Irán;Barack Obama;nukleáris program;ENSZ Biztonsági Tanácsa;

2015-07-16 07:34:00

Amerikai–orosz közeledést hozhat Irán?

Az ukrán válság kapcsán hidegháborús emlékeket idéző amerikai-orosz viszony alapján nem kis meglepetést okozott Barack Obamának a The New York Timesnek adott interjúja. 

Az amerikai elnök a hatok (az ENSZ Biztonsági Tanácsának öt állandó tagja plusz Németország ) és Irán között a perzsa állam nukleáris programjáról folyó tárgyalások sikeres keddi lezárása, a történelminek nevezhető megállapodás kapcsán Vlagyimir Putyin és az orosz diplomácia erőfeszítéseit méltatta. Obama úgy vélekedett, hogy más kérdésekben, például a szíriai rezsim eltávolítása kapcsán is elképzelhető a sikeres együttműködés.

„Oroszország ténylegesen segített az Iránnal folyó tárgyalásokon. Ez az igazság. Nem voltam biztos abban, hogy ez így lesz, az Ukrajna kapcsán fennálló nézeteltéréseink miatt. Putyin és az orosz kormány hozzájárulása meglepő volt számomra”, fogalmazott az amerikai elnök. Hozzátette, ez az együttműködés, ami megvalósult az Iránnal folyó tárgyalásokon utat nyithat az egyetértéshez Szíria kapcsán is. Megteremtődött a lehetősége annak, hogy Putyinnal komoly tárgyalásokat folytassanak Bassar el-Aszad rezsimje kérdésében, mondta Obama.

A történelmi megállapodásnak azonban nem mindenki örül. Izrael kezdettől jelezte aggodalmait, tegnap Kanada bírálta élesen az egyezményt. A kanadai külügy álláspontja szerint a történelminek nevezett megegyezés nem a békét szolgálja. Rob Nicholson kanadai külügyminiszter közleményében azt írta, hogy a megállapodás ellenére Irán nukleáris törekvései továbbra is nagy veszélyt jelentenek a békére, Ottawa a jövőben is a tettei, nem pedig a szavai alapján ítéli meg Iránt.

"A rendszer nukleáris törekvései, a terrorizmus támogatásának folytatása, az Izrael elpusztítására való ismétlődő felhívások és az alapvető emberi jogok semmibevétele miatt Irán továbbra is nagy veszélyt jelent a nemzetközi békére és biztonságra" – áll a miniszter közleményében.

A Fehér Ház bejelentette, hogy jövő héten Izraelbe látogat Ashton Carter amerikai védelmi miniszter. Vélhetően a félelmek eloszlatása végett. Jeruzsálemben ugyanis nem csak a kormányzat aggódik. A megállapodás aláírása után megszólalt az ellenzéki, centrista Tnua vezetője, Cipi Livni volt külügyminiszter is, aki szerint "az egyezmény drámai, és Izrael nincs jelen benne". Megígérte, az ellenzék is részt vesz majd a megállapodás életbeültetése ellen folytatott küzdelemben.

Az ENSZ BT jövő héten szavaz a megállapodásról.