Petőfi Sándor;újratemetés;Morvai Ferenc;Megamorv-Petőfi Bizottság;

2015-07-13 07:50:00

Óriási átverés a Petőfi-temetés?

Július 17-re hirdeti a Megamorv Petőfi Bizottság a költő újratemetését, és az azt megelőző gigantikus kulturális programot. A Népszava értesülései szerint azonban szó sincs a költő állítólagos maradványainak valódi elhantolásáról, de legalábbis súlyos ködösítés folyik az állítólag 50 ezer embert váró rendezvény körül. A temetőben semmit nem tudnak a Petőfi-performanszról.

A hivatalos állásfoglalás szerint egy nő földi maradványait azonosította Barguzinban Petőfi Sándor csontvázaként Morvai Ferenc, a „kazánkirály” kutatócsoportja. A negyed évszázada zajló vita küzdő felei: a Magyar Tudományos Akadémia, illetve a Megamorv – Petőfi bizottság. A vállalkozó, aki saját pénzén folytatta kutatásait, most egy kínai szakvéleményre alapozva döntött úgy, hogy Petőfiként újra temeti a Burjátföldön megtalált maradványokat.

A Szibériában kiásott test kora és neme évtizedek óta vita tárgya a féltudományos világban. Morvai szerint 1856-ban hunyt el ott a költő, akit hadifogolyként hurcoltak el a magyar szabadságharcból. E tényt állítólag Petőfi két, eddig is­me­ret­len szibériai verse is igazolja. Ezt is elszavalják majd neves színészek, két, Magyarországon írt verse mellett az újratemetési ceremónia keretében. (E két, fogságban született versről eddig semmit nem hallhattunk, de az irodalomtudomány sem értesült róluk.)

A költőről az „újratemetés” napján – a program szerint - non-stop kultúrműsorral emlékeznek meg a Papp László Sportarénában. A "Petőfi visszatér" táncjátékot a makói Forgatós Táncegyüttes, "A költő visszatér" rockopera részleteit a - Kormorán együttes, illetve az "Újra itthon, hazatértem" című három felvonásos oratóriumot - Berkes Gábor - Pálvölgyi Géza szerzeményét adják elő. Az Omegából ismert Benkő László ráadásul állítólag egy külön zenés művel készül a temetésre.

Ezt követően Morvai Ferenc tart búcsúztató beszédet, majd a neten fellelhető tervek szerint: „a résztvevők vállon viszik Petőfi koporsóját a Fiumei temetőben előkészített sírhoz. A temetőben négy lelkész befejezi az egyházi temetést.” Ez több, mint három kilométeres gyaloglást feltételez. 17 órakor „békés tiszteletadás lesz Petőfi Sándor sírjánál”.

(Morvai Ferenc -írja - kegyeleti okokat is figyelembe véve búcsúzik el pár szóban Petőfi Sándortól, és felhívja a figyelmet Petőfi fiataloknak szóló munkásságára, az általa megfogalmazottak megvalósítására.) Morvaiék egyúttal népszavazást is kezdeményeznek az újratemetés napjának nemzeti Petőfi-emléknappá nyilvánításáról. Erről levelet is írtak a három legfőbb közjogi méltóságnak.

Morvainak egy minapi blogbejegyzése szerint „mivel az elmúlt 25 év alatt főbb akadályok történtek, még rosszabb akadályokra számíthatunk, ezért cselhez kell folyamodnunk a temetés lebonyolítása érdekében”. A Népszava úgy tudja, hogy a „csel” az, hogy egyáltalán nem lesz valódi temetése Petőfi Sándornak. Bár pénteken délelőtt írásbeli kérdéseket tettünk fel a Budapesti Temetkezési Intézet Zrt-nek a tervezett esemény kapcsán, választ még nem kaptunk.

Nem hivatalosan annyit sikerült megtudnunk, hogy a sajtóhírek alapján a temetőben is csak annyit derítettek ki: egy magánszemély valóban vásárolt egy sírhelyet az 58-as parcellában. Erre azonban mostanáig senki nem jelentett be temetést. Petőfi Sándor vagy Megamorv néven pedig egyáltalán nincsen regisztrálva semmiféle kegyeleti megrendelés.

Egy temetkezési vállalkozó ezzel kapcsolatban érdeklődésünkre elmondta, elvileg nem lehetséges, hogy a bejelentett elhunyt neve, és a valóságban elbúcsúztatott személy más legyen, de a temetői személyzetnek nincs joga közbeavatkozni, ha mégis ilyesmi történik. Hozzátette: több évtizedes pályafutása alatt nem is hallott hasonlóról. Üres, jelképes sírnál is lehet viszont megemlékezést tartani.

Ezért nem is tudni pontosan, mit jelenthet Morvai bejelentett „csele”. Az esemény szervezésben egyik vezetőként részt vevő személy a Népszava kérdésére még név nélkül sem volt hajlandó elárulni, hogy valóban lesz-e temetés vagy csupán – amint a meghívó fogalmaz – „békés tiszteletadás és a kegyelet lerovása történik egy szál virággal” a költő sírjánál. Mint mondta: „el kell jönni, meglepetés lesz…”

Morvaiék állítólag 50 ezer főre számítanak, de sem a temetőben, sem a rendőrségen nem jelentették be a tömeg biztosítására vonatkozó igényüket.