Közösen lépnek fel az illegális határátlépők ellen a szerb és a magyar hatóságok. Erről tájékoztatott tegnap Papp Károly országos rendőr-főkapitány, miután a Csongrád Megyei Rendőr-főkapitányságon találkozott Milorad Veljoviccsal, a szerbiai rendőrség igazgatójával. A szerb és a magyar rendőrség vezetője megállapodott, hogy a jövő héttől négy mobil hőkamera és húsz magyar rendőr teljesít szolgálatot Szerbiában, a macedón határon. A szerb, a magyar és az osztrák rendőrség közös nyomozócsoportot hoz létre az embercsempészek ellen.
Papp arról beszélt, hogy a magyar és a szerb rendőri vezetők rendszeresen egyeztetnek és a közös intézkedések eredményesek is voltak az év első hónapjaiban. A német és az osztrák társszervekkel együtt a Koszovóból érkező határsértők számát jelentősen tudták csökkenteni. Kiderült, hogy az illegális migráció erősödése miatt a készenléti rendőrség és más megyei kapitányságok állományából egységeket vezényeltek a déli határra, létszámuk növelhető. A gyalogos és gépkocsis járőrözés mellett lovas és kutyás egységek is szolgálatot teljesítenek a határ közelében, emellett helikopteres légi felderítést végeznek. Milorad Veljovic közölte, naponta mintegy ezer ember próbál meg Macedóniából és Bulgáriából Szerbiába, majd onnan Magyarországra, illetve tovább jutni. Ezért fontos a macedón határszakasz őrizetének megerősítése, amiben a szerb és magyar mellett osztrák és talán német rendőrök is részt vesznek majd.
Nem lép érvénybe tűzparancs a déli határzáron, ez alaptalan és rosszindulatú spekuláció. Ezt már Kovács Zoltán mondta a Magyar Hírlapnak. A kormányszóvivő szerint a szigorítás minden hatályos uniós és hazai jogszabálynak megfelel majd, ezért a vasfüggöny felállításakor törvénymódosításra sincs szükség. A kerítéssel csupán az illegális határátlépőknek akarnak gátat szabni. A mostani intézkedéssel nemcsak Magyarországot, hanem az uniót is védik, Kovács úgy véli, ez fontos érv lehet majd a kormány részéről a hét második felében tartandó EU-csúcson is. Elismerte, a határzár nem szünteti meg a problémát, ahhoz valóban közös fellépés szükséges, de jelenlegi helyzet kezelésére nem volt más választás.
Az MSZP viszont rendkívüli parlamenti ülést kezdeményez, hogy megtárgyalják a párt menekültkérdés rendezését szolgáló két törvényjavaslatát. Azt szeretnék, ha a vasfüggönyre szánt 22 milliárdot a migrációs nyomás kezelésére hivatott szervek kapnák. Harangozó Tamás frakcióvezető-helyettes szerint meg kell duplázni a Bevándorlási és Állampolgársági Hivatal dologi költségvetését, illetve forrást biztosítani 300 munkatárs felvételére. A szocialisták 10 milliárd forintot adnának a rendőrségnek technikai eszközök, helikopter, drónok, szállítójárművek, terepjárók, hőkamerák beszerzésére a déli határszakasz védelme érdekében, 7 milliárdot pedig a rendőrségen belül működő határrendészet megerősítésére, létszámbővítésre fordítanának.
Módosítanák a büntető törvénykönyvet, hogy szigorúbban büntessék az embercsempészést. Az Országgyűlés rendészeti bizottságának alelnöke jelezte: gyűjtik az aláírásokat a rendkívüli ülés összehívásához, és szerinte másfél héten belül a Ház elé kerülhet a két javaslat. A kerítéssel kapcsolatban közölte, nincs egyéni út, mert az a schengeni övezet felbomlásához vezethet. A kormány egyébként szerdán dönt a kerítés költségvetéséről.
Rogán Antal szerint olyan mértékben megnőtt az illegális határátlépők száma, hogy ez már nem bevándorlás, hanem népvándorlás. Szembe kell nézni azzal, hogy 15 ezer felett van azok száma, akiket Németország és Ausztria szeretne visszaküldeni - figyelmeztetett napirend előtti felszólalásában a Fidesz frakcióvezetője. Hozzátette, ha nincs közös megoldás, akkor minden országnak tennie kell kötelességét, s ez nem más, mint hogy megvédik Magyarország és Európa közös határát. Ezért helyes döntés, amit kormány hozott: szerb-magyar határon biztonsági határzárat alakítanak ki.
A fideszes Németh Szilárd szerint Brüsszel teljesen alkalmatlan a népvándorlás kezelésére. A kormánypárti képviselő tegnap arról beszélt, hogy az idén több mint 60 ezren lépték át illegálisan a magyar határt, 99 százalékuk a szerb szakaszon. Magyarország nincs olyan helyzetben, hogy illegális bevándorlók ekkora tömegével együtt tudjon élni, ezért döntött a kormány a műszaki határzár mellett, amit a Fidesz-frakció támogat.
Délelőtt az EU-országok külügyminiszterei Luxembourgban döntöttek az illegális migráció megfékezését célzó földközi-tengeri katonai művelet első, felderítési szakaszának a megkezdéséről. A tagállamok csúcsvezetői áprilisban határozták el, hogy az unió erő alkalmazásával is fellép a főként Líbiában tevékenykedő embercsempészek ellen. A külügyminiszterek május 18-án hívták életre az EUNAVFOR Med elnevezésű tengeri műveletet, amelynek első szakasza légi és haditengerészeti felderítésre, értesülések gyűjtésére, a csempészek által leggyakrabban használt útvonalak feltérképezésére, valamint szükség esetén a nyílt tengeren bajba került hajókon lévő emberek mentésére korlátozódik. Ahhoz, hogy már a líbiai partoknál katonai erőt alkalmazzanak a csempészekkel szemben, az ENSZ Biztonsági Tanácsának a felhatalmazására, illetve líbiai segítségkérésre lenne szükség. Miután viszont Líbiában nem működik az állam, erre most nincs esély.
Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter csalódott amiatt, hogy az ENSZ-felhatalmazás mindeddig nem érkezett meg. Elégtelennek tartja, hogy a művelet egyelőre hírszerzésre és tájékozódásra korlátozódik. A miniszter tegnap bejelentette, Magyarország kezdeményezi, hogy a migráció ügyében ne csupán a máltai fővárosban tartsanak ősszel nemzetközi konferenciát, hanem rendezzenek Budapesten is csúcsértekezletet, amelyen megvitatnák a nyugat-balkáni migrációs útvonallal kapcsolatos problémákat. Szóvá tette, hogy az unió kizárólag a földközi-tengeri menekültáradatra összpontosít, és semmilyen figyelmet nem szentelt a magyarokat súlyosan érintő nyugat-balkáni útvonalnak, amit egyre inkább közel-keletiek és afrikaiak, afganisztániak, pakisztániak és szíriaiak használnak.