Szabálysértés helyett bűncselekmény lesz az illegális határátlépés, ha az Országgyűlés ősszel a kormány kérésére módosítja a Büntető törvénykönyv vonatkozó passzusát. A büntetési tételekről még semmit nem tudni, az erre vonatkozó javaslatot jövő kedden terjeszti a kabinet elé Trócsányi László igazságügyi miniszter. A szigorítással Magyarország egyetlen nemzetközi egyezményt sem sért meg, legalábbis Lázár János ezt válaszolta lapunk kérdésére. (Az 1951-es Genfi egyezmény szerint viszont nem lehet büntetéssel fenyegetni azt a menekülőt, aki papír nélkül, jogellenesen átlépi az országhatárt. Az egyezmény csak azokra vonatkozik, akik beadják a menedékkérelmet. - a szerk.)
A Miniszterelnökség vezetője szintén a Népszavának megerősítette, hogy az ország több pontján sátortáborok létesülnek a menekülttáborok helyett. Az egyik ilyen létesítmény Szeged mellett, Nagyfán lesz, ahol már tavaly megkezdődött egy befogadó állomás kialakítása. Lázár szerint, ha felépül a határzár, nem lesz szükség a jelenlegi méretű befogadó állomásokra, annál is inkább, mert a gyakorlat azt mutatja, hogy a hozzánk érkező migránsok 90 százaléka tovább megy, meg sem várja a menekültügyi eljárás végét, így elhelyezni sem kell. Egyébként is, Magyarország korábban nagy méretű sátrakat kapott Csehországtól az illegális bevándorlók elhelyezésére. Az Index írt arról, hogy bezárják az összes, városokban működő menekülttábort, a migránsokat pedig a lakott területektől távol kialakított táborokban, valószínűleg sátrakban helyezik majd el.
Mégis négy méter magas lesz a vasfüggöny, a végleges formájáról pedig jövő heti ülésén dönt a kabinet. A kerítésre azért van szükség, mert január óta már 81 ezren lépték át a zöld határt, a menekülőket embercsempészek hozzák és nem kizárható, hogy szerb rendőrök is segítenek nekik átjutni Magyarországra. A határzár miatt az embercsempészek Lázár szerint másfelé viszik majd a menekülőket, akik státusukkal visszaélve, csoportokba verődve ricsajoznak a déli határ közelében lévő településeken, illetve már Budapesten is. A tárcavezető azt fejtegette, ha szigorítják a Btk.-t és a vasfüggöny is elkészül, alig lesz menekült Magyarországon, ezek az intézkedések ugyanis az embercsempészek kedvét szegik majd. A kormány minden eszközt igénybe vesz, hogy az illegális bevándorlók "ne szállják meg" az országot - fogalmazott.
Azt is bejelentette, a kormány Szerbiát, Görögországot és Macedóniát is biztonságos országnak tekinti, így vissza fogja ezekbe az országokba toloncolni azokat a bevándorlókat, akiket Németországból vagy Ausztriából küldenek vissza Magyarországra. Semmi nem igazolja, hogy az uniós Görögországot, vagy a tagságra váró Szerbiát ne lehetne biztonságos országnak tekinteni. Lázár mindenkit megnyugtatott, a menekültstátust kérők esetében fokozott nemzetbiztonsági kontrollt alkalmaznak. A gyerekek más elbírálás alá esnek, Magyarország védelmet, menhelyet biztosít nekik, függetlenül attól, hogy hol érkeznek az országba. A szocialistáknak a bevándorlók ingyenes utaztatására vonatkozó kérését firtató kérdésre a miniszter azt felelte: az illegális határátlépéssel kapcsolatos "MSZP-s hülyeségeket" nem szeretné kommentálni.
Pintér Sándor belügyminiszter és Hende Csaba honvédelmi miniszter csütörtökön szemlét tartott a magyar-szerb határon épülő ideiglenes műszaki határzár mórahalmi mintaszakaszán. Hendétől megtudhattuk, hogy a Magyar Honvédség minden szükséges képességgel rendelkezik az ideiglenes biztonsági határzár építéséhez. Ha a kormány eldöntötte, pontosan milyen lesz a vasfüggöny, tíz-tizenkét helyszínen egyszerre kezdődik a kivitelezés. A munkában a honvédség kilencszáz tagja vesz részt, a kerítés november 30-ig épül fel. Mint megírtuk, a mórahalmi 150 méteres próbaszakasz négy különböző technikával készül, ezek közül választják ki azt az egyet vagy többet, amelyet alkalmazni fognak a teljes 175 kilométeres határszakaszon. Pintér arról beszélt, hogy a kerítés alapanyagát rabok készítik, magát a vasfüggönyt katonák építik, de amennyiben szükséges közfoglalkoztatottak is részt vesznek a kivitelezésben.
A kerítés nem jó, de szükséges és elkerülhetetlen lépés, amely megpróbálja törvényes keretek közé terelni a migrációt. Ezt már Kovács Zoltán kormányszóvivő mondta a mórahalmi határban. Kovács bejelentette, hogy a szerdán zárult nemzeti konzultáción 1 millió ember küldte vissza a kormány kérdőívét, a magyarok döntő többsége úgy foglalt állást, hogy határozottabban kell fellépni a népvándorlás méreteit öltő illegális migráció ellen. A kormányszóvivő azt elfelejtette elmondani, hogy eredetileg nyolcmillió választásra jogosult kapta meg a bevándorlást a terrorizmussal összemosó kérdőívet, így a szerdai, meghosszabbított határidőig a magyarok mindössze tizenkét és fél százaléka válaszolt Orbán Viktornak. A döntő többség pedig a valóságban azt jelenti, hogy a választásra jogosultak talán tizenegy százaléka szigorítás párti.
Az MSZP szerint nem a menekülőket, az embercsempészeket kell büntetni. Harangozó Tamás, az Országgyűlés honvédelmi és rendészeti bizottságának szocialista alelnöke így reagált a Miniszterelnökséget vezető miniszter tájékoztatóján elhangzottakra. Közölte, "végre azt is megmagyarázhatták volna, mire is jó tulajdonképpen" a szerb-magyar határon épülő kerítés. Az MSZP továbbra is azt javasolja, hogy a forint milliárdokat inkább a bevándorlási hivatal, a rendőrség és a honvédség azonnali technikai, személyi megerősítésére fordítsák.
A PM a menekülteket sátortáborokba kényszerítő terveket ítélte el. A párt szerint inkább az EU-s pénzből felújított laktanyákban kellene elhelyezni a migránsokat. Ezzel az adófizetők további terhelése nélkül valódi, emberséges megoldás születhetne. A Magyar Liberális Párt arra figyelmeztetett, a menekültek nem bűnözők, a háború és diktatúra elöli menekülés nem lehet bűncselekmény. Akkor sem, ha a kormány folyamatosan bűnözőknek próbálja beállítani, kriminalizálni igyekszik a menekülteket.