A Buda-Cash felszámolója a brókercég egy korábbi partnerénél, a Gain Capitalnél 503 ügyfél pénzeszközeit lelte fel, akik hamarosan hozzá is juthatnak bennragadt befektetéseikhez. Legalább is ezt ígéri a Pénzügyi Stabilitási és Felszámoló Nonprofit Kft. (PSFN) által megbízott felszámoló. Az eddig történtek azonban nem adnak okot optimizmusra. Ugyanis a Quaestor-követelésekhez hasonlóan itt sem egyszerű az értékpapírok társítása az egyes szerződésekhez. Takács Szabolccsal, a Bankmonitor partnere ennek kapcsán elmondta, hogy azoknál az ügyfeleknél, akiknek hiánytalanul megtalálták a szerződéseikben szereplő értékpapírjaikat a Buda-Cash-nél, megkezdték azoknak a kiadását. A hiányos állományú befektetési termékeknél, pedig olyan arányban történik majd a visszaszolgáltatás, amilyen arányban megvannak a papírok. Bár májustól megkezdődött az ügyfelekkel való elszámolás, de az rendkívül nagy mértékben elhúzódik, mert mindenkinek személyesen kell az ügyét intéznie, és tekintettel arra, hogy ismert módon fiktív ügyfél is volt "Karácsony Miklós" személyében. Ezért az ügyfeleknek - számukat 3-4 ezerre becsülik - igazolniuk is kell magukat, valamint be kell mutatniuk, hogy egy másik pénzügyi szolgáltatónál már van értékpapírszámlájuk.
A Beva 6 millió forintig térít, 1 millió forintig teljes, az efeletti összegeket pedig 90 százalékos mértékben - mondta Takács Szabolcs. Azok az ügyfelek, akiknek a BEVA kártalanítása után is marad követelése, a felszámolási eljárásban hitelezői pozícióba kerülnek, megtérülésük mértéke a kiosztható felszámolási vagyon nagyságától függ. A felszámoló dolga nem könnyű, hiszen a Buda-Cash-nél 232 fajta értékpapírt számoltak össze. A lejárt állampapírokat a lejáratkor pénzzé konvertálták. "Megnyugtató" a befektetőknek, hogy számlavezetési díjat viszont nem kell fizetni.
A Buda-Cash ügyfelei ugyanakkor sérelmezik, hogy a quaestorosokkal kivételt tett a kormány azáltal, hogy külön kártalanítási alapot is létrehozott számukra, éspedig úgy, hogy a csalásokban vétlen bankoknak kell átutalniuk a kártérítés összegét. A Buda Cash ügyfelei azonban csak a BEVA-ra számíthatnak, esetleg abban reménykedhetnek, hogy a felszámoló újabb kihelyezett Buda-Cash vagyonra lel.
A Beva kártérítés azonban csak magánszemélyekre vonatkozik, cégekre nem. De nem járnak jobban az önkéntes pénztárak sem. A jegybank most fogyasztóvédelmi jogkörében eljárva egy állásfoglalást tett közzé, amelyből kiderül, hogy a csődbe jutott brókercégeknél elhelyezett betéteik felett nincs se betétbiztosítási (OBA), se befektetővédelmi (Beva) garancia. Így nincs esély arra, hogy a betétvédelmi törvény alapján az OBA kártérítést fizessen. Ezáltal a tagok vagyona is elveszhet, és az önkéntes pénztár - a legismertebb károsult közülük a Honvéd Egészségpénztár -, nagy mínusszal működhet tovább. (A befektetési tanácsadók ezért is intenek arra, hogy ne kis cégeknél, hanem nemzetközi hátterű, tőkeerős pénzügyi szolgáltatóknál helyezzék el a közösségi vagyont.)
Ugyanakkor kiderült, hogy kormányzati szakértővel van közös cége a Buda-Cash-vezérnek – írta a Blikk. A március óta előzetesben lévő vezérigazgató, Gyarmati János cégtársa a Miniszterelnökség egyik vezető tanácsadója, Suba Ferenc ügyvéd. Gyarmati és Suba az RTS Negawatt Kft. társtulajdonosa a cégnyilvántartás szerint. A lap kérdéseire a Miniszterelnökség annyit válaszolt, hogy Suba Ferenccel nem kötöttek szakértői szerződést. A lap felidézi, hogy márciusban indítottak nyomozást a Buda-Cash Brókerház bedőlése után. Gyarmati Jánost és a cég további két vezetőjét hatvanmilliárdos csalás gyanújával helyezte előzetes letartóztatásba a bíróság, a határidőt a napokban hosszabbították meg szeptember 11-ig.