A politikus hangsúlyozta, hogy a közfoglalkoztatásba kényszerítés jelensége kapcsán a Belügyminisztérium azt közölte, hogy adatbázisokat elemez, a Nemzetgazdasági Minisztérium tagadja a probléma létezését. Az Emberi Erőforrások Minisztérium válaszából meg az derült ki, hogy nem akar gátat venni a jelenségnek - hangzott el. Utóbbival kapcsolatban kifejtette: a Klebelsberg Intézményfenntartó Központtól kértek be adatokat a közfoglalkoztatottak és a közalkalmazottak számáról, a statisztikák pedig a tárca szerint cáfolják a közfoglalkoztatottként történő visszafoglalkoztatás jelenségét.
Az ellenzéki képviselő szerint azonban kamuvizsgálatot folytatott az EMMI, válaszuk pedig ellentmondó, mivel abból kiderül: 8 ezer közalkalmazotti státusz betöltetlen, miközben 4 ezer közfoglalkoztatott dolgozik a Kliknél. Szél Bernadett szerint nemcsak nem teremt új munkahelyeket a kormány, de azokat is veszélyezteti, akiknek még van munkája. Szerinte egyre több embert próbálnak közfoglalkoztatásba kényszeríteni, amelynek egyedüli célja a bérköltségeken való spórolás. Úgy fogalmazott: "hatalmas csalás működik az országban, aminek a magyar állampolgárok a kárvallottjai". Úgy vélte, mindez felpörgeti a dolgozói szegénységet, holott ma az ország egyik legnagyobb problémája, hogy nem lehet rendesen megélni a bérekből.
Hangsúlyozta: átfogó és valódi vizsgálatot várnak el a kormánytól. Ezen kívül szeretnék, ha az Országgyűlés Költségvetési bizottságában ellenőrző albizottság jönne létre a közfoglalkoztatási pénzek elköltésének vizsgálatára. Pártja saját vizsgálódása során a Magyar Művelődési Intézetet, a Magyar Közút-at, a Klik-et, a vízügyet és MÁV-ot veszi górcső alá és a létszámalakulásra vonatkozó adatkéréssel fordulnak hozzájuk - mondta. Hozzátette: emellett a kormányhivataloktól, a munkaügyi szervektől kérni fogják ezeknél a munkaadóknál dolgozó közfoglalkoztatottaknak a korábbi munkahelyének megadását.