vívás;Knapek Edina;Aida Sanajeva;

2015-07-17 07:58:00

Vívás: negyeddöntőben a magyar kardozók

Knapek Edina a nyolcadik helyen végzett a moszkvai vívó-világbajnokság női tőrversenyében, miután vereséget szenvedett a negyeddöntőben. A 2002-ben és 2005-ben vb-bronzérmes magyar vívó negyedik pástra lépése alkalmával hazai tőrözővel került szembe. Aida Sanajeva csapatban nyert olimpiát, világbajnokságot és Eb-t is, és egyéniben is volt már aranyérmes vb-n, ráadásul a közönség is támogatta, így ő volt az asszó esélyese.

Az elején ennek megfelelően alakult az eredmény, az orosz sorozatban adta a tusokat, Knapek pedig nem igazán tudta, hogyan kellene ellenfelét feltartóztatnia. Az első három percben 1-6 is volt az állás, majd a szünet előtt 2-7-nél is nehéznek tűnt a felzárkózás. Később mégis összejött ez, mégpedig annak köszönhetően, hogy Knapek pontosabbá vált. A harmadik szakaszban 11-nél utolérte Sanajevát, utána viszont csak egy tust adott, míg az orosz tőröző négyet, így utóbbi került a legjobb négy közé.

Knapek előtte nagy sikert ért el a nyolcaddöntőben azzal, hogy legyőzte Valentina Vezzalit. A harmadik főtáblás mérkőzésén Knapeknek a sportág egyik legnagyobb alakja jutott, az egyéniben és csapatban összesen hatszoros olimpiai és 15-szörös világbajnok olasz vívó még úgy is esélyesebbnek számított, hogy legjobb időszakán vélhetően már túl van. A tavalyi vb-n még harmadik tudott lenni, és a világranglistán most is az élcsoportban, egészen pontosan a hatodik helyen áll, míg Knapek az 54.

Ehhez képest az asszó a várakozástól teljesen elütő képet mutatott, a rendszerint pontos Vezzali ezúttal nem tudta eredményesen befejezni támadásait, Knapek viszont hatékonyan szúrt. Az első szakasz ugyan passzivitás miatt tus nélkül és gyorsan lement, a másodikban viszont Knapek 5-0-ra elhúzott, s a pihenő is még az ő 5-1-es vezetésénél kezdődött. A folytatásban sem változott a forgatókönyv, a kétszeres vb-bronzérmes magyar tőröző végig hatékonyabb maradt, s meglepően magabiztos, hattusos győzelmet aratott.

A tizedik helyen végzett a magyar női kardválogatott a vívó-vb-n. Az egyéniben bronzérmes Márton Anna, valamint Várhelyi Anna, Garam Nóra és Mikulik Júlia alkotta együttes a 32-es tábla első fordulójából még túljutott a Dominikai Köztársaság válogatottjával szemben, de a negyeddöntős részvételt már nem sikerült kiharcolnia, mivel simán kikapott az olaszoktól.

A magyar férfi kardválogatott sikeresebbnek bizonyult, mivel sikerült bejutnia a negyeddöntőbe. A Szilágyi Áron, Szatmári András, Decsi Tamás, Gémesi Csanád összeállítású együttes a vb honlapja szerint előbb simán verte az ausztrálokat, majd szoros küzdelemben, kéttalálatnyi különbséggel az ukránokat. A vb újszerű lebonyolítása miatt a folytatásra ma kerül sor. A magyarok a negyeddöntőben a házigazda oroszokkal vívnak majd. A versenyben 30 válogatott indult.

Hamar elvéreztek a vb-n a magyar férfi tőrözők. Egyedül Dósa Dánielnek sikerült a főtáblára jutás, de rögtön az első fordulóban 15-10-re kikapott, így búcsúzott az egyéni versenytől. A mindössze 19 éves, a világranglistán 177. Dósa a rangsorban 19. francia Jeremy Cadot ellen lépett pástra, s ugyan jól tartotta magát, ám riválisa végig kézben tartotta az asszót és biztosan győzött. Dósa Dániel szerdai remek selejtezős teljesítményével került fel a 64-es táblára, melyről Szabados Gábor, Németh Gábor és Szabados Kristóf is lemaradt.