A zöld dossziét 2013 novemberében nyilvánosságra hozó volt adóellenőr szerint mindezekre nem ma és nem is holnap kapunk választ, de két-három hónapon belül mindenképpen kiderül, valójában mi a kormány terve a NAV-val. Az ugyanis, hogy Vida távozása csak egy, hosszú hónapok óta zajló színjáték látszatlezárása vagy egy valódi váltást jelentő lépés-e, kizárólag a kormányfő akaratán és a kabinet NAV-ot érintő tervein múlik.
Ha a kormány valóban eredményesebbé kívánja tenni az adóhatóságot, s fokozni az adóbevételek behajtását, akkor most kiváló lehetősége nyílik erre, az utóbbi hetek Lázár János és Varga Mihály miniszterektől elhangzott nyilatkozatai erre utaltak - mondta Horváth, felidézve ugyanakkor, hogy a NAV behajtási és ellenőrzési funkciójáról szóló kormányzati retorika tulajdonképpen egybe vág a Korrupcióellenes Szövetség (Kellesz) idevágó javaslataival, sőt lényegében alátámasztja a, például a zöld dossziéban is föltárt működési anomáliákat érintő kritikáikat. Horváth szerint Vida „elengedése” korántsem a Simicska-Orbán konfliktus része, hiszen a végül lemondott NAV-elnök éppen annyira a kormányfő bizalmasa, mint Simicskáé.
Ennek alátámasztására az egykori revizor Orbán nyilatkozatait idézte fel, amelyekkel lényegében hitet tett Vida mellett az amerikai kitiltási botrányban. Való igaz, ha a Horváth által még 2013 őszén kirobbantott több ezer milliárdos áfacsalási botrány nem lett volna elegendő, a tavaly ősszel nyilvánosságra került, azóta sem tisztázódott amerikai korrupció gyanú, mely nemcsak magát Vidát, hanem több adóhatósági vezetőtársát is érintette, éppenséggel bőséges okot adott volna Vida Ildikó menesztésére. Ennek ellenére a kormányfő „nem akarta elengedni” emberét, s egy, a Vida lemondásának mostani körülményeihez kísértetiesen hasonló; zavaros, csúsztatásoktól és kellemetlen percektől sem mentes kormányzati kommunikációba kezdett.
Részletek a holnapi Népszavában.