tőzsde;jubileum;

2015-06-22 07:23:00

Tőzsdejubileum - Varga Mihály nélkül

Tegnap volt éppen 25 esztendeje, hogy a rendszerváltást követően ismét megkezdte működését a Budapesti Értéktőzsde (BÉT), 41 alapító taggal. A negyedszázaddal ezelőtti indulásról ma emlékeznek meg, Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter nélkül, ő ugyanis kimentette magát. Közismert, hogy a Fidesz-kormányzat nem kedveli a tőzsdéket, mert azok működését a piaci viszonyok határozzák meg, és napi üzleti tevékenységükbe az államnak nincs beleszólása.

Az induláskor mindössze egyetlen részvénnyel, az IBUSZ-szal lehetett kereskedni. A BÉT történetében meghatározó volt az alapítással egy időben kezdődő privatizáció, a kilencvenes évek elején számos cég (Skála-Coop, Mol, OTP, Richter Gedeon, Globus) magánosításában játszott kulcsszerepet. A tőzsdetermi, nyílt kikiáltásos kereskedés 1995-ig működött. Az értékpapírok adásvétele a kereskedési teremben és a távkereskedési rendszerben egészen 1998 novemberéig együttesen folyt, ekkor vezették be az új távkereskedési rendszert.

Az első kereskedési terem a Váci utcai Trade Centerben volt, 1992-től a Deák Ferenc utca és a Váci utca sarkán álló patinás épületben zajlott a kereskedés. 2007 márciusában a BÉT az Andrássy útra, az egykori Herczog-palotába költözött, s idén februártól ismét a Szabadság téren, a Tőzsdepalota melletti Bank Centerben folyik a tevékenység. (A Budapesti Árutőzsde 2005. november 2-án lezárult egyesülése óta egy helyen működik az érték- és hitelpapír, valamint az áruszekció.)

A BÉT egyébként 2010. január 14-től tagja az osztrák CEESEG AG Holdingnak, amely 50,45 százalékban tulajdonosa a budapesti börzének.