Szerintem;Herényi Károly;

2015-07-16 08:27:00

Tisztelt Herényi úr!

Olvastam a cikkét és elcsodálkoztam. Elcsodálkoztam, hogy egy magát demokratának valló ember, miként ítélheti el a görög népszavazást? Svájban kisebb dolgokban is kikérik a nép véleményét. Történelmi tanulmányaimban úgy tanították, hogy az ókori görög demokráciában a vezetők gyakran kikérték a nép véleményét és cserép szavazást rendeztek. Kérdem én: miért antidemokratikus az, ha egy megválasztott kormány népszavazást rendez egy olyan ügyben ami a nép életszínvonalát érinti? Ha vállalják a megszorítást akkor is, ha nem akkor is. Tudtukra kellett adni, hogy ha nem jutnak megállapodásra mindenképpen csökkenni fog az életszínvonal, ha igen, akkor is. Felélték a kölcsönöket? Igen! Az akkor uralkodó kormány megkérdezte a népet, hogy vegyünk-e fel és fordítsuk népjóléti intézkedésekre, dacára annak, hogy nem fogjuk tudni visszafizetni, mert a gazdaság teljesítménye nem teszi lehetővé? Vagy csak addig nyújtózkodjunk, amíg a takarónk ér? Nem! Nem kérdezték meg! Miért? Azért, amiért kis hazánkban sem kérdezgetik ilyenről a népet! A velejéig korrupt politikum irányította az ottani és az itthoni társadalmat.

Most alakult egy tiszta kormány, ahol nem haszonleső emberek kezébe került a kormányrúd és ez olyan nagy baj? Igen! Nagy baj az ön liberális szemlélete szerint, mert bizony ez a vég kezdete! Lesz egy példa, hogy lehet felelősségteljesen is kormányozni, nem korrupt módon! A nép érdeke az első, és nem a tőke mindenhatósága! Ön úgy látja, hogy a nyugati polgároknak kell megfizetniük a görög adósságot, amit a görögök elherdáltak. Szeretném a figyelmébe ajánlani Pogátsa Zoltán írását ebben a témában. Ő azt állítja, hogy a görögök magánbankoknak tartoztak, amelyeket aztán a "trojka" megvásárolt, így mentve a tőkések pénzét. Nem szidni kell a görögöket, hanem példának tekinteni. Bár mi ketten biztosan nem ugyanazon az oldalon állunk, ön is ahhoz a párthoz tartozott, amely 4 év alatt eladta, lerombolta az ország gazdaságát. Hadd emlékeztessem arra, hogy a GDP reálértéken, még mindig nem érte el a "létezett szocializmus utolsó békeévének" a GDP-jét. Nyugodtan utána nézhet! 

Milner György

***

Tisztelt Milner úr!

Köszönöm, hogy elolvasta írásomat, és reagált is rá. Magam is a népszavazás híve vagyok, de csak ha értelmes a feltett kérdés. Az ókori görög demokrácia szép volt, igaz, hogy csak a görög népesség töredéke élhetett vele. A svájci népszavazásoknak megvan a maguk politikai és társadalmi kultúrája, ott hülyeségekről soha nem kérdezik a svájciakat. Gondolom, abban egyetértünk, hogy a Fidesz világa nem a mi világunk. Pedig a Fidesz kétharmadát egy alkotmányellenesen kiírt népszavazás alapozta meg a vizitdíjról, és a felsőoktatási tandíjról. Aljas kérdés volt, a politikai szándék világos és manipulatív. Azóta van évekig tartó várólista, fizetni kell egy sor egészségügyi szolgáltatásért, és létezik felsőoktatási tandíj. Tehát a népszavazással vissza lehet élni, egy országot a hatalom megszerzése érdekében be lehet vele csapni. A görög kormány is ezt tette, ahelyett, hogy felvilágosította volna a görögöket mivel járhat a visszafizetés megtagadása. Ahelyett, hogy vázolta volna a görög gazdaság reorganizálásának lehetőségeit. Ahelyett, hogy a görög mágnások adózatlanul külföldre síbolt milliárdjai után kezdett volna kutakodni.

A demokrácia fontos eleme, hogy minden döntést ott kell meghozni, ahol a szükséges információk a legnagyobb mennyiségben rendelkezésre állnak. Erről szól a képviseleti demokrácia. Merkel asszony pontosan fogalmazott, Ciprasz a népszavazás kiírásával az iránta táplált bizalmat vesztette el. Ezt, a nemzetközi bizalmat féltette Antall József, amikor nem kezdeményezte a magyar államadósság elengedését, arra hivatkozva, hogy azt az egykori kommunisták vették fel. Merkel asszonynak ráadásul elég kínos lenne választóinak elmagyarázni, hogy a görög hiteleket miért azoknak a német polgároknak kell finanszírozniuk, akiknek lényegesen kevesebb a nyugdíjuk, mint a görögöké. Ciprasz a bizalmat a görög bankrendszer vonatkozásában is elvesztette, mert hatalomra kerülése óta görög bankbetétesek milliói – félve a bankcsődtől - pénzeiket külföldi pénzintézetekben helyezték el, ami önmagában is képes egy bankrendszert megroppantani.

Nem vagyok konzervatív, mert a mai világból kevés dolgot érdemes átmenteni, baloldali – értelmes baloldali gondolatok híján - sem vagyok, liberális pedig annyira, mint minden demokrata. Nem a politikai rendszerekkel van baj, mert azok önmagukban, laboratóriumi körülmények között mind jók. Ma, amikor rohamosan terjed az egész világon a szegénység, amikor a föld népességének kevesebb, mint egy százaléka birtokolja a világ vagyonának több mint a felét, a baloldali eszméknek és gondolatoknak lenne itt szezonja. Meg a keresztényi eszméknek, mik szerint a Teremtő minden embert egyformának teremtett. Ezekkel én szívesen azonosulnék, ha látható módon, mint a közgondolkodás alkotó elemei értelmesen léteznének.

Herényi Károly