Graeme Codrington jövőkutató szerint a robotkatonák először az Egyesült Államok hadseregében veszik át a szerepet, majd őket követik a hasonlóan fejlett hadigépezetek, beleértve Kínát, Oroszországot és Izraelt. Ez persze új munkalehetőségeket teremt drón-operátoroknak, robottervezőknek és a cyberhadviselés szakértőinek, s a „hús-vér” katonák lassan eltűnnek a hadszíntérről.
Nem jósolnak nagy jövőt a bankároknak, a személyi pénzügyi tanácsadóknak és a tőzsdealkuszoknak sem: helyükre algoritmusok lépnek. Amint a gépek megtanulják a pénzmozgásokkal kapcsolatos információkat kezelni, nélkülözni lehet az emberi tényezőt – véli a szakértő.
Hasonló veszély fenyegeti az ügyvédeket, könyvelőket, statisztikusokat. Coldrington szerint ez természetes folyamat, ugyanolyan, mint amikor 200 évvel ezelőtt az ipar elkezdte felszívni a munkásokat az agrárszektorból. Most a mesterséges intelligencia fosztja meg a cégeket a „fehér galléros” dolgozóktól. Aggodalomra persze semmi ok, mondja, hiszen a történelem azt bizonyítja, hogy amikor bizonyos szakmák kihaltak, mindig keletkeztek újak is helyette.
Eljön a szabadúszók ideje
Melyek lesznek az új sztármunkák? A TomorrowToday mindenekelőtt azt jósolja, hogy a mai teljes munkaidős alkalmazottaknak mintegy 25 százaléka „alkalmi dolgozó lesz”, vagyis a cégek egyre inkább előnyben fogják részesíteni a „szabadúszókat”, akikkel bizonyos feladatokra kötnek rövid távú szerződéseket ahelyett, hogy állandó státusszal alkalmaznák őket, annak minden „nyűgével” együtt.
Éppen ezért nagy keletje lesz azoknak, akik az embereket önmenedzselésre, önpromócióra, a folyamatos marketing-tevékenység titkaira tanítják. Ugyancsak fontos szerephez jutnak azok, akiket „szakmai csapatfőnöknek” (professional triber) fogadnak fel: nekik az lesz a feladatuk, hogy az egyes projektek különleges igényeinek megfelelően állítsák össze egy cég csapatát. Ez a modell Hollywoodban már ma is működik.
A szabadúszó tanárok, egyetemi professzorok sem maradnak munka nélkül, mivel egyre népszerűbbek lesznek az online kurzusok és az alternatív akkreditációk. Joe Tankersley-nek, egy másik jövőtervező intézet, a Unique Vision szakértőjének meggyőződése, hogy 2025-ben már bárki elindíthatja saját egyetemét, ha elegendő ismeretanyaga van a kurzusokhoz, magas szinten műveli az online oktatási stílust és rendelkezik vonzó marketing-tervvel.
Tankersley azt is vizionálja, hogy megnő a „városi farmerek” száma, miután a nagyvárosi emberek egyre inkább környezettudatossá válnak, törekszenek az egészséges életmódra és táplálkozásra. A „városi mezőgazdaság” előbb-utóbb fontos része lesz az élelmiszer-láncnak.
Mivel az Egészségügyi Világszervezet (WHO) előrejelzése szerint már 2025-re a világ lakosságának 63 százaléka 65 év feletti lesz, jelentős szerep juthat azoknak a szakembereknek, akik az idős emberek utolsó éveivel és halálával foglalkoznak az emlékiratokhoz nyújtott segítségtől az eutanázia-vezető útig. Azokban az országokban, ahol már napjainkban is fejlett az idősgondozás, a következő évtizedben még fontosabb szerephez jut a fizikai mellett a lelki ápolás.
Virtuális valóság és valóságos erotika
Nem is olyan régen még a science-fiction birodalmába tartozott, de immár elérhető távolságba kerültek olyan „csodák”, mint a digitális telepátia, vagy agyunk letöltése egy számítógépbe. Mindez azt jelenti, hogy a neurotechnológia területén hatalmas karrierlehetőségek várnak a következő évtizedekben.
A virtuális valóság a mainál sokkal nagyobb teret tölt be életünkben (pedig néha már ez is elviselhetetlenül sok), feleslegessé válnak az irodák, a hivatalok, viszont éppen ezáltal nagy igény lesz azokra, akik e világban a legjobban eligazodnak és segítenek megtervezni mások életét. John Danaher, a feltörekvő technológiák szakértője hangsúlyozza: a virtuális valóság soha nem látott lehetőségeket nyújt a kreatív gondolkodók számára.
Danaher meglepő teóriával állt elő: soha nem látott virágkor köszönt a szexmunkásokra azáltal, hogy a robotok és a szoftverek kiszorítják az embereket a munkaerőpiacról. A szexet azonban nem lehet (legalábbis egyelőre) gépesíteni, az emberek élvezik, éppen ezért sokan majd ebből tartják el magukat, mert nem lesz más lehetőségük. De hogy a világ legősibbnek tartott mestersége is haladjon a korral, vélhetően kapós foglalkozás lesz a szexmunkás-tréner. Danaher még azt sem tartja kizártnak, hogy a technológiai munkanélküliségtől való félelem elvezet a szexmunka világméretű legalizálásához.