Milyen forgatókönyvek képzelhetőek el?
Nem lesz megállapodás, Görögország kilép az euróvezetből, a Ciprasz kormány a helyén marad.
60 százalék
Szakértők erre látják a legnagyobb esélyt. Az álláspontok nagyon megmerevedtek a népszavazással. Bár Olaszország és Franciaország még adna egy utolsó esélyt, a németek, a skandinávok, a szlovákok, a spanyolok, a portugálok és a máltaiak az eddigieknél keményebb feltételekkel lennének hajlandóak a megegyezésre. Bekövetkezhet a Grexident, ami azt jelenti, hogy az ország kifogy az euróból, így arra kényszerül, hogy elhagyja az euróövezetet.
A Ciprasz-kormány azonban a helyén marad, minden felelősséget a hitelezőkre hárít, a „szabadságharcos” Cipraszt nemzeti hősként ünneplik. A kormány távozásának lehetősége már csak hónapokkal később merülhet fel, amikor az emberek rájönnek arra, hogy milyen súlyos következményekkel járt a hitelmegállapodás elutasítása.
Amennyiben az EKB nem emeli tovább sürgősségi likviditási támogatását, amire jó esély van, akkor a kormánynak valahonnan pénzt kell előteremtenie. A legvalószínűbb ezért az, hogy bizonyos pénzösszeg felett ráteszik a kezüket a bankbetétekre. Ehhez a megoldáshoz nyúltak Cipruson is.
Görögország megállapodik a hitelezőkkel, marad az euró, marad a Ciprasz-kormány.
40 százalék
Bár Görögországnak elemi érdeke lenne a megegyezés, a referendum után egyelőre nem tűnik valószínűnek, hogy akár egyik, akár másik oldal jelentős kompromisszumra legyen hajlandó. Az a változat, amelyről vasárnap szavaztak Görögországban, a lehető legnagyobb engedményeket tartalmazta a hitelezők részéről. Eltekintettek például attól, hogy áfaemelést hajtsanak végre a turizmus szektorában.
A fenntarthatatlan, s az Európában arányait tekintve legdrágább nyugdíjrendszer átalakításához viszont ragaszkodnak a hitelezők, a Ciprasz-kormány azonban el akarja odázni a kérdést. Egyelőre nehezen képzelhető el az is, hogy a másik vitás kérdésben, a társasági adó emelése tekintetében bármi értékelhető javaslattal előálljon az athéni kabinet.
Meglepetések persze mindig lehetnek. A görög kormány egyik illetékese azt közölte, a kabinet olyan egyezséget kínál ma, az euróövezeti csúcson, amely Jean-Claude Juncker legutóbbi javaslatain alapul. Magyarán amire nemet mondtak vasárnap a választók. Az irracionalitásnak nincs határa.
Görögország megállapodik a hitelezőkkel, de Cipraszék távoznak
30 százalék
Logika lenne ebben a megoldásban. Ciprasz végül mégis kénytelen lesz belátni, hogy nincs más kiút, csak a megállapodás, de ezzel együtt lemond, új választást írat ki abban a reményben, hogy a következőt úgyis megnyeri. Erre minden esélye meg is lenne, hiszen amint azt a referendum is igazolta, a lakosság támogatásának nagy részét maga mögött tudhatja. Persze alapfelvétel lenne ehhez, hogy megszülessen valamiféle megállapodás, aminek a körvonalait egyelőre nem látni.
Bekövetkezik a Grexit és Cipraszék távoznak
10 százalék
Egyelőre kicsi az esélye annak, hogy a görög miniszterelnök az ország szempontjából a legrosszabb forgatókönyv bekövetkezése esetén beadja lemondását. Eddig is minden helyzetben a kibúvót, a politikai megoldást, a koalíció egybetartását tartotta legfontosabb feladatának. Váltig ragaszkodni próbál a kormányfői székhez. Meg is teheti, hiszen a közvélemény (még) mögötte áll.