Sajtóhírek szerint Orbán Viktor döntött úgy, hogy amíg le nem zajlanak a folyamatban lévő alkotmánybírósági eljárások, nem kell kijavítani a quaestorosok kártalanításáról szóló törvénynek azt a részét, ami zöld utat engedne az állami kezességvállalásnak. Akár a kormányfő "nyúlt bele" a történetbe, akár nem, a csalódott károsultak elkeseredésén ezt mit sem változtat. Az más kérdés, hogy egy miniszterelnök hatáskörét messze túllépi, ha belenyúl egy ilyen folyamatba, sem felgyorsítani, sem lelassítani nincs joga. Igaz, Orbán Viktornak abban már nagy gyakorlata van, hogy a Quaestor-botrányt személyes ügyeként kezelje, hiszen közvetlenül a brókercég működésének felfüggesztése előtt a rendelkezésére álló kedvezőtlen információk birtokában a minisztériumok vezetőit felszólította, hogy állampapír-portfóliójukat azonnal számolják fel a Tarsoly Csaba és családja birtokában lévő cégnél, míg a többi ügyfélnek bennragadt a pénze.
A Quaestor-károsultak egyelőre csak a Befektetővédelmi Alap (Beva) által fizetett maximum 6 millió forintot kapják kézhez, ha egyáltalán megkapják - mondta lapunknak Szakács László. A szocialista országgyűlési képviselő, aki pártját képviseli a bukott brókercég tevékenységét vizsgáló bizottságban, arról számolt be, hogy választókörzetében, Baranya megyében még nem találkozott Quaestor-ügyféllel, aki kártérítését a legfeljebb hatmillió forintos összeghatárig megkapta volna, holott csak az MSZP a megyében 150 beadvány elkészítésében segédkezett.
A Quaestor Károsultak Kárrendezési Alapjának tegnapi közleménye szerint az kárrendezés első hetében mintegy tízezren, megközelítőleg 28 milliárd forintot vettek fel a kifizetésben közreműködő OTP Bank fiókjaiban. Ennek ellenére 32 ezer károsult, akiknek összesen 88 milliárd forint járna, elégedetlen - állapította meg Szakács László, aki szerint felháborító, hogy az sem tudható teljes bizonyossággal, hogy egy-egy befektető a tranzakció során valós kötvényt vásárolt-e. Ezért az arányok beállításához a Beva azt trükkös megoldást választotta, hogy visszaosztotta a központi értéktár (KELER) nyilvántartásában szereplő valós kötvények darabszámát és az ügyfélnyilvántartásokban szereplő kötvények számával, így gyakori az az eset, hogy valaki vásárolt mondjuk 100 ezer forintért Quaestor-kötvényt, és abból 60 ezret valósnak minősítettek, 40 ezret pedig fiktívnek (ez utóbbira fizetnek most), de elképzelhető 0, illetve 100 százalékos arány is, és fordítva. (A fiktív kötvény a felszámoló szóhasználata szerint "nem keletkeztetett".) A Quaestor károsultak kártalanításának mostani szakaszában egyébként a hiányzó kötvényeket pénzkövetelésként vette figyelembe a Beva, ezért ezeknél a kötvényeknél a vásárlásukkor kifizetett vételár képezi a kártalanítás alapját – közölte a felszámolás alatt álló Quaestor Értékpapír Zrt. “f.a.” felszámolója a Pénzügyi Stabilitási és Felszámoló Nonprofit Kft. honlapján.
A Beva az írásban feltett ügyfélkérdésekre nem válaszol, csak telefonon hívható - ismertette tapasztalatait Szakács László. Ennek kapcsán a politikus elmondta, hogy az egyik ügyfelet az OTP-hez irányították, hogy ott tudják, hogy megérkezett-e a kárpótlás, amit egyébként a Beva utal át az OTP-nek, mint kifizetőhelynek.
A sok-sok bizonytalanság és "átverés" miatt holnap délután a károsultak ismét tüntetnek az MNB Szabadság téri székháza előtt.