Publicisztika;éhségsztrájk;Győri Járásbíróság;gyermekelhelyezési per;

2015-07-22 07:13:00

Sztrájkoló nagymama

Csak folyadékot, vitaminokat és szőlőcukrot vesz magához az a nagymama, aki hétfőn kezdett éhségsztrájkba a Győri Járásbíróság előtt. Figyelemfelkeltő akciójának célja, hogy súlyos autóbalesetet szenvedett lányát támogassa egy gyermekelhelyezési perben, valamint hogy ráirányítsa a figyelmet arra, hogy az ilyen perekben mennyire kiszolgáltatottak a nők élettársaikkal szemben.

"Elég a megaláztatásból. Elég a sok hazugságból. Elég a nők elleni lelki terrorból!" - írta még múlt héten Facebook-oldalán Kissné Élő Mária. Az asszony hétfő reggel kilenckor már a győri bíróság lépcsőin ült, az éhségsztrájkot szerdán tervezi befejezni. Vele tartott lánya, Renáta is, aki tavaly nyáron szörnyű balesetet szenvedett: frontálisan ütközött egy darus tűzoltóval.

A nő súlyosan megsérült, eltört a gerince, a bordája, megsérült az agya is; napokig élet és halál között lebegett. A felépülésben édesanyja segített: Mária kitartásának köszönhető, hogy hosszú hónapok után lánya szinte tökéletesen felépült. Egyedül memóriaproblémái vannak még, a balesetre egyáltalán nem emlékszik, minden másra azonban igen.

A szerencsétlenség előtt győri lakásukban Renáta egyedül nevelte ma már hároméves kisfiát és nyolcéves lányát. Élettársa - akitől a kisfiú született - külföldön dolgozott, ritkán járt haza, előfordult, hogy csak két-három havonta látták. Kapcsolatuk a távolság miatt megromlott, az apa nem akart Magyarországra jönni dolgozni. Miután Renáta balesetet szenvedett, a férfi mégis megjelent - ám nem segíteni akart a felépülésben, elvitte a kisfiút az anya családjától, akire addig a nagymama vigyázott.

Kissné Élő Mária lapunknak elmondta: az apa tulajdonképpen kisajátította a gyereket, és a Győrtől mintegy 40 kilométerre található Bősárkányra költözött vele. Sem neki, sem pedig a lábadozó anyának nem engedte meg, hogy lássa a kicsit, a tavalyi karácsonyt is a kisfiú nélkül töltötték.

Az elszánt nagymama rendőrséghez fordult, felkereste a gyámhatóságot és a gyermekjóléti szolgálatot is, a hatóságok azonban egymásra mutogattak. Az apa gyermekelhelyezési pert kezdeményezett; szerinte a súlyos balesetből szinte tökéletesen felépült Renáta nem képes nevelni közös gyermeküket. Az ideiglenes bírósági döntés februárban született meg, amely az apánál helyezte el a kisfiút, az anya kéthetente láthatja.

"Az akkor kétéves gyereknek hatalmas trauma volt, hogy az anyja hirtelen eltűnt az életéből" - mondta Kissné, hangsúlyozva: ők nem akarják elszakítani a gyereket az apjától, azt szeretnék elérni, hogy a kisfiú egy hétig vele egy hétig pedig az anyjával lehessen.

Az ügyet a bíróság mediációs útra terelte, ám az apa nem bizonyul együttműködőnek. Kissné elmondása szerint a férfi nem akar közös felügyeleti jogot, ellenben felajánlotta, hogyha Renáta lemond közös győri lakásuk tulajdonrészéről, többet láthatja a fiát. "Az ilyen ügyeknél gyakran súlyos érdekkülönbségek vannak, ám akinél ténylegesen lakik a gyerek, az mindig egy kicsit könnyebb helyzetben van" - mondta Népszavának Pauló Katalin.

A családjogi szakértő hangsúlyozta: a gyermekelhelyezési perek emberileg nagyon nehéz esetek, a legjobb mindig az szokott lenni, amikor a felek közösen meg tudnak egyezni. "Fontosak az emberi tényezők, de ezeket nehéz jogilag értelmezni, főleg, ha az egyik oldalon sincs kizáró ok, mint például valamilyen szenvedélybetegség. A bíróságnak megvannak a maga korlátai, és előfordulhat, hogy nem mindig a gyerek számára legjobb döntés születik" - véli a szakértő.

Kissné még ma is éhségsztrájkol. Azt várja, hogy akciójának hatására minél hamarabb tisztázódjon az ügyük, és hogy a hatóságok hagyják abba az egymásra mutogatást, helyette cselekedjenek felelősséggel. "Magam is beteg vagyok, s ha az éhségsztrájkot nem bírom, feladom, de a sztrájkot nem. Addig fogok itt ülni, amíg nem történik érdemi előrelépés az ügyben. Borzasztó, ami történik, egy gyerek soha nem lehet kicsinyes bosszú tárgya".