Éppen csak nem kerültünk be a TOP 10-be
A tegnap zárult Európa Játékokra 49 ország több mint 6000 sportolója nevezett, Magyarországot 200 versenyző képviselte, nem is akárhogy. Húsz alkalommal állhattunk a dobogóra, ezzel pedig a 11. helyen végeztünk az éremtáblázaton. Lapunk összegyűjtötte, mely sportágakban nyújtottak kiemelkedő teljesítményt a magyarok.
Kajak-kenu
A vizes sportág honi képviselői kitettek magukért. Magyarország érmetermelésének a felét a kajak-kenusok „lapátolták” össze. A mingacseviri versenypályán ötször harsant fel a magyar Himnusz, emellett pedig ötször a dobogó legalsó fokára állhattunk. A legnagyobb – pozitív - meglepetést Dudás Miklós sikere jelentette. A magyar kenus 200 méteren közel fél hajóhossz előnnyel diadalmaskodott. Ráadásul olyan klasszisokat utasított maga mögé, mint a londoni ötkarikás bajnok brit Ed McKeever.
Birkózás
A kajak-kenusokhoz hasonlóan a birkózók is kiemelkedő teljesítményt nyújtottak, ráadásuk az első magyar érmet is e sportág képviselőjének köszönhetjük. A 71 kg-os kötöttfogású birkózó, Korpási Bálint örökre beírta magát a történelembe, a magyar versenyző ezüstérmet szerzett. Ám nemcsak egy nemesfémet szereztünk a szőnyegen. Két hölgynek, Sastin Mariannak és Barka Emesének köszönhetően két aranyéremmel is gazdagodott a magyar küldöttség.
Aerobik
A nyolcadik elsőségünket a Bali Dániel, Hegyi Dóra, Farkas Balázs, Lendvay Dóra és Szöllősi Panna összeállítású aerobikcsapatunk érte el. Az aranyos ötös a sikerrel történelmi tettet hajtott végre, ugyanis korábban nem volt példa arra, hogy magyar csoport a dobogó legfelső fokára állhatott nagy világversenyen. „Öt szív, egy lélek, többek között ez volt a siker egyik titka”- így számolt be a győzelemről Hegyi Dóra.
Úszás
Ebben a sportágban a fiataloké volt a főszerep. Noha Hosszú Katinkáért és Gyurta Dánielért nem szoríthattunk a medencében, azért így is születtek érmek, s jó volt látni, hogy a magyar úszás jövője is biztosítva van. A 15 esztendős Juhász Janka például remek teljesítmény nyújtott 1500 méter gyorson. A fiatal hölgy, – aki hat másodperccel javította meg egyéni legjobbját – 16:40.39 perc alatt teljesítette a távot, s csupán 22 századmásodperccel maradt le a győztes olasztól, Sveva Schiazzanótól.
Ökölvívás
Harcsa Zoltán mentette meg a magyar bokszolók becsületét. A 75 kilogrammban versenyző bunyós bronzéremmel zárta az azeri viadalt, ezzel pedig ott lesz az olimpiai kvalifikációs világbajnokságon. A döntőbe jutás is egy hajszálon múlott, ám végül a hazai közönség előtt ringbe lépő Xaybula Musalov láttak jobbnak a pontozóbírók.
Cselgáncs
A dzsúdósoknál rendhagyó volt az Európa Játékok, ugyanis egyben a sportág Európa-bajnoksága zajlott. Ennek megfelelően pedig két érmet vehettek át azok, akik dobogóra állhattak. A magyarok sajnos megszakítottak egy jó sorozatot: az ezt megelőző hat kontinensviadalon mindig volt olyan magyar dzsúdós, aki a dobogó legfelső fokára állhatott, 2006-ban kettő is. Most az arany nem jött össze. A legközelebb a győzelemhez Karakas Hedvig állt. Az 57 kilogrammos kategóriában versenyző 25 éves dzsúdós végül ezüstérmet szerzett. Karakason kívül Csernoviczki Éva állhatott dobogóra. A 2014-es Eb-t megnyerő sportoló végül harmadik lett.
Sportlövészet
A sportlövőknél riói kvótát is osztottak. Ám magyar versenyző ezúttal nem nyert, így az olimpiai kvalifikáció sem jött össze. Érmet viszont szereztünk. Bognár Richárd második lett dupla trapban. Kvótaszerzésre még lesz lehetőségük a magyaroknak, de nem sok. A puskások és pisztolyosok számára már csak a júliusi maribori 25, 50-méteres (és koronglövő) Európa-bajnokságon, illetve a jövő márciusi győri 10 méteres Eb-n, továbbá az augusztusi gabalai világkupa-versenyen lesz lehetőség kvótát szerezni.
A koronglövőknél a maribori Eb, illetve a gabalai vk mellett a szeptemberi lonatói világbajnokság kínál esélyt erre. Utóbbi szakágban a dupla traposoknak csak Gabalában és Lonatóban adnak kvótákat. A magyarok közül eddig Sidi Péter és a pisztolyos Tobai-Sike Renáta tekinthető olimpiai résztvevőnek.
Kövér Dávid