgozók nagy része 70 ezer forintot keres havonta, és a fiataljaink valóban menekülnek külföldre! - szögezi le a Menekültek Világnapja alkalmából írt bejegyzésében Szabó Tímea.
Fotó: Jeff J Mitchell/Getty Images
Közös európai megoldás kell a migráció problémájára
Az MSZP elnök-frakcióvezetője budapesti sajtótájékoztatón kijelentette: a kormány a nemzeti konzultációval, valamint az ehhez kapcsolódó plakátkampánnyal és a kerítésépítés bejelentésével felesleges politikai gyűlöletkampányt folytat, ami biztosan nem megoldás az ország és Európa biztonsága, továbbá a menekültek humanitárius helyzete szempontjából. Tóbiás József szerint csak közös európai fellépéssel lehet megoldani a migráció leginkább 10-20 év múlva jelentkező problémáját, ezért egyebek mellett azt kezdeményezte, hogy az unió gyűjtsön forrást a menekültek országainak biztonságosabbá tételére. Az MSZP egy európai alap létrehozását is indokoltnak tartja a schengeni határszakasz megerősítése érdekében. A szocialisták pártelnöke az utóbbi cél szempontjából hosszú és rossz megoldásnak nevezte a kerítésépítést, és bejelentette: az MSZP módosító javaslatban terjeszti elő, miként lehetne más módszerrel, rövidebb időn belül biztosítani az ország zöldhatárát. Tóbiás József arra is felszólította a kabinetet, hogy adjon világos tájékoztatást a migráció valós helyzetéről.
2001-ben az ENSZ döntött az emléknapról
Az LMP a nap kapcsán emlékeztet: az ENSZ döntött arról még 2001-ben, hogy a genfi menekültügyi egyezményre emlékezve, június 20-án minden évben tartsák meg a menekültek napját, amely napon a háborúk, természeti katasztrófák és emberellenes diktatúrák elől menekülők szenvedéseiről emlékezünk meg.
Amnesty-akció a Kossuth téren
Az Amnesty International nemzetközi jogvédő szervezet magyarországi képviselete szombaton estére a Kossuth térre jelentette be akcióját a Menekültek Világnapja alkalmából, hogy felhívják a figyelmet arra, a Nemzeti Konzultáció félrevezető, és a menekültek nem bűnözők.
Halott menekülteket jelképező, zsákokban fekvő aktivisták az Amnesty International menekültek világnapján tartott rendezvényén a budapesti Kossuth téren 2015. június 20-án. MTI Fotó: Kovács Tamás
2015 januárja és áprilisa között már legalább 1700 menekült és migráns fulladt a Földközi-tengerbe, ez százszor több mint egy évvel korábban. Rengetegen közülük háborúk, fegyveres konfliktusok, népirtás elől menekülnek olyan országokból mint Szíria, Afganisztán, Eritrea vagy Szomália. Vállalják az életveszélyes utat a világ legveszélyesebb tengeri átkelőjén, a Földközi-tengeren keresztül, hogy családjuknak és maguknak biztonságos helyet találjanak Európában. Eddig azonban Európa hátat fordított a fuldoklóknak. Az utóbbi időszakban az Európai Unió felismerve az évek óta tartó tragédia súlyosságát, kilátásba helyezett néhány előremutató lépést. Azonban több tagállam – így köztük Magyarország is – menekültellenes és kirekesztő retorikát alkalmaz, ahelyett, hogy a többi országgal közösen az emberi életek megmentését helyezné politikája középpontjába - írta felhívásában az AI magyarországi képviselete.
Bejött a Fidesznek a gyűlöletkampány
De vissza a Magyarországot kormányzó párt(ok)hoz, úgy tűnik a történelem ezúttal is ismétli magát, a politikai porondon ismét nyereséget hozott a világ talán legnyomorultabbjai ellen való uszítás. "Fordult a kocka, újra erősödött a Fidesz–KDNP" - adja hírül a győzelmi jelentést a kormánnyal barátságos Napi Gazdaság.
Ismét nőtt a kormánypártok támogatottsága júniusban: a Fidesz–KDNP fölénye így továbbra is stabil, miközben a Jobbik vált a legnagyobb ellenzéki erővé, a baloldal egésze pedig nagyjából stagnált, az MSZP támogatottsága tovább csökkent − derül ki a Századvég legfrissebb felméréséből. Az adatok szerint a magyar választók 74 százaléka vár szigorúbb bevándorláspolitikát, és közel ugyanennyien támogatják a személyi jövedelemadó 2016-os csökkentésének kormányzati terveit.
A felmérést ugyan a Századvég készítette, de nincs igazán okunk kételkedni az eredményben. A magyar lakosság körében készített egyéb felmérések is rendre igazolják: nem szeretjük az "idegent", még azt az idegent sem, aki szintén magyar, legfeljebb sötétebb kicsit a bőre.
lásd még: Nem akar falat Szerbia