Gréczy Zsolt emlékeztetett: a DK korábban feljelentést tett Matolcsy György ellen, amiért jövedelme alapítványoktól kapott részét eltitkolva hamis vagyonnyilatkozatot adott le. Az ügyészség akkor azzal mentegette a jegybankelnököt, hogy bár a "vagyonnyilatkozat meghamisítása" tényállásszerű, azt Matolcsy "tudata nem fogta át" - fogalmazott a politikus.
A DK panaszt tett a feljelentés elutasítása ellen, amit az Ügyészség most arra hivatkozva utasított el, hogy a "feljelentő a cselekménynek nem sértettje", ezért panasszal sem élhet - folytatta. Gréczy Zsolt. Szavai szerint az ügyészség "tudata ezek szerint nem fogta át, hogy az MNB elnöke vagyonnyilatkozat-hamisításának" minden magyar adófizető állampolgár a sértettje, hiszen pont azok elől titkolta el törvényellenesen a jövedelmét, akiktől kapja.
Az "ügyészi magyarázkodás legkínosabb részének" nevezte, hogy miközben Matolcsy György alapítványoktól kapott jövedelme két hete még "vagyonnyilatkozatban feltüntetendő" elem volt, a mostani elutasítás szerint már "ezen összeg feltüntetése nem kötelező eleme a vagyon-nyilatkozatnak" - idézett a papírokból. Úgy tűnik már a törvényesség legfőbb őrei sem képesek követni, hogy "mikor-milyen indokkal mosdassák a fideszes politikusokat" - jelentette ki.
A DK nevében arra kérte Polt Péter legfőbb ügyészt, hogy az egymásnak ellentmondó ügyészségi mentegetőzések helyett inkább álljon ki és mondja azt, "hogy a fideszesekre nem vonatkoznak a törvények és egy kormánypárti politikus sem lesz felelősségre vonva, bármit is követett el". Végül közölte: a Demokratikus Koalíció szerint Polt Péter ügyészsége nagyüzemi bűnpártolást folytat.
Fővárosi Főügyészség: nincs ellentmondás
Nincs ellentmondás a főügyészségi és a kerületi ügyészségi álláspont között Matolcsy György MNB-elnök vagyonnyilatkozata ügyében - közölte a Fővárosi Főügyészség a Demokratikus Koalíció szóvivőjének sajtótájékoztatóján elhangzottakra reagálva.
A Fővárosi Főügyészség az MTI-vel közölte: bűncselekmény miatt bárki tehet feljelentést. A szóban lévő ügyben az illetékes kerületi ügyészség a feljelentést érdemben vizsgálta és elbírálta, azonban az abban szereplő adatok alapján a feljelentés elutasítása volt indokolt - írta válaszában a főügyészség.
Felhívták a figyelmet arra, hogy a törvény a panaszjog tekintetében tartalmaz korlátozó rendelkezést: a büntetőeljárásról szóló törvény alapján a feljelentő nem élhet panasszal a feljelentés elutasítása miatt, ha a bűncselekménynek nem sértettje.
A nem jogosulttól származó panaszt ezért a Fővárosi Főügyészségnek a törvény kötelező rendelkezése alapján el kellett utasítania - szögezték le. Mint írták, ettől függetlenül a Fővárosi Főügyészég a panaszban foglaltakat hivatalból felülvizsgálta.
A Fővárosi Főügyészség kiemelte, hogy a főügyészségi és a kerületi ügyészségi álláspont között nincs ellentmondás: a vagyonnyilatkozatban a bruttó jövedelem feltüntetendő, a nettó összeg feltüntetése - amire utólag szintén sor került - ugyanakkor nem kötelező eleme a vagyonnyilatkozatnak.
A vagyonnyilatkozat az Országgyűlés mentelmi bizottságának felhívására történt utólagos kijavítása pedig továbbra sem igazolja a feljelentett személyek szándékosságát - írták, hozzátéve, hogy a hamis magánokirat felhasználása a törvény szerint kizárólag szándékosan követhető el, és szándékosság hiányában a cselekmény nem bűncselekmény. "A felhívásra történt javítás ugyanis éppen arra utal, hogy a jövedelmek feltüntetésének szükségessége a feljelentett személyek tudatában a benyújtáskor nem jelent meg" - közölte a Fővárosi Főügyészség. Jelezték: újabb feljelentés ebben a tárgyban a Fővárosi Főügyészségre a mai napig nem érkezett.