repülőgép-szerencsétlenség;bírósági eljárás;ENSZ Biztonsági Tanácsa;maláj gép;

2015-06-25 07:32:00

Nemzetközi bíróságot állítana fel Hollandia

Nemzetközi bíróság elé állítaná az MH17-es maláj utasszállító repülőgép ukrajnai tragédiájáért felelős személyeket Hollandia, adta hírül tegnap a Reuters hírügynökség.

A maláj légitársaság gépét 2014. július 17-én, 298 személlyel a fedélzetén a kelet-ukrajnai konfliktusövezet légterében vélhetően Buk rakétával lőtték le, eddig ismeretlen tettesek. Az áldozatok közül 193 holland állampolgár volt, a tragédia évfordulójának közeledtével a holland kormányra egyre nagyobb nyomás nehezedik.

A hollandok többsége Oroszországot tartja a történtek közvetett felelősének. A Nyugat szerint a Kreml biztosította a szeparatisták fegyverellátást, az utasszállító gépet pedig nagy valószínűséggel a lázadók lőtték le véletlenül. Moszkva ugyan tagadja, hogy fegyverekkel látná el a szeparatistákat, mint ahogy azt is, hogy bármiféle felelősség hárulna rá a repülőgép tragédiája kapcsán.

Az orosz hadsereg szakértői nemrég fejezték be a vizsgálatot a lelőtt utasszállító ügyében, és arra a következtetésre jutottak, hogy valóban Buk-M1 típusú rakétával lőtték le a repülőt, de a nyugati véleményektől eltérően állítják, hogy a rakétát nem a lázadók, hanem az ukrán hadsereg által ellenőrzött területről lőtték ki.

A holland közvéleményt azonban ez nem nyugtatta meg és elvárja az amszterdami kormánytól, hogy a valódi tetteseket vonják felelősségre. Ezért merült fel az ENSZ bíróságok mintájára felállítandó nemzetközi bíróság gondolata, ennek megvalósításához keres szövetségeseket Hollandia és reméli, hogy megszerezheti a szükséges nyugati országok, valamint az ENSZ Biztonsági tanácsának a támogatását, amellyel együttműködésre kényszeríthető Oroszország is.

A brit hírügynökségnek név nélkül nyilatkozó magas rangú holland tisztségviselők szerint egy ukrajnai eljárás kezdeményezése teljesen fölösleges lenne, hiszen a lázadók abban bizonyosan megtagadnák az együttműködést.

Pillanatnyilag folyik a történtek kivizsgálása, egy nemzetközi – holland, ausztrál, maláj, amerikai, brit, ukrán és orosz - szakértői csoport dolgozik az ügyön. A testület jelentése októberre várható. A holland ügyészség álláspontja szerint a végleges jelentés publikálása előtt nem várható előrelépés a bírósági eljárás terén sem.