Irán;fegyverembargó;ENSZ Biztonsági Tanácsa;John Kerry;nukleáris tárgyalások;

2015-07-13 07:34:00

Ma aláírhatják az iráni atommegállapodást

Jelentős megoldatlan kérdések maradtak még az iráni nukleáris tárgyalások zárónapjára, közölte vasárnap egy magasrangú amerikai külügyi illetékes a Reuters hírügynökséghez eljuttatott üzenetében, igyekezvén lehűteni a felfokozott várakozásokat, hogy akár néhány órán belül véglegesíthetik a történelmi jelentőségű megállapodást.

A tegnap már 16. napja folyt bécsi tárgyalásokról előző este olyan hírek szivárogtak ki, amelyek szerint a felek rendkívül közel kerültek a megegyezéshez. Az AP hírügynökség vasárnap délután azt közölte, hétfőn teszik meg a nagy bejelentést, amennyiben mind a hét fővárosban rábólintanak az egyezségre.

Laurent Fabius francia külügyminiszter szombati nyilatkozatában igyekezett nyomást gyakorolni a tárgyaló felekre, elsősorban az Egyesült Államokra és Iránra, sürgetve, hogy határozzák el végre magukat. „Már minden kérdést megvitattunk, s eljött a pillanat, hogy meg kell hozni a politikai döntéseket” – hangsúlyozta a francia diplomácia vezetője.

A Hatok (az ENSZ Biztonsági Tanácsának öt állandó tagja, valamint Németország), illetve Irán hétfőre tette az újabb „végső határidőt”, ameddig alá kellene írni a megegyezést. A legnehezebben áthidalható problémák egyike, hogy Teherán az ellene még 2006-ban hozott ENSZ-fegyverembargó azonnali feloldását követelné, s ragaszkodik ahhoz is, hogy felújíthassa ballisztikus rakétaprogramját.

Oroszország nem ellenezné az iráni követelést, a nyugati hatalmak azonban hallani sem akarnak arról, hogy Teherán ismét nagy hatótávolságú, potenciálisan atomtöltet hordozására is alkalmas rakétákat fejlesszen. Irán Kínát is maga mellé igyekszik állítani a fegyverembargó feloldása kérdésében.

John Kerry amerikai külügyminiszter, aki szombaton négyszemközt is tárgyalt iráni kollégájával, Mohammad Dzsavad Zariffal, Twitter-üzenetben csak annyit írt: „Még nehéz kérdéseket kell megoldanunk.” Az amerikai és az iráni diplomácia vezetője két hete szinte minden nap találkozót tartott Bécsben, s Kerry azt mondta, mindaddig érdemes folytatni a megbeszéléseket, ameddig van érdemi előrehaladás.

Vasárnapra virradóra is folytatódtak a tárgyalások, Kerry, Zarif és Federica Mogherini, az EU kül- és biztonságpolitikai főképviselője hármas megbeszélését követően nőtt a bizakodás. Vasárnap az orosz és a kínai diplomácia vezetője is visszatért az osztrák fővárosba.

Ali Hamenei, Irán legfőbb vallási vezetője ugyanakkor szombaton egyetemisták előtt "az arrogáns nagyhatalom" elleni küzdelem folytatására szólított fel, mintegy jelezve, akármi is lesz az atomtárgyalások kimenetele, viszonyuk Washingtonhoz nem változik. Amerikai részről ugyanakkor arra számítanak, hogy a nukleáris megállapodás nyomán az Egyesült Államok támogatót talál Iránban az iszlám szélsőségesek elleni fellépéshez.

Hasszan Rohani iráni elnök szombaton még úgy nyilatkozott, bármelyik irányba is eldőlhetnek a bécsi megbeszélések. Az iráni tárgyalódelegáció egy illetékese a Reutersnek vasárnap azt mondta, 99 százalékban kész a megállapodás, véglegesítették a technikai részleteket, a mellékleteket, már csak egy-két vitakérdés maradt a külügyminiszterekre.