atomprogram;Irán;USA;Izrael;Netanjahu;egyezmény;

- Netanjahu megfúrná az iráni atomegyezményet

Ashton Carter amerikai védelmi miniszter Benjámin Netanjahuval folytatott kétórás keddi jeruzsálemi tárgyalásán megpróbálta csökkenteni az iráni atomegyezmény miatt Jeruzsálem és Washington között meglévő feszültséget.

Közel-keleti útjának második napján – miután Ashton hétfőn Móse Jaalon izraeli védelmi miniszterrel és a katonai vezérkarral tárgyalt – a kormányfő fogadta hivatalában az amerikai védelmi minisztert. A két politikus hosszan tartó kézfogása előzte meg a zárt ajtók mögötti tárgyalásokat, amelyek tartalmáról nem adtak ki közleményt. Megbeszéléseik előtt Benjámin Netanjahu miniszterelnök történelmi léptékű hibának minősítette a vitatott iráni atomprogramról a nagyhatalmak és Teherán által a múlt héten aláírt megállapodást.

Jeruzsálem Netanjahu vezetésével az izraeli média értesülései szerint várhatóan megpróbálja megakadályozni, hogy az amerikai kongresszus elfogadja az egyezményt. Washington viszont valószínűleg egy nagyszabású katonai segélycsomaggal próbálja majd megbékíteni közel-keleti szövetségeseit és egyben megelőzni a helyi katonai erőviszonyok felborulását, amelyet Teherán várható megerősödése váltana ki.

Az izraeli kormányfő az Ashton-találkozó előtt vasárnap az ABC amerikai tévétársaságnak úgy nyilatkozott az iráni egyezmény miatti esetleges amerikai katonai kárpótlásról, hogy "ha ez a megállapodás biztonságosabbá teszi Izraelt és a vele szomszédos arab államokat, akkor miért kellene bármiért is kompenzálni?" "Miként kompenzálhatnak egy országot, az én országomat egy terrorista állammal szemben, amely elpusztításunkra esküszik, és szabad utat kap a nukleáris bombához és dollár milliárdokat az ellenünk folyó terrortevékenység indítására?" - kérdezte Netanjahu.

Gilád Erdán, a belbiztonsági és stratégiai ügyek izraeli minisztere hétfőn a katonai rádiónak nyilatkozva elképzelhetőnek nevezte, hogy az iráni alkuért cserébe Jeruzsálem azt kéri, Amerika ismerje el az 1967-ben Szíriától elfoglalt Golán–fennsík 1981-es izraeli bekebelezését.

Ashton Carter kétnapos izraeli látogatása után Szaúd-Arábiában és Jordániában folytatja közel-keleti diplomáciai körútját.

A vizes sportokat tömörítő nemzetközi szövetség, a FINA két alelnöke, Gyárfás Tamás és az amerikai Dale Neuburger bekerült a szervezet legszűkebb döntéshozó testületébe, az úgynevezett FINA Executive-ba.