Az OZAG az MTI-hez hétfőn eljuttatott közleményében emlékeztet: "annak ellenére, hogy minden, a cementgyártáshoz szükséges berendezés, eszköz és néhány ingatlan" is tulajdonukban van, a HCM 1890 Kft. kihirdette a miskolci gyár újraindításának lehetséges időpontját. A cég azonban rámutat, hogy az újraindítás nem lehetséges sem jogi, sem műszaki szempontból mindaddig, amíg a tulajdonában álló minden eszközre és ingatlanra vonatkozóan megegyezés nem születik.
"Figyelembe véve, hogy a miskolci cementgyárral kapcsolatos jelenlegi fejlemények jogellenesek, az OZAG továbbra is megtesz minden jogi lépést annak érdekében, hogy megvédje magyarországi befektetéseit" - szögezték le a közleményben.
A hejőcsabai gyárat sok éven át a Holcim konszern működtette, majd 2011-ben leállította a termelést, a dolgozókat elbocsátották. Eközben a Holcim csaknem húsz éven át jogvitában állt a Magyar Cement (MC) Kft.-vel, ami arról folyt, hogy a gyár területére a Holcim által telepített gépek, berendezések alkotórészei vagy csak tartozékai a területnek, amelynek tulajdonosa az alperes MC Kft. volt.
Az MTI tavaly hírt adott arról, hogy a gyár bírósági végzéssel Kálmán János vállalkozó érdekeltségébe került. A HCM 1890 Kft. (az MC jogutódja) ügyvezetője tavaly áprilisban sajtótájékoztatón azt jelentette be, hogy társasága hosszú évekig tartó pereskedés után hozzájutott "jogos" tulajdonához, eszerint a Holcim jogszerűtlenül működtette a gyárat éveken át. Ezt a külföldi befektető azonban továbbra is vitatta.
A vállalkozó akkor közölte azt is, hogy a termelés újraindítását tervezi. Elmondása szerint a cementgyárban 4-5 milliárd forintos fejlesztést követően indulhat újra a termelés, a cég mintegy 300 embert foglalkoztatna. Évi 1 millió tonna cement gyártását tervezték, főleg hazai piacra.
A gyár újraindítása ellen egy civil munkacsoport tiltakozást szervezett, több mint kétezer aláírást gyűjtött össze, ezeket a múlt héten adták át a miskolci önkormányzat képviselőjének.
A protestálók egészségügyi és környezetvédelmi okokból nem értenek egyet a termelés újbóli elindításával. Ugyanakkor elismerték, hogy Miskolcnak nagy szüksége van új munkahelyekre, kormányzati támogatásra. "De nincs szüksége a jelenlegi környezetterhelést várhatóan jelentős mértékben tovább növelő ipari tevékenységre" - mutattak rá. Erre a HCM 1890 Kft. múlt pénteken közleményben reagált, hangsúlyozva, hogy együttműködik a szakhatóságokkal, az önkormányzattal és Miskolc lakosságával.
"A gyár a működése során a legszigorúbb európai uniós előírásokkal megegyező hazai környezetvédelmi, egészségügyi és más hatósági előírásokat köteles betartani" - jelezték a dokumentumban. Ebben azt is közölték, hogy "a gyár ellen folytatott lejárató kampány miatt a HCM 1890 Kft. büntetőfeljelentést tett, és személyiségi jogi pereket is indít a rágalmazók ellen".
Jogerős bírósági ítéletek cáfolják a multinacionális cementkonszern állításait - írja közleményében a HCM 1890 Kft.
A Holcim-Lafarge multinacionális cementkonszern (OZAG) MTI-hez és több szerkesztőséghez eljuttatott sajtóközleménye minden valóságalapot nélkülöz, és figyelmen kívül hagyja az elmúlt 21 év bírósági eljárásaiban született jogerős ítéleteket. Az eljárások törvényességi felülvizsgálata lezajlott, az OZAG valamennyi jogcímen előterjesztett tulajdonjogi igényét elutasították a bíróságok. Az ítéleteknek megfelelően minden a hejőcsabai cementgyártás újraindításához szükséges bánya, földterület, gép és berendezés a HCM 1890 Kft. (HCM) tulajdonában és birtokában van.