melegfelvonulás;Budapest Pride;

Elfogadásért, sokszínűségért indul a Pride

Ma délután négy órakor indul a 20. jubileumi Budapest Pride felvonulás a leszbikusok, melegek, biszexuálisok, transznemű és queer (LMBTQ) emberek társadalmi elfogadásáért. A gyülekező fél négykor a Nagymező utca és az Andrássy út találkozásánál lesz. "Mutassuk meg együtt, hogy büszkék vagyunk a hagyományainkra, és arra, hogy soha nem hagytuk magunkat megfélemlíteni, minden évben vonultunk!" - írták a szervezők, akik arra biztatják támogatóikat, hogy háborodjanak fel a társadalmi és jogegyenlőtlenségek különböző formáin és kiállásukkal támogassák, hogy egy olyan társadalomban éljünk, amelyben érték a sokszínűség, a szabadság és az elfogadás.

Az eseményt Fischer Iván nyitja meg. A világhírű karmester évek óta részt vesz a meneten, 2013-as beszédében arra biztatott, hogy "legyen mindenki büszke magára, aki vállalja a másságát", és hogy álljunk ki minden olyan csoport mellett, akiket elnyom a többségi társadalom. Utána Nagy Szilvia, a Szivárvány Misszió Alapítvány elnöke beszél, a tömeg ezt követően indul el, a felvonulás a Tabánban ér véget. A szervezők rekordszámú résztvevőre számítanak, a napot a Dürer Kertben tartott, éjjel 11-kor kezdődő Rainbow Party zárja.

Az első melegfesztivál gondolata még 1992-ben merült fel Magyarországon, meg is hirdették az első Gay Pride-ot, de az érdeklődés hiánya miatt végül elmaradt. Az első "igazi" felvonulásra egészen 1997-ig várni kellett, ezt követően tíz évig békés körülmények között ünnepelhettek az LMBTQ közösség tagjai. A fordulópontot a 2007-es menet jelentette: több résztvevőt szélsőségesek bántalmaztak, de a rendőrség nem avatkozott közbe. Egy évvel később újabb atrocitások következtek, a fesztivál idején meleg szórakozóhelyekre Molotov-koktélokat dobtak, a felvonuláson pedig tojással, kövekkel, petárdákkal dobálták a résztvevőket, akiket a rendőrségnek kellett kimenekíteni. Az idei év első atrocitása a városligeti Olof Palme sétány egy villanyoszlopára akasztott, szivárványszínűre festett kartonbábu volt, amelyre egy rózsaszín háromszöget helyeztek.

"Idei tapasztalataink alapján a rendőrség a törvényi előírásoknak maximálisan megfelelve készül a gyülekezési jogunk és a törvényes rend fenntartására, a csatlakozott szervezetek által küldött kamerás jogi megfigyelőknek hála pedig minden egyes atrocitás esetén el tudnak indulni az eljárások. Úgy érezzük, mindez kellő visszatartó erőt is jelenthet a rendzavarók számára, és minden eddiginél zavartalanabb felvonulást eredményezhet" - mondta Milanovich Dominika, a Pride szóvivője. A menetet 170 önkéntes rendező kíséri majd.

"Nem szükségszerű, hogy a melegek szégyent és félelmet érezzenek azért, amiért a saját nemükhöz vonzódnak, ezért van szükség a meleg polgárjogi mozgalmakra, az pedig a heteróknak is jó, hogy láthatják, a Pride-on részt vevő melegek ugyanolyanok, mint a többi ember" - mondta Árvai Péter, a Prezi alapítója a Heti Válasznak. Mások nem így gondolják, több szélsőjobboldali portálon "Akadályozd meg a köcsögfelvonulást!" címmel felhívás jelent meg. A felvonulást Tarlós István, főpolgármester is visszataszítónak nevezte.