Vasárnapi zárva tartás;vasárnapi boltzár;

2015-07-13 07:21:00

Kiderült: kilobbizták a vasárnapi zárva tartást

Már a törvény megszületése előtt részletes tervek voltak a vasárnapi munkavégzés tiltására. Egy lobbicsoport a nemzetközi kereskedelmi láncok ellenében a hazai vállalkozások helyzetbe hozásáról győzködte a kormányt - sikerrel. A március 15-től érvényes zárva tartást nehezen bírják az emberek és a kereskedők is, utóbbiak ötletelnek és a korlátozások alól felmentett piacokkal bújnak ki a szigor alól.

Hamisnak tűnhet a kormány eddigi érvelése, hogy a vasárnapi munkavégzés tilalmával a munkavállalók pihenését, a családok érdekeit tartotta szem előtt. Az igazság az, vélhetően egy gazdasági lobbi érte el, hogy a lakosság háromnegyedének nemtetszése ellenére nem lehet - néhány kivételtől eltekintve - a boltokban vásárolni vasárnap. Az Átlátszó írja, hogy még a boltok vasárnapi bezárását elrendelő törvénytervezet megszületése előtt a MagyarLeaks-hez "berepült" egy javaslatcsomag, amelynek a vasárnapi zárva tartást taglaló része túlnyomórészt megegyezik a későbbi törvényszöveggel. Sőt a jogszabály több ponton szigorított. Így megdőlni látszik, hogy a KDNP szüleménye ez a rémes ötlet, és erősödik az a képzet, hogy erős gazdasági érdekérvényesítő képességgel rendelkező üzletemberek dolgozatát formálták át jogszabállyá.

A lobbisták szándékuk szerint a magyar tulajdonú kiskereskedőket, üzletláncokat akarták előnybe hozni külföldi versenytársaik rovására. Az is ismert, hogy a törvény parlamenti vitája alatt a legnagyobb hazai láncok - CBA, Coop, Reál - nyíltan kiálltak a vasárnapi boltzár bevezetése mellett. Később ugyanezek tagadták, hogy bármi közük lenne a törvény szövegezéséhez, ugyanúgy a KDNP-s Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes is elhárította, hogy e témában tárgyalt volna például Baldauf László CBA-s vezérrel. Mindez azonban nem zárja ki, hogy közük lehetett az Európában is párját ritkító törvényhez, amely vajmi keveset segít a hazai tulajdonú üzlettulajdonosokon és a szakszervezetek sem zengenek dicshimnuszt róla, mert a dolgozók nagy része elégedetlen - ők is benne vannak abban a 72 százaléknyi tömegben, akik elutasítják a hétvégi zárást.

A 200 négyzetméter alatti boltok tulajdonosai azért dohognak, mert a bevásárlás még koncentráltabb lett - a nagy üzletláncok pedig a hétvégéhez közeledve egyre zsúfoltabbak. Bár hét végén kinyithatnak, amikor a nagyok nem, ám alkalmazott ekkor nem állhat a pult mögött, így az önkizsákmányolás még fokozottabb. Az üzletláncok dolgozói azért panaszkodnak, mert eddig az egyik hétvégi szabadnap mellé járt egy hétközi is. Most a meghosszabbított nyitva tartási idő miatt csak a vasárnapot kapják meg, ugyanis a forgalomcsökkenés miatt leépített munkaerőt nem pótolja a munkáltató.

Különösen a nyaralóövezetekben "éles" a helyzet, ahol a nyári hétvégi forgalom amúgy kiemelkedő lenne. Az utóbbi napok hírei arról szóltak, hogy a kereskedők igyekeznek megoldást találni a nyitva tartásra, illetve az alkalmazottak hétvégi szabad foglalkoztatására. Pénteken már 29 olyan - CBA-s, Coopos, és üzletlánchoz nem tartozó - boltról tudtak az internetes honlapok, amelyek piaccá minősíttették magukat, így vasárnap is korlátozás nélkül kinyithattak és alkalmazottak is foglalkoztathattak. A kormány szóvivője útján jelezte, helytelennek tartja, hogy ezt a törvényben meglévő kiskaput kihasználják egyesek, ezért dolgoznak a bezárásán. Mint Lázár János miniszterelnökséget vezető miniszter fogalmazott: a CBA hülyének nézi a kormányt.

Erősen aggasztó a vasárnapi boltzár gazdasági hatása is. Azon kívül, hogy szembemegy a kormány munkahelyteremtő, -megtartó politikájával, a növekedés ellen hat, nem beszélve arról, a nemzetközi trendek éppen ellenkező irányba mutatnak. Franciaországban - a parlament megkerülésével - hamarosan életbe lép a vasárnapi nyitva tartás enyhítése: az eddigi öt helyett 12 vasárnap lehetnek nyitva majd a boltok, amitől a munkahelyteremtést és a gazdaság ösztönzését várja a kormány. Angliában a az áruházláncok vasárnapi nyitva tartását hosszabbítják meg néhány órával - hasonló okokból. A uniós pénzügyminiszterek a görög válság megoldásaira tett javaslatai között is szerepel, hogy a kereskedelmi reform keretében szabadabbá kell tenni a vasárnapi nyitva tartást.