Publicisztika;egészségügy;Görögország;Athén;

2015-06-22 10:45:00

Összeomlás előtt az egészségügy

Ma este rendezik az euróövezet állam-és kormányfői a görög válságról szóló tanácskozásukat. Várhatóan kedd hajnalig tanácskoznak majd arról, milyen megoldást találjanak ki Athén számára, hogyan kerüljék el, hogy az ország csődbe menjen. 

Majdnem biztosra vehető,hogy valamilyen megállapodás lesz. Erre utal,hogy Jean-Claude Juncker, az Európai Bizottság elnöke jó alapnak nevezte a tárgyalásokra az Alekszisz Ciprasz görög kormányfő által vasárnap benyújtott javaslatokat, amelyeket Juncker mellett Mario Draghi, az Európai Központi Bank elnöke, és Christine Lagarde, a Nemzetközi Valutaalap (IMF) vezetője is megapott.

Donald Tusk, az Európai Tanács elnöke óva intett a csodavárástól a rendkívüli csúcs előtt, szerinte ez „biztosan nem az utolsó lépés lesz”. Görög részről ismételten elhangzott, hogy a nyugdíjak és bérek csökkentése továbbra is vörös vonalnak számít.

Megoldásra serkentette Alekszisz Cipraszt Martin Schulz, az Európai Parlament elnöke. „A görög kormányfő a görög népért vállalt felelősséget. Ezt a rendkívüli csúcson sem szabad figyelmen kívül hagynia” – figyelmeztetett a Rheinische Postban.

Vasárnap este mintegy 7000-en vonultak az utcára Athénban, hogy támogatásukról biztosítsák a görög kormányzatot a hitelezőkkel folytatott tárgyalások során. A megmozdulás résztvevői elutasítottak újabb megszorításokat.

A társadalom nagy része rendkívüli módon megérezte a válságot. Különösen az egészségügy tekintetében váltak nagyon súlyossá a következmények. A lakosság egyharmada nem rendelkezik betegbiztosítással, az orvosok majdnem a felét tették az utcára –írta a Süddeutsche Zeitung. A csecsemőhalandóság 2008-2010 között 43 százalékkal emelkedett, az öngyilkosságoké pedig megkétszereződött. Akár biztosított valaki, akár nem, a gyógyszerárak negyedét a páciensnek kell megtérítenie. A leukémiások számára például havi 2000 eurót kell előteremteni a kezeléshez – írta a SZ.