Kétféle határzár épül
A határtól számított 2,5 méter távolságra építik a kerítést magyar területen, az építést egyszerre több szakaszon kezdik el. Ahol a határ nehezen megközelíthető, ott más megoldást fognak alkalmazni, nevezetesen dróthengert telepítenek. Az ideiglenes határzár 1,5 méterrel a föld alatt kezdődik, a felszín felett 3 méter magas lesz a kerítés és ennek a tetejére kerül a 70 centiméteres, késes NATO-drót. A kerítésnél táblák jelzik majd, hogy hol lehet legálisan átlépni a határt.
Közfoglalkoztatottak nem vesznek részt a határzár felállításában. Csaknem 100 hektárnyi magántulajdonban lévő földet is igénybe kell venni az építéshez, egyszeri kártalanítást fizetnek a tulajdonosoknak, valamint 160-170 forintnyi használati díjat négyzetméterenként. A tulajdonosok ugyan tiltakozhatnak, bírósághoz fordulhatnak, de ezek az esetleges lépések nem akadályozzák a megvalósítást.
A miniszter elmondása szerint folyamatosan nő az illegális határátlépők száma, ami az év végére akár a 300 ezret is elérheti. Az elmúlt hónapokban Európába többen érkeztek a Balkán irányából, mint a Földközi-tenger felől Olaszországba belépve - ismertette, hozzátéve: Magyarország a legveszélyeztetettebb ország lett.
Lázár János megismételte: az uniós belügyminiszterek találkozóján Magyarország egyetlen menedékkérő befogadását sem vállalta.
"Elterelik" a menekülteket
A miniszter szerint radikálisan csökkenni fog az illegális határátkelések száma, az embercsempészek más útvonalakat fognak választani. A kormány eltökélt szándéka, hogy az illegális határátlépés bűncselekménynek számítson, hogy ezért milyen büntetés járjon, az még kérdés, ősszel lehet módosítani a büntető törvénykönyvet.
Lázár János megismételte a korábban hangoztatott véleményt: a Magyarországra érkezők közvetlenül nem háborús övezetből jönnek, már több európai országon át kellett haladniuk, "eszünk ágában sincs beengedni őket" - mondta a miniszter. Hangsúlyozta, hogy itt szervezett embercsempészetről van szó. Az embercsempészet csak magyar-osztrák-német-macedón és balkáni együttműködéssel valósulhat meg. Ahol Európában hasonló határzárat létesítettek, ott tizedére-hetedére esett vissza a próbálkozók száma. Lázár János szerint a menekülteket a határra szállító buszok zöme Belgrádból indul.
A magyarországi ideiglenes befogadóállomások bővítéséről, a "sátortáborokról" még tárgyal a kormány.
A Kárpátaljáról menekülő magyarokat befogadjuk
"Minden helyzetben, minden magyar állampolgárt meg fogunk védeni" - jelentette ki a miniszter az ukrajnai helyzetre vonatkozó kérdésre válaszolva. Kárpátalján joggal merül fel a kérdés, hogy az ott élő magyarok biztonságban vannak-mondta arra a felvetésre, hogy az ukrán külügyminiszter bekérette Magyarország ukrajnai nagykövetét a magyar titkosszolgálatok ukrajnai tevékenységével kapcsolatos magyarországi kijelentések miatt.
Arra a kérdésre, hogy a magyar fél folytatott-e titkosszolgálati műveletet Ukrajnában az ország tudomása nélkül, Lázár János azt felelte: a szomszédos országok barátkozzanak meg azzal, hogy a magyar állam a világban minden magyar állampolgárt megvéd, és minden szervezeti egységének ez a dolga.
Amennyiben Kárpátalján eszkalálódik a helyzet és onnan menekülniük kell a magyaroknak, akkor Magyarország befogadja őket. Az állampolgárságot nem veszik komolyan, akik ezt másképp gondolják - emlékeztette Lázár János.