bevándorlás;menekültek;menekültügy;uniós csúcstalálkozó;EU-segélyek;

A kép illusztráció! FOTÓ: Thinkstock

- Rendkívüli segélyt kaphat Magyarország

Az Európai Unió jelentős rendkívüli támogatásban részesíti Magyarországot a menekültek számának növekedése miatt. A helyzet ugyanakkor brüsszeli megítélés szerint súlyosabb Olaszországban és Görögországban – írja a Népszabadság az Európai Bizottság szóvivőjére hivatkozva.

A magyar hatóságok megerősítették az Európai Bizottságnak, hogy fogadják a dublini szabályok szerint Magyarországra visszaküldött migránsokat, és tiszteletben tartják az európai uniós előírásokat – mondta az uniós testület szóvivője a lapnak.

Februárban a Bizottság 1,2 millió euró rendkívüli támogatást folyósított Magyarországnak a Menekültügyi, Migrációs és Integrációs Alapból (AMIF) a megnövekedett migrációs nyomás miatt szükségessé vált befogadó kapacitások növelésére. A magyar hatóságok kérésére jelenleg vizsgálják mintegy 2,4 millió euró pótlólagos rendkívüli támogatás lehetőségét, amelyet a Belső Biztonsági Alap (ISF) külső határok őrizetére szánt forrásaiból hívhatna le Magyarország.

Augusztus végén további 4,5 millió euró érkezhet Brüsszelből az AMIF és az ISF magyar nemzeti programja keretében. A jelenlegi hétéves költségvetési időszakban Magyarország összesen 24 millió eurót költhet közösségi forrásokból a menekültek befogadását és integrálását szolgáló rendszerekre, 40 millió eurót pedig a külső határok őrizetére és a vízumok kezelésére.

Amikor a lap megkérdezte, hogy a magyarországi válsághelyzetet miért nem kezeli az Európai Bizottság az olaszországihoz és a görögországihoz hasonló sürgősséggel, a szóvivő kifejtette: a Bizottság tisztában van azzal, hogy az utóbbi hónapokban Magyarországon megnövekedett a migrációs nyomás, de szerintük a helyzet súlyossága nem mérhető az Olaszországban és Görögországban tapasztaltakhoz, ezért nem javasolta, hogy az úgynevezett „áthelyezési” mechanizmus keretében a tagállamok tehermentesítsék Magyarországot.

Megállapodás az EU-csúcson

Korábban írtuk: Az EU-országok csúcsvezetői megállapodtak abban, hogy - miközben a szintén jelentős menekültnyomásnak kitett Magyarország és Bulgária ügyét külön kezelik - az elkövetkező két év során 40 ezer menekültet helyeznek át a különösen erős migrációs célpontnak számító Olaszországból, illetve Görögországból más uniós tagállamokba - jelentette be péntek hajnalban tartott brüsszeli sajtótájékoztatóján Donald Tusk, az uniós állam-, illetve kormányfők testületének, az Európai Tanácsnak az elnöke.

A megbeszélés után Tusk elmondta, hogy mivel Magyarországnak és Bulgáriának szintén jelentős migrációs hullámmal kell megküzdenie, e két ország külön elbírálás alá esik majd az áthelyezési és áttelepítési mechanizmus kialakításakor."Az év eleje óta a menedékkérők egyharmadát Magyarországon regisztrálták, vagyis többet, mint Olaszországban. A megközelítésünk (ennek folytán) földrajzi értelemben átfogó kell, hogy legyen" - fogalmazott az Európai Tanács elnöke.

A megállapodás részleteiről itt olvashat!

Orbán: nem hozni, vinni kell a bevándorlókat

Magyarországra nem hozni kellene bevándorlókat, hanem el kellene őket vinni - jelentette ki Orbán Viktor miniszterelnök csütörtökön Brüsszelben, az Európai Unió állam-, illetve kormányfőinek a témával foglalkozó csúcstalálkozójára érkezve. A kormányfő megerősítette, hogy Magyarország ellenzi a menekültek szétosztására vonatkozó kötelező kvótákat, ilyesmit csak önkéntes alapon tart elképzelhetőnek.

Mint mondta: a menekülteket a keresztény irgalmasság jegyében segíteni kell, de akik a gazdasági megélhetés és a jobb élet reményében jönnek, azokkal szemben meg kell védeni Magyarországot és meg kell védeni a magyar embereket. "Mi is szívemberek vagyunk, de nem vagyunk agyatlanok, a kettőt egyensúlyban kell tartani. Észnél kell lenni, itt most nem szabad engedni sem a szép szavak csábításának, sem az együttérzésnek", amelyre ugyanakkor mindig szükség van - figyelmeztetett a kormányfő.

Feszült a helyzet Röszkén

Csütörtök este rendkívül feszültté vált a helyzet a Csongrád megyei Röszkén. A Hír24 helyszínen tartózkodó forrása elmondta: a településen egy hangárban állítják elő elsőként a rendőrök az elfogott menekülteket. Itt dől el az is, hogy hová küldik őket tovább. Szerdán egy nagyobb rendőri akció keretében 7-800 embert fogtak el Szegednél, ők is ide kerültek és azóta is itt tartják őket. Egy hatalmas sátortábort is felhúztak az épületnél. A Hír24 forrása korábban több menekülttel is beszélt a városban, arról panaszkodtak, hogy egy napig tartották őket Röszkén és enni sem kaptak. Elképzelhető, hogy emiatt tört ki elégedetlenség a táborban. A rendőrök csütörtökön este nagy erőkkel vonultak ki a táborhoz, oszlatáshoz felkészített készenlétisek, kutyás rendőrök is vannak közöttük. A menekültek a hangárban azt skandálták: „Freedom”. Közben pedig buszok érkeztek, amelyekkel elkezdték az ott lévők - közülük a kisgyermekesek - elszállítását. A helyszínről három-négy busz indult el, ezután a táborban maradtak befejezték a skandálást, nyugodtabbá vált a helyzet, bár a rendőri készültség továbbra is maradt.

Döntött a kormány: megépítik a szerb-magyar határon a menekültáradat megfékezésére a vasfüggönyt. Már el is kezdődtek a munkálatok, amiket az is lehet, hogy elítéltek végeznek majd. A szegedi csillagbörtönt már meg is keresték emiatt az illetékesek, a rabokat a gyártásba, így például a hegesztésbe is bevonhatják majd - írja a Blikk.