Most figyelj! - mondja kísérőm. Felbukkan a tetthelyen Andriy Tarasenko, a hajtóvadászattal üldözött Jobboldali Szektor katonáinak második számú vezetője. Mankóval jár, megsebesült korábban. Egyetlen rendőrt sem érdekli jelenléte. A Népszava kérdésre azt állítja, hogy szervezete kétharmados – ugye milyen ismerős? – támogatást élvez Munkácson. Ez azonban természetesen nem igaz, a lakosság zöme a pokolra kívánja őket. Sőt, támogatottságuk szinte mérhetetlen. A régi, jól kipróbált korruptak sokkal jobbak – vélik az emberek. Háborúra itt semmi szükség. Tarasenko különösen érvel, amikor azt kérdezzük, miért nem adják meg magukat az emberei. (Akik utóbb többször is tűzharcba keveredtek a rendvédelmiekkel.) Válasza szerint az erdőben bujkálóknak nincs térerejük, így nem tudnak kapcsolatot teremteni velük, hát honnan is tudnák, hogy keresik őket... Állítása szerint 10, de akár 50 ezer fegyveresük is mozgósításra készen áll. Nem mondja, de gondolja, amit mindenki tud róluk: emberei, és ő maga is törvényen fölül állónak képzelik magukat.
Andriy Tarasenko kétharmados támogatásról beszélt.
A háttérben végső soron Kárpátalja destabilizációja iránti törekvés állhat – véli Robert Ivanco, a Ridne Mukachevo nevű lokálpatrióta egyesület vezetője. Társaságuk tagjai úgy vélik, hogy az oroszokkal küzdő Keleti Front konfliktusát akarják „importálni” Ukrajna nyugati végébe. Mert míg Putyin orosz elnöknek szerintük nem titkolt törekvése, hogy Kárpátaljából egy valamennyire önálló nyugati régiót – akár autonómiát – hozzon létre, addig a zavarkeltőknek - éppen a csempészüzlet virágzása miatt - ez nem, vagy nem így érdekük. Ők ráadásul a harcot, a vérengzést szeretik. A Krímben már összelopták magukat, és alaposan felfegyverkeztek a raktárak kifosztásából, készen állnak bármilyen „megrendelés” végrehajtására. (Pedig Putyin ezt a tervét szépségflastromnak gondolhatja a krími hadjárat sebein.) Csak hogy értsük: amíg Magyarországon 1060 forint egy doboz Marlboro, Munkácson körülbelül 270 forint. És ez egy drága cigaretta…
Egy környékbeli polgármester lapunknak arról beszélt, hogy a cigarettacsempész maffiának sokkal korszerűbb felszerelései vannak, mint a magyar szerveknek. Katonai éjjellátó készülékek, legújabb generációs hőkamerák sorát vásárolták. A határ magyar részén szinte még el sem indultak a magyarok, amikor már látják őket a túloldalról. Sőt – teszi hozzá a polgármester – a cigarettacsempészek jóval több határsértőt fognak el, mint a hivatalos szervek. Nem érdekük ugyanis, hogy tömegesen lépjék át a migránsok a határt, és ezzel erőteljesebb fellépésre sarkallják a magyarokat. Ez csakis az üzletet ronthatja. Mellékesen jegyzendő meg, hogy a munkácsi lövöldözés értelmi szerzőjének tartott férfi korábban sárkányrepülővel csempészett cigarettát.
Nincs helye itt a nacionalizmusnak, nincs is rá fogadókészség – ezt már Eduard Ilto, a munkácsi tanács – önkormányzat – helyettes vezetője mondja. A Jobboldali Szektor törekvései itt hamvukba holtak. Ezt a magyarok, és az ukránok is jól tudják.
Leporoltam, és már az asztalomon van a falu mozgósítási terve – mondja a már idézett falusi polgármester. Fogalmunk sincs, mi történik majd a munkácsi események után, de semmi jóra nem számítunk.
A harcok kiújulhatnak, ezt jelzik az út szélén heverő homokzsákok is.
Eközben az ukrán hadkiegészítő parancsnokságokon a hajukat tépik a vezetők, mert „tűrhetetlen módon” akadozik a behívóparancsok kézbesítése. Ezért nemrég a Keleti Front kiegészítő parancsnokát vezényelték Kárpátaljára, mondván, ő előző helyén 100 százalékban teljesítette a behívást, hát rendet tesz itt is. Azóta neki is távoznia kellett, mert beletört a bicskája a magyarlakta területekbe. A behívók kézbesítése a helyi tanácsok feladata, és ők igazán nem tehetnek róla, ha pont senkit nem találnak meg a bejelentett címén… Az pedig, hogy az ország minden részéről Munkácsra vezényelt elit alakulatok lassan egy hete képtelenek kifüstölni az erdőből egy tucatnyi fegyverest, talán nem is alkalmatlanság, hanem szándék – véli a polgármester. De hogy a végső cél mi, azt még senki nem tudja.