Az I. világháború;I. világháború;

- Tizenöt kilométerre Varsótól

Száz esztendővel ezelőtt bevált nekik ez a taktika és Napóleon ellen. Csakhogy a mai óriási hadseregek nem dolgoznak száz esztendővel ezelőtti eszközökkel 

Szinte programszerű pontossággal folytatják a szövetségesek győzedelmes és tervszerű előrenyomulásukat. Ellenállhatatlan erővel üldözik a megvert ellenséget és véresen visszaverik annak hellyel-közzel megkísérelt ellentámadásait. Az elért sikerek gyors kihasználásával mindegyre jobban letörik az ellenség védekező erejét és napról-napra újabb, fontosabbnál fontosabb eredményeket érnek el.

Galíciában, a Bug keleti részére szorított nagy orosz erők állandóan azzal kísérleteznek, hogy áttörjék a szövetségesek vonalát és így hátráltassák más helyeken folytatott hadműveleteiket. Kísérleteik azonban mindig véres kudarccal végződnek.

A szövetségesek pedig tovább nyomulnak előre és egyre szorosabban fogják össze a gyűrűt az ellenséges erők körül. Blonietől nyugatra több ellenséges állást foglaltak el és Varsótól délre rohammal bevették Ustanov, Lbiska és Jasgarzev helységeket. Ezek a helységek mintegy 25 kilométerre esnek Varsó központjától és így alig 14—15 kilométerre a vár külső érődéitől.

Galhvitz tábornok seregei Ostrolenkától Pultuskig mintegy 70 kilométeres szélességben átlépték a Narevet és Pultusktól délre a Búghoz közelednek. Pultusktól a Bug északi partja mintegy 25 kilométer. Ennek a területnek a leküzdése lőtávolságba hozza a szövetséges haderőket a Varsó—Pétervári vasútvonalhoz.

Below tábornok hadserege Kurlandban tovább harcol az ellenség utóvédjével. Eközben újabb 6000 oroszt fogott el. Kovnotól délre a Jesia mentén, valamint Suvalkitól északkeletre több orosz lövészárkot foglaltak el. A Jesia Kovnotól délre, mintegy 40 kilométerre ered és így a szövetségesek most már délről nagyon közel juthattak Kovno várához.

Az oroszok folytatják azt a kétségbeesett taktikát, hogy visszavonulásuk közben fölégetik az útjukba kerülő falvakat, hogy ezzel is megnehezítsék a szövetségesek előrenyomulását. Kétségbeesett taktika ez, mert a hadműveleteket semmiképpen sem befolyásolhatja és így hiábavaló az a rengeteg kár, amit okoznak.

Száz esztendővel ezelőtt bevált nekik ez a taktika és Napóleonnak Moszkva ellen fölvonuló hadseregét teljesen megsemmisítette. Csakhogy a mai óriási hadseregek nem dolgoznak száz esztendővel ezelőtti eszközökkel és nem élnek az elfoglalt területekből, hanem nagyszerűen szervezett szállító rendszerük és műszaki csapataik segítségével pompásan biztosítják a bázisukkal való összeköttetéseiket és a legtávolabbi területen is akadály nélkül gondoskodhatnak a csapatok ellátásáról, az utánpótlásokról és municiószállításról.

Száz esztendővel ezelőtt is csak azért válhatott be ez a pusztító taktika, mert Napóleon éppen ebben a legnagyobb szabású vállalkozásában hanyagolta el megfoghatatlan módon a hadsereg ellátásáról való gondoskodást.

Népszava 1915. július 26.

Abdul húsz éve él Magyarországon, Szíriából, Aleppo városából származik. Remekül beszél magyarul, családja, vállalkozása van, adózik és bár valamilyen homályos oknál fogva nem kapott még magyar állampolgárságot, ennek ellenére szeret itt élni és szereti a magyarokat. Számára teljesen természetes, hogy tolmácsként segíti a menekülteket, hogy hívő muszlimként adományokkal támogatja a Migration Aid civiljeinek munkáját.