úszás;Risztov Éva;Gyurta Gergely;vizes világbajnokság;Olasz Anna;nyíltvízi úszók;

2015-07-27 07:53:00

„Bemelegítésnek jó volt”

A magyar női nyíltvízi úszók számára az öt kilométeres táv csupán bemelegítés volt, a holnapi tíz kilométer előtt a Kazanyban rendezett vizes világbajnokságon. A gyengébbik nemnél két versenyzőért, Risztov Éváért és Olasz Annáért szoríthattunk.

A Kazanka folyó 19 Celsius fokos vizébe 41 versenyző ugrott be, Risztov Éva szokásos taktikájával gyorsan az élre állt, és egy darabig vezette a mezőnyt. A táv egynegyedénél a holland Sharon van Rouwendaal vette át a vezetést, és hatalmas tempót diktálva ő fordult elsőként az első 2,5 kilométeres kör végén. Risztov Éva nyolcadikként 5.4 másodperces, Olasz Anna pedig 12.-ként 10,7 másodperces hátránnyal követte őt.

A 21 éves holland óriási tempóban úszott, és az utolsó fordulóra tetemes előnnyel érkezett. Az utolsó hosszra egy amerikai, a londoni olimpián 10 kilométeren Risztov Éva mögött ezüstérmes, ezen a távon vb-címvédő Haley Anderson, valamint a német Finnia Wunram tudott csatlakozni hozzá. Az amerikai az utolsó 300 méteren tempót váltott, és magabiztosan nyert, míg Risztov Éva a 12., Olasz Anna pedig a 13. helyen végzett.

„Van még sok ebben a pályában, rengeteg a rejtett lehetőség – fogalmazott az olimpiai bajnok Risztov. – Ezért is volt jó ötlet, hogy a tíz kilométer előtt felmérhettem a terepet, teljesen más lesz így rajthoz állni kedden. Az úszás jó volt, jó erőben érzem magam, azért más lesz, amikor még két kört kell menni, nekem is, de sok riválisnak biztosan. Annyi hiányérzet van bennem, hogy a bírók lehetnének kicsit figyelmesebbek is, mert egészen elképesztő dolgok mennek olykor a vízben, aminek semmi köze sincs a fair playhez. A hajrában úgy visszarántottak, hogy csak néztem, és még ketten elmentek mellettem közben” - zárta gondolatán a londoni aranyérmes. Olasz Anna szintén mérgelődött a bírói munka miatt.

„Ugyanaz az orosz lány szállt rám, aki Kiss Nikit is ütötte-verte az Európa-bajnokságon... Úgy látszik, kipécézte magának a magyarokat. Egyszer kisikoltottam a bíróra, hogy nézzen már oda, de elfordította a fejét... Mindegy, bemelegítésnek jó volt, a tíz kilométer remélem sokkal jobb lesz, meg aztán sokan vannak, akik csak erre a számra koncentrálnak, ez látszott is” - nyilatkozta az öt kilométer után Olasz Anna.

Gellért Gábor szövetségi kapitány is úgy fogalmazott, hogy a tíz kilométer egészen más lesz, mint a „sprintszám”. „Barcelonában is ugyanígy kezdődött, aztán tízben volt mindkét lány tíz kilométeren, alapvetően most is ez a cél” - mondta a kapitány. Kedden tehát, 10 kilométeren csobban a vízbe a két magyar úszóhölgy, s az első tíz hely riói kvótát ér.

A férfiaknál mindkét magyar teljesítette a maga számára kitűzött célt: Papp Márk az első tíz közvetlen közelében, 13-ikként, Székelyi Dániel pedig az első húszban (19.) végzett. Az öt kilométeres táv győztese a dél-afrikai Chad Ho lett. Ma Gyurta Gergelyért és Papp Márkért szoríthatunk tíz kilométeren.