közmunkaprogram;költségvetés;rendkívüli ülés;közmunka;jövő évi büdzsé;

2015-06-23 11:14:00

Döntések tömkelege a rendkívüli ülésen

Elfogadta a jövő évi költségvetést keddi, rendkívüli ülésén a parlament. Az Országgyűlés vállalkozásfejlesztési bizottsága emellett egyhangú szavazással kivette a közfoglalkoztatási törvényt módosító javaslatok közül azt, amely a polgármesterek feladatává tette volna a közmunkások idénymunkára történő közvetítését. A Ház többek között döntött Lázár János jogkörének kiterjesztéséről, a pénzügyi szolgáltatók felügyeletének szigorításáról, a banktitkokról, a vasúti közlekedés változásáról és a közadatok újrahasznosíthatóságáról is.

MSZP: elfogadták a cserbenhagyás költségvetését

Az MSZP szerint a parlament a cserbenhagyás költségvetését fogadta el, amivel a Magyarországon élők többsége rosszul fog járni. Burány Sándor, az Országgyűlés költségvetési bizottságának szocialista elnöke azt mondta, a 2016-os költségvetéssel a Fidesz folytatja eddigi politikáját, amelynek lényege, hogy a legjobban kereső tíz-húsz százalék minden segítséget megkap, a maradék 80-90 százalékot pedig a sorsára hagyják. Az MSZP-s politikus hangsúlyozta: jelenleg a legmagasabb adókulccsal sújtják a legrosszabbul keresőket is, ezért terjed a dolgozói szegénység és az átlagos keresettel rendelkezők szép lassan csúsznak le.

DK: a kormány sok millió embert hagyott cserben

Varju László, az ellenzéki párt alelnöke szerint a jövő évi büdzsében "nincs szó adócsökkentésről", béremelésről és munkahelyteremtésről, bármennyire is próbálja ennek ellenkezőjét állítani a kabinet. A jövő évi költségvetés és az ahhoz kapcsolódó törvények továbbra is magasan tartják a munkavállalókat terhelő adókat, az általános forgalmi adó világrekorder méretű és a feketegazdaságot növeli. Varju szerinte a költségvetés nem segíti a munkahelyteremtést, a kormány legfeljebb stratégiai megállapodásokat tud bejelenti, de nem képes érdemi munkahelyteremtésről beszélni; egyedül a közmunkaprogram bővül, de a közmunkásokat ki lehet majd közvetíteni, ami "a modern rabszolgaság lehetőségét biztosítja".

Együtt: a büdzsé nem szolgálja a polgárosodást

Az Együtt - a Korszakváltók Pártja szerint a kedden elfogadott 2016-os költségvetés nem szolgálja a polgárosodást, sőt kifejezetten annak útjába áll. Szelényi Zsuzsanna kijelentette: a kormány adócsomagja nem támogatja azokat a családokat, akiknek segítségre lenne szükségük ahhoz, hogy egyről a kettőre lépjenek. A büdzsében jelentős forrásokat különítettek el a kormány Várba költözésre vagy a stadionépítésekre, miközben a paksi erőmű bővítése eladósítja és Oroszország felé kiszolgáltatottá teszi Magyarországot. A közmunka nem tud valódi érdemi munkalehetőséget és kitörést biztosítani, de most újabb százmilliárdokat költenek rá - tett hozzá a politikus.

LMP: a költségvetés nem az adócsökkentésről szól

Az LMP szerint a jövő évi adócsökkentés mindössze a GDP fél százalékával egyenértékű, így a 2016-os büdzsé nem nevezhető az adócsökkentés költségvetésének. Schmuck Erzsébet országgyűlési képviselő kedden sajtótájékoztatón indokolta meg pártja elutasító voksait a költségvetés zárószavazását követően. A politikus bérfelzárkóztatást sürgetett, hangsúlyozva: 4 millió ember él a létminimum alatt. Hozzátette: az egykulcsos szja csökkentése csak tovább növeli a különbségeket és így a szegények számát. 

PM: Egyre igazságtalanabb országban élünk

A Párbeszéd Magyarországért szerint a 2016-os költségvetéssel Magyarország a jelenleginél is igazságtalanabb és kilátástalanabb országgá fog változni. Karácsony Gergely a párt társelnöke kijelentette, a büdzsé nem orvosolja az elmúlt években felhalmozott problémákat, sőt újabb problémákat görget az ország előtt. Azt a szerény gazdasági növekedést, amelyik picit kinyitotta volna az ország mozgásterét, a kormány részben a gazdagoknak adja az szja csökkentésével, részben pedig olyan "őrültségekre" költi, mint a paksi beruházás vagy a stadionépítési program folytatása - mondta a zuglói polgármester. Szerinte ezekhez képest nevetségesen kevés pénz jut a közétkeztetés javítására, a gyermekéhezés felszámolására, a lakhatási válság felszámolására, és egyre inkább az önkormányzatok nyakába varrják a szociális ellátások megoldását.

Karácsony Gergely rámutatott, hogy 2008 óta nem növekedett érdemben a családi pótlék és az oktatás területén is csak egy "nagyon szerény" növekedéssel számol a büdzsé.A költségvetésnek legfeljebb a kevés számú, magas keresetű család a nyertese, vesztesből viszont rengeteg van, például a szociális ágazat dolgozói, a rászorulók, az önkormányzatok és mindenki, aki egy élhetőbb, igazságosabb Magyarországot szeretett volna - értékelt a PM politikusa, jelezve: azt szerették volna, ha részben a közmédia, a paksi bővítés és a stadionépítési program forrásaiból finanszírozták volna a fontos szociális célokat.

Liberálisok: a kormány mindent titkosított, amit lehetett

A Magyar Liberális Párt szerint a kedden elfogadott költségvetés teljesen összhangban van a Nemzeti Együttműködés rendszerével, mert a kormány, amit csak lehetett titkosított, saját körein belül tartja a valós adatokat és mindent megtesz az átláthatóság és a nyilvánosság kizárása érdekében. Oroszországban szokás az, hogy a Duma tagjai úgy szavaznak a költségvetésről, hogy a kiadási tételek egyharmadát nem is ismerik - írják a közleményben. Hangsúlyozzák, hogy a kormány a költségvetés elfogadásával két évre titkosította az államháztartás finanszírozásához és az államadósság kezeléséhez kapcsolódó stratégiai adatokat és háttérszámításokat, miközben a kormányszervek szervezeti és működési szabályai sem lesznek nyilvánosak. A most elfogadott büdzsé az esélyegyenlőtlenség költségvetése - emelik ki a liberálisok.