Fehér Ház;Donald Trump;ingatlanfejlesztők;John McCain;Ivanka Trump;

2015-07-22 07:32:00

Ki állítja meg Donald Trumpot?

Minden nap valamilyen sokkoló kijelentéssel lepi meg a választókat. Nincs veszítenivalója. Mindegy, hogy mit, csak beszéljenek rólam – a jelek szerint ez Donald Trump filozófiája. A többiek csak maszatolnak, udvariaskodnak, én megmondom az igazat – biztosítja bámulóit. A milliárdos ingatlanfejlesztő azt állítja, amerikai elnök akar lenni. Kevesen gondolják, hogy tényleg beköltözhetne a Fehér Házba, pár hét után azonban ő áll a republikánus népszerűségi lista élén. Ellenfelei csak most ocsúdnak fel meglepetésükből.

Legutóbb John McCain volt elnökjelöltnek, Obama 2008-as republikánus ellenfelének ment neki Trump. A 69 éves milliárdos, aki mellesleg soha nem szolgált Vietnamban, megkérdőjelezte az arizonai szenátor hősiességét, noha McCain öt évet töltött a vietnamiak fogságában. Harci gép pilótája volt, Hanoi fölött lőtték le, éppen csak túlélte a zuhanást, megkínozták, súlyos, maradandó károsodásokat szenvedett. Mivel apja magas rangú katonatiszt volt, előbb is elengedték volna a vietnamiak, de ő elutasította a kivételezést. John McCain is különc egyéniség, de háborús helytállását soha senki nem vonta kétségbe.

Trump így jó nagy vihart zúdított magára, amikor egy interjúban kijelentette: „McCain azért volt háborús hős, mert fogságba esett. Én azokat kedvelem, akik nem estek fogságba”. A New York-i üzletember, akinek bőven elég pénze van ahhoz, hogy mások adományai nélkül is végigcsinálja az elnökválasztási kampányt, utóbb nem is volt hajlandó bocsánatot kérni McCaintől. Sőt, a USA Today című lap számára írt cikkében azt írta: nagyon csalódott McCainben, aki cserben hagyta a veteránokat, bezzeg ő nagy összegekkel segítette őket. A veterán szenátor megsértését ugyanakkor a népes republikánus jelölttábor minden tagja kikérte magának.

„John McCain háborús hős. És pont!” – írta Twitter-üzenetében Chris Christie, New Jersey kormányzója, de a többiek is egymás után kiálltak az arizonai szenátor mellett. Marco Rubio floridai szenátor szerint Trump minden veteránt megsértett, s kijelentései alkalmatlanná teszik arra, hogy elnök legyen. Rick Perry volt texasi kormányzó szerint Trumpnak azonnal vissza kellene lépnie. Hillary Clinton volt külügyminiszter, a demokraták éllovasa „szégyenletesnek” minősítette Trump kijelentéseit. Maga McCain sem hagyta szó nélkül a sértegetést, azt mondta, Trumpnak nem tőle, hanem a veteránoktól kellene elnézést kérnie szavaiért.

A NewYorker hetilap címlapján úszónadrágban ábrázolja Trumpot, ahogy egy nagy hasas ugrással beleveti magát a republikánus medencébe, mit sem törődve azzal, hányan zsúfolódnak ott össze. A milliárdos vagdalkozása már az ausztrál születésű konzervatív médiamogulnak, a FoxNews tulajdonosának, Ruppert Murdochnak is sok volt. Twitter-bejegyzésében azt írta: „Mikor fejezi már végre be ezt Donald Trump? Zavarba hozza barátait, arról nem is beszélve, hogy az egész országot.” A Time magazin szerint Trumpnak ideje lesz megtanulni, hogy mások a játékszabályok, amikor celebként vagdalkozik, s mások, amikor a hivatásos politikusokkal akar megküzdeni az arénában.

Trump szerint vetélytársai egyszerűen féltékenyek a sikerére, s azért sürgetik, hogy lépjen vissza az elnökválasztási versenyből. A milliárdosnak azonban esze ágában sincs visszavonulnia, s ennek valószínűleg a republikánus pártvezetők sem igazán örülnének. A republikánus elnökjelöltségért küzdő népes mezőnyben ugyanis Trump a „legszínesebb” egyéniség, s a jelenléte eleve biztosítja majd a nézettséget, ha megkezdődnek a tévéviták.

Az elsőt a konzervatív nézőtábort megcélzó FoxNews csatorna szervezi: a John Kasich ohiói szenátor tegnapi belépésével már 16 fősre bővült mezőnyből csak az első tíz indulót hívják meg augusztus 6-án a kamerák elé. Nagy a tülekedés a tíz vezető helyért, aki ebből az első körből kimarad, annak már nagyon nehéz dolga lesz felzárkózni.

„The Donald”, ahogy cseh származású első felesége, Ivanka Trump kezdte becézni, s legtöbben ma is így emlegetik, június 16-án jelentette be, hogy indul az amerikai elnökségért. Azóta egyes felmérések szerint a republikánus népszerűségi lista élére ugrott. A botrányhős milliárdos messze a legismertebb név a mezőnyben. Ez azonban azt jelenti, hogy vélhetőleg ki is merítette növekedési potenciálját, a széles körben még kevésbé ismert, ám profi politikusok közül azonban lehetnek olyanok, akik jól szerepelnek majd a televíziós vitákban, s így növelni tudják népszerűségüket.

Trumpról egyébként kevesen gondolják, hogy alkalmas lenne az elnökségre és valóban beköltözhetne a Fehér Házba. A konzervatív oldalon tulajdonképp azt is kétségbe vonják, hogy valóban közéjük tartozna, elvégre korábban, amikor maga még nem akart az indulók közé állni, jóval több demokratát támogatott, mint ahány republikánust. Életvitelét pedig a legkevésbé sem lehetne konzervatívnak mondani. A botrányhős üzletember politikai nézetei folytonosan változnak, George W. Bushról 2008-ban azt mondta, talán az Egyesült Államok legrosszabb elnöke volt, igaz, Barack Obamának még a születési helyét is megkérdőjelezte.

Trump apai nagyapja német bevándorlóként 1885-ben érkezett az Egyesült Államokba, édesanyja skót származású volt, ő maga 1946-ban New Yorkban, Queensben született, öt testvér közül másodikként. Szívesen büszkélkedik vele, hogy igazi „self-made man”, aki maga csinálta meg a karrierjét. Valójában viszont limuzinon furikázó, szórakozó aranyifjú volt, amikor John McCain a vietnamiak fogságában senyvedett – emlékeztetnek az amerikai lapok. Trump apja cégénél tanulta ki a szakmát, s jelentős ingatlanvagyon birtokában kezdett egyre nagyobb szabású és egyre kockázatosabb vállalkozásokba.

1971-ben költözött Manhattanbe, s azóta a Nagy Alma egyik híres-hírhedt személyisége. Kiterjedt birodalmának ékessége, a Trump Tower felhőkarcolója New York látványosságai közé számít. Mindenki Donaldja jól ért ahhoz, hogyan „etesse” a médiát, hogyan vonja magára a közvélemény figyelmét.

Erősen kétséges, mekkora lehet az obskurus elnökaspiráns vagyona. A szövetségi választási bizottságnak benyújtott vagyonbevallásában nettó 8,7 milliárd dollár szerepel, de pénzügyi lapok ezt az adatot megkérdőjelezik, s legfeljebb a felére, nettó 4,1 milliárd dollárra taksálják a Trump-vállalkozások összértékét. A 69 éves Trump kiváló üzletembernek tartja magát – ezen alapult nagy nézettségű valóságshow-ja, az Apprentice (A tanonc), amelyben ígéretes fiatal üzletembereket versenyeztetett, s minden adás végén valakivel közölte a fájdalmas hírt: „Elbocsátom!” (Angolul: You are fired! A show zárómondatát Trump hivatalosan levédette.) Valójában azonban, mint a Vanity Fair magazin összeállítása a minap rámutatott, 1991 óta négyszer kért csődeljárást vállalkozásai ellen.

A szakadék szélén leginkább az első alkalommal, 1991-ben táncolt, amikor Atlantic City-beli kaszinója, a Tadzs Mahal ment csődbe. Trump csődvédelmet kért, így átütemezhette tartozásait, s mindeközben sikerült magát a kaszinót is nyitva tartania. El kellett adnia azonban részesedésének felét, s kedvenc jachtjától és különgépétől is meg kellett válnia, hogy adósságait törlessze. Egy évvel később, 1992-ben a Trump Plaza Hotel ment tönkre, ugyancsak Atlantic City-ben. Trump vállalkozása 550 millió dolláros veszteséget volt kénytelen elkönyvelni.

Végül kiegyezett a Citibankkal és más hitelezőivel, s a cég 49 százalékos részesedéséről volt kénytelen lemondani. Harmadszor 2004-ben kellett csődeljárást kérnie maga ellen, akkor 1,8 milliárd dollárnyi adósságot halmozott fel. Legutóbb pedig 2009-ben mulasztotta el 53,1 millióra rúgó hiteleinek törlesztését, ekkor lemondott cége igazgatótanácsának elnöki posztjáról.

Trump anyagi helyzetét megingathatja, hogy a mexikói bevándorlókra tett becsmérlő megjegyzései miatt az NBC tévétársaság lemondta a milliárdos cége által szponzorált Miss USA szépségverseny sugárzását. A programot végül egy kevésbé nézett csatorna, a Reelz sugározta, s alig 1,2 millióan nézték, szemben a tavalyi évvel, amikor az NBC csatornán 5,6 milliós nézettséget ért el. Az elnökválasztási kampány miatt Trump maga lépett vissza az Apprentice valóságshow folytatásában való szerepléstől, ez is komoly érvágás lehet a számára. Vagyonbevallása szerint ugyanis a műsorért egy-egy szezonban több mint 15 millió dolláros honoráriumot kapott.

A mexikói bevándorlók elleni kirohanást Trump vetélytársai csak óvatosan kommentálták, annak ellenére, hogy a Republikánus Párt egyik komoly problémája épp az, miként tudná növelni támogatottságát a spanyol ajkú amerikaiak körében. Trump bevándorlás-ellenes érzelmekre építő, populista uszítása elsősorban a kékgallérosok körében talált visszhangra, s fellendítette népszerűségi mutatóit. Az tény, hogy az illegális bevándorlás kérdése a 2016-os kampány egyik legfontosabb vitatémája lehet.

Vagdalkozó megjegyzéseiből egyelőre jól profitál Trump, a Washington Post/ABC News legfrissebb, de jórészt még a McCain-féle bírálat előtt készült felmérése szerint a milliárdos elhúzott a mezőnytől. 24 százalékkal vezet a bejegyzett republikánus és a republikánusok felé hajló szavazótáborban, s egyelőre nem világos, ki állíthatja meg előretörését. Második helyen a konzervatív jobboldali kormányzó, Scott Walker áll 13 százalékkal, s a mérsékelt nézetekkel fellépő Jeb Bush csak 12 százalékot érne el.

E felmérés szerint az első tízbe rajtuk kívül Mike Huckabee, Marco Rubio , Ben Carson, Rand Paul, Ted Cruz, Rick Perry és Chris Christie fér be. Hatan eleve a futottak még kategóriába kerültek. A demokratáknál Hillary Clinton továbbra is nagy fölénnyel, 68 százalékkal vezet, a második helyezett Bernie Sanders alig 16 százalékkal követi. Joe Biden alelnök még mindig lebegteti, hogy harcba száll-e a demokratikus elnökjelöltségért.

Megmondja a magáét
 Azt hiszem, rendes ember vagyok. Akik ismernek, szeretnek
Büszke vagyok a vagyonomra. Jó munkát végeztem, nem akarok felvágni, de 8,7 millióm van
Nincs szükség arra a rengeteg oltásra, a gyerekek nem lovak. Egyszerre egy oltás bőven elég
Egy rendkívül hiteles forrás azt mondta nekem, hogy Obama születési bizonyítványa hamisítvány
A lehető legmagasabb kerítést fogom felépíteni a határon, nem fognak rajta csak úgy átugrálni, trilliókba fog kerülni, de áthatolhatatlan lesz
Tudom mit kell tenni, hogy az IS-t megrendszabályozzam, gyorsan le fogom győzni. De most nem árulom el, hogyan
Nem mondanám, hogy buták, kedvelem a kínaiakat. A kínai vezetők sokkal okosabbak, mint a mi vezetőink.
Forrás: mic.com