Pintér Sándor a múlt hét elején több törvényt módosító csomagot adott be az Országgyűlésnek, amelyeket ma kivételes eljárásban egyetlen nap alatt megtárgyalnak, majd elfogadnak a képviselők. A belügyminiszter az illegális bevándorlás elleni hatékony fellépéssel indokolta a csomagot. A javaslat korlátozza "az ismételt menedékkérők területen maradási jogát", azaz, hogy az eljárás vgéig az országban maradhassanak. Részletezi, hogy a menekültkénti elismerést kérők személyazonosításra alkalmas, hiteles okmányok hiányában kötelesek minden tőlük telhetőt megtenni személyazonosságuk tisztázásárt, így például felvenni a kapcsolatot családtagjaikkal, származási országuk hatóságaival, amennyiben nem azok üldözik. Ha életbe lépnek a szabályok, lerövidül a menekültügyi eljárás. A szándékos károkozást az illegális bevándorlóknak meg kell téríteniük, illetve bizonyos esetekben a tartásukra, ellátásukra fordított összeget is megfizettetik velük. Az indítvány értelmében az elismerését kérő, valamint kijelölt tartózkodási helyen élő harmadik országbeli állampolgár közfoglalkoztatott lehet, így biztosan tud majd fizetni az ellátásáért. Aki a számára kijelölt szálláshelyet vagy tartózkodási helyet 48 óránál hosszabb időre engedély nélkül elhagyja, biztosan nem kap menekült státuszt.
Orbán hálás
Orbán Viktor kifejezetten hálás azért, hogy azok, akik nem találják helyüket és megélhetésüket a hazában, inkább jó messzire mennek. A miniszterelnök nem akarja, hogy a a százezerszám kivándorolt tudatos, aktív fiatalok visszatérjenek, ugyanis csak minimális esélyük lenne a munkavállalásra, elégedetlenkednének, talán még tüntetéseket is szerveznének "mindannak biztosítását követelve, amit a nagybetűs nyugaton láttak". Erről szokásos vasárnapi nyílt levelében írt Ujhelyi István szocialista EP-képviselő, az MSZP alelnöke. Az ellenzéki politikus, akinek irányításával érdekvédelmi hálózat épül a külhoni magyaroknak, továbbra is kötelességének érzi, hogy az Európai Bizottsággal a fiatalok munkavállalását segítő programokról tárgyaljon. Ujhelyi szerint nem elég őket hazahívni, arra kell ösztönözni őket, hogy lássanak világot, de a megszerzett tapasztalatukat otthon kamatoztassák.
A csomagban szerepel az államhatárról szóló törvény módosítása is. Ennek értelmében a magyar államot a schengeni külső határokon a határvonaltól számított 10 méteres sávon belül közérdekű használati jog illeti meg, erre van szükség ahhoz, hogy felépíthessék a vasfüggönyt. A határmenti ingatlantulajdonosokat kártalanítani fogják, a kisajátítás ellen viszont nem tiltakozhatnak.
Felkai László, a Belügyminisztérium államtitkára pénteken a törvényalkotási bizottság ülésén arról beszélt, a közfoglalkoztatott migránsok nem veszik el "a magyar emberektől a kenyeret", mert a tárca kötelessége, hogy mindenkinek, aki dolgozni akar, biztosítson közmunkát. A Nemzetgazdasági Minisztérium döntése alapján viszont a Magyarországon egyidejűleg foglalkoztatható harmadik országbeli állampolgárok száma nem haladhatja meg az előző évben bejelentett munkaerőigények havi átlagát. Ebbe a közfoglalkoztatottak, illetve a nálunk dolgozó az Unión kívülről érkezők nem számítanak bele. A rendelet értelmében, amit még a mai parlamenti szavazás előtt elfogadtak, az egyidejűleg munkavállalási engedéllyel foglalkoztatott harmadik országbeli állampolgárok legmagasabb számára vonatkozó létszámadatot a foglalkoztatáspolitikáért felelős miniszter a Hivatalos Értesítőben először 2015. augusztus 1-jéig, majd minden év február 1-jéig teszi közzé.
Gyűjtenek Iványiék
Vizet, cipőt, ruhát, bébi tápszert, pelenkát, kötszert, takarót, nem gyorsan romló gyümölcsöt, valamint pénzt gyűjt a menekülteknek a Magyarországi Evangéliumi Testvérközösség. Az Iványi Gábor vezette egyház már több alkalommal segített a migránsokon, most viszont önkéntes támogatókat keresnek. A természetbeni adományokat az egyház portáján, a Budapest, VIII. kerület, Dankó utca 11. alatt a nap 24 órájában fogadják. Az adományokat elkülönített számlán gyűjtik. Pénzt az Oltalom Karitatív Egyesület; K&H Bank - 10400140-00026699-00000006; "Menekültügy" megjegyzéssel lehet küldeni.
Hét végén a cseh és morvaországi katolikus püspökök segítséget ajánlottak a cseh kormánynak a bevándorlók problémájának megoldásában. A püspökök arra kérték a plébániákat, hogy a helyi önkormányzatokkal való megállapodás alapján fogadjanak be keresztény menekültcsaládokat. A Csehtestvér Evangélikus Egyház pedig arra szólította az állam képviselőit, hogy mihamarabb tárgyaljanak a migránsok megsegítéséről, és "ne ijesztgessék az embereket" a menekültekkel.
Az LMP viszont a kivándorlásról indított internetes konzultációt, mert az ellenzéki párt szerint a kormánynak inkább ezzel kellene foglalkoznia, mint a bevándorlással. Szél Bernadett, az LMP társelnöke a fiatalok külföldre távozását nevezte "valóságos nemzeti problémának" szombaton. Közölte, a párt saját honlapján közzétett kilenc "őszinte kérdésre" azoktól vár "őszinte választ", akik már külföldre távoztak, továbbá azoktól is, akik itthon maradtak, de megértik a kivándorlók döntését. A konzultáció eredményeivel szembesíteni akarják a kormányt, mert szerintük nem igaz, hogy a magyar emberek kalandvágyból mennek külföldre. Nem "álkonzultációkra", hecckampányokra, kormányzati manipulációra van szükség, hanem jó szándékú és cselekvőképes politikára - fogalmazott a politikus. Hozzátette, a Gyere haza fiatal-kampány semmire se jó, és annak szlogenjéhez őszintébb lenne hozzáírni, hogy "vár itthon a közmunka".
Ötszáz határsértőt, köztük 112 gyermeket tartóztattak föl a rendőrök Csongrád megye déli részén szombaton. A legtöbben Afganisztánból, Irakból és Szíriából érkeztek. Országszerte tiltott határátlépés miatt összesen 661 embert fogtak el a rendőrök ezen a napon. Két gyanúsított ellen embercsempészet büntette miatt indult büntetőeljárás.
Newsweek: nincs mentség
Közép-Európa szégyenletes módon elutasítja a menekülteket – írja az amerikai Newsweekben Judy Dempsey. Mint a szerző rámutat, az EU összes vezetői közül azok tudják jobban, hogy mi az a besorozás és hogy az emberek mennyire gyűlölték a kötelező katonai szolgálatot, akik megélték a kommunizmust. Nos, ezeknek a politikusoknak össze kellene vetniük saját tapasztalataikat azzal, ami manapság Eritreában folyik. Akkor talán megfordulna negatív hozzáállásuk azok ügyében, akik Eritreából és Szíriából, a háború és az elnyomatás elől menekülnek el. Az Etiópiából kivált országban minden férfit és független lányt berántanak, a legtöbbjüket gyakorlatilag életfogytiglanra, vagyis aktív életük teljes időszakára. Kényszerítik őket, hogy a nemzeti szolgálat keretében civil munkát végezzenek. A csaknem két héttel ezelőtti uniós csúcson a legtöbb közép-európai államfő reakciója mégis szégyenletes volt, úgy hogy az olasz kormányfő meg is jegyezte: ha ez a szolidaritás, akkor ne vesztegessük rá az időnket. Ami azt illeti, az Orbán-kormány tényleg nem is vesztegeti, kerítést akar emelni a szerb határ mentén. Magyarországnak programja van az ilyen intézkedésekre, mert ki akarja fogni a szelet a szélsőséges, idegengyűlölő Jobbik vitorlájából, nehogy a rivális napirendre tűzze a menekültek kérdését. A magyar álláspont azért is lehangoló, mert az ország 89-ben lebontotta a határzárat és ezzel nagyban hozzájárult a Vasfüggöny leomlásához. Hogy a térség politikusai így viseltetnek a menekültekkel szemben, abban a populizmuson túl a II. világháború és az utána eltelt időszak a bűnös. 1945 táján ugyanis megszűnt ezeknek az államoknak a soknemzetiségű jellege, majd az embereknek évtizedeken át nem volt kapcsolatuk külföldiekkel. Mindez azonban nem menti fel őket az alól, hogy a térséget most erőddé változtatják és nem fogadják be azokat, akik a saját erődjüket hagyják ott - írja a Klubrádió honlapja a Newsweek cikkét ismertetve.