bevándorlás;Orbán Viktor;menekültek;bevándorlók;Kossuth Rádió;határzár;

2015-07-03 10:08:00

Orbán: ez nem lesz a te hazád, ez a mi hazánk

A miniszterelnök ismét interjút adott a Kossuth Rádió 180 perc című műsorában, ahol az aktuális kérdésekről, többek között a menekültügyről és a határzárról beszélt. A kormányfő szerint a magyar-szerb határra épülő kerítéssel magunkat és Európát is védjük az illegális bevándorlóktól, s bár sokan úgy gondolják, hogy a bevándorlók befogadása pozitív dolog, erre a sokszínűségre nincs szükségünk. Orbán a görög helyzetről azt mondta, hogy az ország nem került volna a mostani súlyos helyzetbe, ha Magyarországhoz hasonlóan lép öt-hat évvel ezelőtt. 

Orbán azt is megismételte, hogy a következő két évben 40 ezer bevándorlót, menekültet fognak szétosztani az EU-ban, de ezt Magyarország nem tudja elfogadni, főleg azt nem, hogy további 20 ezer embert hoznak be unión kívüli területről - fogalmazott, a miniszterelnök, hozzátéve: „Magyarország közölte: ebből kimarad. Jogilag erre lehetőségünk van. Magyarország ragaszkodik az önkéntes döntéshez” – mondta. 

Orbán, a hős: megvédjük Európát is

Orbán Viktor miniszterelnök szerint rossz politikával a jelenlegi népvándorlás a többszörösére gerjeszthető, ezért ő határozott határvédő politikát képvisel. A határzárral kapcsolatban azt mondta: ezzel "miközben megvédjük Magyarországot, megvédjük az Európai Uniót is" - fogalmazott.

Orbán: kell a vasfüggöny

Kisajátítják a magyar határ és a majdani vasfüggöny közötti tíz méteres területet, így az illegális migránsok még nehezebben juthatnak be az országba. Azt pedig, hogy a kerítés hatásos, nemzetközi példák bizonyítják. Ez derült ki Lázár János és Giró-Szász András szokásos csütörtöki tájékoztatóján, amikor lapunk kérdéseire válaszoltak.

Orbán Viktor egyébként a szerdai kormányülésen kiadta a jelszót, minél hamarabb fel kell építeni a kerítést a szerb-magyar határon, így heteken belül megkezdik annak telepítését. Lázár szerint a miniszterelnök világossá tette, nem tudnak erre 4-5 hónapot várni, mert egyre több illegális bevándorló érkezik. Az elmúlt hétvégén például 3800-an jöttek. A vasfüggönyt az állam építi, és 10 milliárd forintnál nem kerülhet többe, a határzár nyomvonalát a Belügyminisztériumban már meghatározták. 

A teljes cikket itt olvashatja!

 

Nem tetszik a szerbeknek, de ezt értsük meg

A kerítésből pedig nem engedünk

Nem Szerbia és a szerb nép ellen irányul a kerítés, de Magyarország kénytelen megvédeni déli határait - erről biztosította Orbán Vucicot a magyar-szerb kormányülés után. A kormányfő szerint Magyarország "harapófogóba került", majd elismételte, hogy nem bevándorlásról, hanem a  népvándorlás újabb hullámáról van szó.

A szerdai szerb-magyar kormányülésről tájékoztatva elmondta, noha Aleksandar Vucic szerb miniszterelnök sem örült a szerb-magyar határra tervezett kerítésnek, "amit értsünk is meg", a bevándorlás is olyan kérdés, amelyben a szerbeknek és a magyaroknak érdemes közös álláspont kialakítására törekedni. Nemzetközi szervezetek, például az ENSZ Menekültügyi Főbiztosságának (UNHCR) aggályaira Orbán Viktor úgy reagált: ezek a nemzetközi szervezetek félnek a jövőtől. Nem lesz könnyű a következő néhány év a népvándorlások miatt, de "látjuk a feladatokat, van időrendünk, akcióterveink vannak", ezeket végre kell hajtani, nem pedig félni a jövőtől - közölte.

Ha szereti a sokszínűséget, illúziókban szenved

Orbán ismét felhozta azt a hasonlatot, miszerint ha azt is mi döntjük el, kit engedünk be a házunkba, akkor a legelemibb önvédelmi kérdés, hogy azt is csak a magyarok dönthessék el, kit engednek be az országukba. Beszélt arról is, hogy akik a menekülteket és a megélhetési bevándorlókat nem választják szét, egyszerűen csak idegeneket látnak bennük, és akik szerint az idegen nem veszélyes, hanem szép, és az a jó, ha minél sokszínűbb emberek alkotnak egy társadalmat, azok szerint Magyarország egy jó folyamatot akaszt meg. Hozzátette, általában a nemzetet, a családot kevésbé fontosnak gondoló baloldal szenved leginkább "abban a betegségben, hogy illúziói vannak a bevándorlással kapcsolatban".

MTI Fotó: Máthé Zoltán

MTI Fotó: Máthé Zoltán

Ez a kontinens nem lesz a te hazád

A helyzet rossz kezelése, a rossz európai válasz miatt "ma az a képzet él Afrikában", hogy Európa elfogadja az ő ideérkezésüket. Ezért világosan meg kell mondani nekik: "nincs esély, vissza fogunk küldeni, ez a kontinens nem lesz a te hazád, van neked saját hazád, ez a mi hazánk, mi építettük fel, szívesen működünk veled együtt, vannak törvényeink, tartsd be, ha ide akarsz jönni, még ennek is megvannak a szabályai, de az lehetetlen, hogy te törvénysértő módon átrohanj a kerítéseinken, a határainkon" - ezt üzente Orbán az interjúban azoknak, akik illegálisan átjönnek a határon, majd hozzátette: nem tudunk róluk semmit, nem ismerjük a szándékaikat sem.

A menekültekről készült helyszíni riportunkért kattintson!

Orbán ismétli önmagát

A miniszterelnök kitért a múlt heti EU-csúcstalálkozóra, ahol az a döntés is született bevándorlásügyben, hogy Magyarország - Bulgária mellett - külön elbírálás alá esik. Magyarországnak ki kellett állnia saját érdekeiért, mert "a mi helyzetünk mindenki másétól különböző": "mi nem vagyunk frontország (...), mégis Magyarország nehezebb helyzetben van, mint ők, mert a görögök nem fogják meg a saját határaiknál a gazdasági bevándorlókat, és ezek rázúdulnak Magyarországra" - fejtette ki a miniszterelnök. A magyar kormány azt az álláspontot képviselte Brüsszelben, hogy a bevándorlók szétosztására vonatkozó szabályok, a kvóták Magyarországra nem érvényesek, "ragaszkodunk az önkéntes, saját jogon meghozott döntéshez, és nem vállalunk egyébként ezekből a terhekből, mert ezekből rajtunk már több van, mint másokon" - közölte.

A kormányfő nem kímélte a görögöket sem

Orbán a görög helyzetről is beszélt, mintegy az országot és az állampolgárokat hibáztatva a kialakult helyzetért: "A bajba jutott családok szeretik azt gondolni, hogy nem ők tehetnek a helyzetükről. Mindenkinek vannak ilyen ismerősei. A görögök is tehettek volna többet, de akik segíteni tudtak volna, lehettek volna kevésbé mohók. Együtt érzünk a görögökkel, szurkolunk nekik, de amikor megfelelő választ kellett volna adniuk a problémákra, ők nem léptek szinte semmit. "A görögök is tehettek volna többet, és akiknek az lett volna a dolguk, hogy segítsenek rajtuk, is lehettek volna kevésbé mohók" - mondta a miniszterelnök, hozzátéve: Magyarország sok szempontból hasonló helyzetben volt 2010-ben, nekünk mégis sikerült megfelelően cselekednünk. 2/3-os győzelem, erős kormányzás kellett a fontos lépésekhez. Ha ez nem következett volna be, most ott tartanánk, mint Görögország." - fogalmazott élesen a miniszterelnök.

Idegesség a görög koalícióban

Egyre nő a harci idegesség a görög kormánykoalíción belül. A kisebbik koalíciós párt, a Független Görögök négy képviselője is bejelentette: szembemennek a kormány akaratával, s igennel voksolnak a vasárnapi népszavazáson, amelyen a választók arról döntenek, elfogadják-e a hitelezők által javasolt reformprogramot, vagy sem. Panosz Kammenosz, a jobboldali populista párt elnöke, aki egyben védelmi miniszter is, hírek szerint kilépéssel fenyegette meg a kormányfőt arra az esetre, ha csökkentené a katonai kiadásokat.

Néhány órás tárgyalás után közleményt adtak ki, amelyben azt állították, a görög kormány részéről nem érkezett a védelmi kiadások csökkentésére vonatkozó javaslat. Kammenosz csütörtökön kijelentette, a hadsereg „szavatolja az ország stabilitását”, s beavatkozik, ha erre szükség van.

 

Éljen a példátlan költségvetés

A kormányfő interjúja végén kitért arra, hogy a parlament már az év közepén elfogadta a 2016-os költségvetést. Szerinte példátlan esemény, hogy az ország eljutott a kiszámíthatóságnak arra a szintjére, hogy az év közepén elfogadott büdzséje van. A költségvetésről szólva kiemelte a személyi jövedelemadó csökkentését és a teljes foglalkoztatottság eléréséhez szükséges intézkedéseket. Nincs vesztese a költségvetésnek, mindenki léphet egyet előre - jellemezte a büdzsét.